انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته چهارم آبان ۸۶

جشن انیمیشن در خانه سینما یا آدم مرده حرفشو عوض نمیکنه !

هنوز دارم فکر میکنم. به قولی آن مصاحبه ای که در رابطه فرق انیمیشنهای ایرانی و خارجی در مراسم جشن خانه سینما پخش شد ایرانیها اول عمل میکنند بعد فکرمی کنند! اما من دارم فکر می کنم و بعد خواهم نوشت...

راستش وقتی جلو سالن برگزاری جشن رسیدم از ازدحام  اتومبیلها فهمیدم که  سالن پر است و  چهره های شناخته شده سینمایی  نشان می داد که بر خلاف تصورم خانه سینما  بخش انیمیشن را  خیل هم جدی گرفته است . گرچه در پس این ماجرا  هنوز باید فکر کرد که چرا هیچوقت خود انیمیشنیها نتونستند  چنین جشن  مفصلی برگزار کنند !

حس خوبی بود اینکه انگار خودمان  هم باور نمیکنیم که اهل سینما  ما را دیده باشند! ولی خوش گذشت برنامه مفصل بود و با ترتیب و نظم و پذیرایی شایسته بعد از مراسم....

به قول خودم  آدم مرده حرفشو عوض نمیکنه ! خوب من هنوز زنده ام!  انصافا جشن خوب برگزار شد .

در حاشیه :

*این تلفظ اینیمیشن بجای انیمیشن پرویز پرستویی  ما  را کشت .

*حضور آقایان جلوه ( معاونت سینمایی ارشاد) ، کریمی صارمی ( معاونت سینمایی کانون )، نعیمی ذاکر ( رئیس صبا )  و کلیه اعضا هیئت مدیره خانه سینما   و  اغلب انیماتورهای  نسل اول جلب نظر میکرد.

*دکتر زرین کلک درپایان مراسم از نقاشی که پنج هزار سال پیش بر روی سفال کشیده ده بود و تقارن آن با ۵۰ سال پیش که اولین انسان پا بر روی ماه گذاشت و همزمان اولین انیمیشن ایرانی توسط اسفندیار  احمدیه  ساخته شد به نیکی یاد کرد !

*عدم سخنرانی های خسته کننده از نکات ویژه و مثبت این مراسم بود.

*نمایش یک فیلم کوتاه که مصاحبه هایی بود با مردم عادی  در باره انیمیشن بسیار جلب توجه کرد . گرچه ینظر میرسید بعضی گفته ها را قبلا به مصاحبه شونده ها  از قبل گفته بودن !

* فیلم کوتاه معین صمدی با بز معروف بسیار خلاقانه و جذاب بود .

* نمایش از پیش طراحی شده اجرای علیرضا خمسشه با سایه خودش که به مدد معین صمدی شکل گرفته بود از نکات دیدینی  اوایل مراسم بود.

 رادیو گفتگو و انیمیشن

ساعت ۱۷:۴۵  روز جمعه ۲ آذر در برنامه هفت اقلیم مربوط به رادیو گفتگو حسین ضیایی و کامیاب درویش در باره  انیمیشن و البته بیشتر جشن خانه سینما  صحبت کردند. لابلای گفتگو  که مرتب به حاشیه می رفت  پرویز پرستویی - علی اکبر صادقی و سعید توکلیان هم تلفنی گفتگو شدن.

ولی به فال نیک میگیرم که بالاخره رادیو به سراغ انیمیشن  هم آمد.

در حاشیه این گفتگو جالب بود که علت دیر برگزار کردن مراسم  جشن  انیمیشن عملا به گردن آسیفا و عدم آمادگی آنها  افتاد ! پرویز پرستویی ضمن اعلام این مطلب ابراز امیدواری کرد که سالهای آینده این مراسم نزدیک به جشن اصلی خانه سینما برگزار گردد.

مریم کشکولی و خلاقیت هنری

kashkoli

مریم کشکولی جایزه بهترین خلاقیت هنری را از یادهمین جشنواره خانه سینما  را برای فیلم  انیمیشن  در خانه ما دریافت کرد .

کشکولی

مریم کشکولی و تندیس  خانه سینما

با تشکر از نورا شفیع زاده بابت  خوش قولی برای ارسال عکسها

http://i11.tinypic.com/8aydqxe.jpg

گزارش تصویری از بخش انيميشن جشن خانه سينما

 مراسم تقدیر از برگزیدگان انیمیشن ایران ( 25 آبان 1386) با حضور معاون سینمایی وزیر ارشاد، مدیر عامل و دبیر جشن خانه سینما و هنرمندان این عرصه در فرهنگستان هنر برگزار شد.
به گزارش خبرنگار مهر، در این مراسم که آخرین بخش از یازدهمین جشن بزرگ سینمای ایران بود، پرویز پرستویی به عنوان دبیر جشن ضمن ارائه آثار حاضر در این بخش گفت: "از میان 200 اثر رسیده به دبیرخانه هیئت داوران شش اثر را برگزید که سه اثر دیپلم افتخار می‌گیرند و سه اثر هم تندیس خانه سینما."
بهروز شهامت برای صداگذاری "لابیرنت"، فرخنده ترابی برای "ریشه آسمان" و فردین خلعتبری برای موسیقی "عروسک گمشده" دیپلم افتخار خود را از دستان عبدالله علیمراد، رویا تیموریان و محمد سریر گرفتند. سپس نوبت به برندگان تندیس خانه سینما رسید که جوایز خود را پس از برنامه اجرای موسیقی و پخش کلیپی از فیلم‌های برگزیده دریافت کنند.
در این بخش تندیس بهترین فیلم به محمدمعین صمدی برای پویانمایی "عروسک گمشده"، بهترین کارگردانی به مجید شاکری به "آریو" و خلاقیت هنری به مریم کشکولی برای "در خانه ما" اهدا شد. علی معلم، رضا کیانیان، مهین جواهریان و رخشان بنی‌اعتماد از اهداکنندگان جوایز این بخش بودند. "عروسک گمشده" در پنجمین جشنواره پویانمایی تهران هم برنده نشان برنزی شده بود.
در ادامه مراسم کیک 50 سالگی سینمای انیمیشن با حضور اسنفدیار احمدیه پدر انیمیشن ایران، محمدرضا جعفری جلوه معاون سینمایی وزیر ارشاد و نورالدین زرین‌کلک بریده شد. در زیر گزارشی تصویری از این مراسم آمده است.

پرویز پرستویی دبیر جشن خانه سینما

رضا کیانیان در کنار ابوالفضل رازانی

نورالدین زرین‌کلک، علی‌اکبر صادقی، محمدرضا جعفری جلوه، اسفندیار احمدیه، پرویز پرستویی
و علیرضا خمسه مجری مراسم

جواهریان و بنی‌اعتماد تندیس خلاقیت هنری را اهدا می‌کنند

عبدالله علیمراد، محمد سریر و رویا تیموریان دیپلم‌های افتخار را اهدا کردند

علیرضا خمسه مجری مراسم

مجید شاکری برنده تندیس بهترین کارگردان

کیانیان، تیموریان و مسعود رایگان

سیدرضا میرکریمی، محمدرضا جعفری جلوه و محمدمهدی حیدریان

 

عکس ها از : حسین شیرالی

منبع : خبرگزاری مهر

با تشکر از cartoon3000

زیباترین زن روی زمین

 

نسلی که من متعلق به آن هستم از دوران کودکی خود کارتون های خاطره انگیزی به یاد دارد، کارتون هایی مثل "پاپای ملوان"، "عصر حجر"، "فلیکس گربه"، "هکل و جکل"، "وودی وود پکر"، باگز بانی، میکی ماوس و... نسل های بعدی اگر بعضی از این ها را از تلویزیون دیده باشند آن ها را به اسم های دیگری می شناسند که اغلب با پسوند "زبل" همراه است: ملوان زبل، خرگوش زبل، دارکوب زبل، موش زبل، زبل خان و...*

محبوب ترین کارتون من، عصر حجر بود، داستان یک خانواده امریکایی که در عصر حجر زندگی می کند اما از تمام مزایا و امکانات یک زندگی مرفه شهری- از قبیل ماشین و تلفن و هواپیما و دوربین عکاسی و ...- برخوردار است و تمامی این وسایل با روش های خنده داری که در آن دوره می توانسته وجود داشته باشد کار می کنند. بعد از عصر حجر، "پاپای ملوان" را خیلی دوست داشتم. پاپای، ملوانی است با چانه ی پهن و پیپی که حتی به هنگام خواب از لبش چدا نمی شود و دست هایی که از آرنج به پایین به شکل اغراق آمیزی بزرگ هستند و به سبک دریانوردان، تصویر یک لنگر را روی آن خالکوبی کرده، در بندری زندگی می کند و دوست دختری دارد به اسم "الیو اویل" که مورد توجه تمام شهر است و همه برای تصاحب قلب او با هم در رقابت هستند. سرسخت ترین رقیب عشقی پاپای، مرد تنومند و بدجنسی است به اسم "بلوتو" که با توسل به هر وسیله ای- حتی زور- می خواهد  معشوقه را یه دست بیاورد. گاهی که کار این رقابت بالا می گیرد و زد و خورد اجتناب ناپذیر می شود، "پاپای" با خوردن یک قوطی کنسرو اسفناج نیرویی فوق بشری پیدا می کند و از میدان نبرد با "بلوتو" پیروز بیرون می آید.

بعدها در پخش های مجدد این کارتون، مسئولین وقت گروه کودک و نوجوان برای "پاپای" به اسم "ملوان زبل" شناسنامه گرفتند و "الیو اویل" را به زور به عقد و ازدواج دائمی او درآوردند و رقیب های عشقی راهم دنبال کار اشان فرستادند. "الیو اویل" با آن قد بلند و دست و پای دراز و عنکبوتی، دلبری از مرد ها را کنار گذاشت و مبدل به یک زن خانه دار و سر به راه شد... اما هنوز بعضی از ما او را همان طور که واقعاً بود به یاد می آوریم.

وقتی زن های زیبای تاریخ سینما را در ذهن مرور می کنم، "الیو اویل" زیباترین، جذاب ترین و خواستنی ترین آن ها است.

...

* آیا تأثیر این همه موجودات زبل باعث تربیت نسلی نشد که زبلی تنها ارزش بی چون و چرای آن است؟!

از وبلاگ توکانیستانی

تصویر سال!

تصویر سال علیرضا رنجبر

Salam aghaye golpaygani;
aksi ke baratun frestadam hamun karie ke be tasvire saal rah peida karde ...
marbut be karvansaraye ghasre bahrame ... hodudan 1 saat noordehi shode ...
albate didane bozorgesh tuye khaneye honarmandan jazabtare ...
movafagh bashid ...Http://alirezaranjbar.fotopages.com/
Alireza Ranjbar Shoorabi <>

زمینه های انیمیشن

با تشکر از خانم آزادیخواه

 

 انیمیشنی فکر کنیم یا نه !

سایه

پرده حمام با حال هیچکاکی خفن !!!

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۳:٢٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٦