انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته سوم آبان ۸۶

به کلاس نمی رویم !

دانشجویان ورودی ۸۵  ترم ۳ بعلت عدم تطابق مطالب  استاد! با شرح درس از رفتن به کلاس خودداری کردند .

 تطابق شرح درس و مطالب استاد  در پایین می آید :

آشنایی با چهره سازی تجسمی

تعداد واحد: ۲ واحد

نوع واحد :‌نظری - عملی

پیشنیاز : ندارد

هدف : شناخت روحیات انسان از طریق چهره

سرفصل دروس :

دانشجویان در کارگاه با استفاده از خمیر به شیوه عروسکی اقدام به ساختن چهره با توجه به روحیات انسان در حالات  مختلف می کنند .

این کار زیر نظر استاد راهنما انجام میشود.

در این درس استاد پیرامون روحیات و چگونگی تاثیر آن در خطوط چهره با دانشجویان گفتگو میکند .

شرح درس پیشنهادی استاد  مجتبی رمزی ( استاد مجسمه سازی و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد انیمیشن):

۱- انتخاب یک شخصیت - طراحی و به قوام رساندن کارکتر

۲- ساخت آرماتور مناسب و اجرای سه بعدی خمیر

۳- بر طرف کردن نقص های طرح دو بعدی بر روی خمیر

۴- قالب گیری و تولید نمنه پلاستیکی

۵- اتود کردن رنگ کارکتر

۶- طراحی میمیک های مختلف برای کارکتر

۷- اجرای خمیری سرهای مختلف

۸- قالب گیری و تولید سرهای خمیری ساخته شده

توضیح اینکه  استاد رمزی بسیار از کارکترهای فیلم های سینمایی و  مجموعه های  انیمیشنی  بصورت حجم و کاملا حرفه ای کار کرده اند . این واحد بعلت نبود استاد متخصص بصورت در اختیار استاد ارائه میگردیده است .

من هر کاری را می توانم انجام دهم !

فرشید  شفیعی در سمینار نقاشی - تصویرگری - انیمیشن در ظهر روز سه شنبه ۲۲ آبان در سالن فیلم  دانشکده به نمایش کارهای گرافیکی - پوستر و ...فیلمهای انیمیشن خود پرداخت که بسیار مورد استقبال قرار گرفت .

تعداد معدودی از دانشجویان انیمیشن حاضر در سالن

آقای فیروزکوهی وخانم علیرضایی در حال آماده سازی سالن برای سخنرانی فرشید شفیعی

من یک چشمی هم میتونم حرف بزنم !

فرشید شفیعی : http://i11.tinypic.com/7w788zt.jpg

دانشجوها: http://i3.tinypic.com/7wj21d5.jpg

فرشید شفیعی: http://i9.tinypic.com/6kpcz5s.jpg

فراخوان پنجمين جشنواره فيلم 100

حوزه هنری استان تهران پنجمين جشنواره فيلم 100 را برگزار می‌كند.
به گزارش «پايگاه خبری فيلم كوتاه» به نقل از ستاد خبری جشنواره، اين جشنواره در دو بخش اصلی و ويژه با موضوعات كرامات انسانی و ارزش‌های دينی، دفاع مقدس و طنز برگزار می‌شود.
علاقه‌مندان به شركت در اين جشنواره می‌توانند آثار مستند، داستانی و پويانمایی خود را حداكثر تا 30 دی 8۶ به دبيرخانه جشنواره 100 به نشانی: خيابان احمدقصير، خيابان دوازدهم شماره 28 ارسال و برای كسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن‌های: 88501254 و 88501255 تماس بگيرند.

انیمیشن مولوی

به گزارش گروه دريافت خبر سرويس تلويزيون ايسنا، حسن احمدي افزود: اگر قرار باشد براي كودك و نوجوان، داستا‌ن‌هاي مولوي را كار كرد، بي‌ترديد بايد كار انيميشين انجام بشود. به نظرم كار تلويزيوني و رئال جذابيت چنداني براي بچه‌ها نخواهد داشت.

وي با بيان اين مطلب كه ساخت كارتون‌هاي مولوي با همكاري شركت انيميشن صبا امكان‌پذير است، گفت: در عرصه كتاب هم براي كودك و نوجوان، پيش از اين‌ها، آقاي آذريزدي و ديگران كارهاي درخوري انجام داده‌اند و انصافاً هم در اين قصه‌ها براي بچه‌ها خوب مايه گذاشته‌اند.

احمدي تصريح كرد: اگر اين توان مالي را داشتم كه يك كار سينمايي با كارگرداني اساسي و فيلم‌نامه قوي براي مولانا ارايه دهم، ترجيح مي‌دادم آن را شروع كنم تا به فرض يك مجموعه 26 قسمتي براي مولوي.

نويسنده كتاب «ديگر سفر رويايي» تأكيد كرد: حيف مولاناست كه ديگران صاحبش شده‌اند! امروز شما اگر به قونيه برويد مي‌بينيد كه ميليون‌ها دلار توريست‌ها از همين طريق، وارد كيسه دولت تركيه مي‌شود و متأسفانه خودمان از آن بي‌نصيب مانده‌ايم.

احمدي افزود: از ديگر سو به گمانم واقعاً جاي كارهاي انيميشن روي داستان‌هاي ادبيات كهنمان كاملاً خالي است.به واقع يا كاري انجام نمي‌شود يا اگر هم صورت مي‌گيرد، به شكل سطحي به آن توجه مي‌شود. البته كارهايمان هم قابل توجه از آب درنمي‌آيد. بايد فيلم‌نامه‌هايي سه بعدي و جذاب براي بچه‌ها در نظر گرفته بشود و اين كار براي كودك و نوجوان هم از وظايف شركت انيميشين صباست. يعني بايد تلاش شود تا آن را طراحي و به مرحله اجرا بگذارند

منبع: خبرگزاری ایسنا

خاله نرگس انیمیشنی

مدير گروه كودك و نوجوان شبكه تهران معتقد است: در حال حاضر افق پيش روي مركز صبا، مساعد،مناسب و آينده‌داري است و توليدات آن روز به روز كيفيت بهتري پيدا مي‌كنند و البته بايد قبول كرد تكنولوژي روز دنيا هم سرعت زياد دارد.

علي زارعان در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) «مركز صبا» را يكي از منابع تاميني گروه كودك و نوجوان شبكه تهران دانست و ابراز خوشحالي كرد كه برنامه‌هاي مركز صبا توانسته است در كنار كارهاي خارجي جذابيت داشته باشد.

وي با بيان اين مطلب كه طي شش ماه دوم سال گذشته 8 سينمايي و 11 مجموعه تلويزيوني از توليدات مركز صبا از شبكه تهران پخش شد گفت: در يكي از باكس‌هاي رنگين كمان تعدادي از مجموعه‌هاي صبا نظير داستان‌هاي مثنوي، قصه‌هاي كهن پخش شده است.

مدير گروه كودك و نوجوان شبكه تهران با تاكيد بر احتياج مركز صبا به پشتيباني بيشتر گفت: زماني عملكرد صبا مستقل از عملكرد شبكه‌ها بود؛ اما در حال حاضر توليدات مركز صبا با مديريت نعيمي ذاكر كه قبلا مدير گروه كودك و نوجوان شبكه دو بود در حال نزديك شدن به آنتن است.

زارعان در پايان از انيميشني كردن تعدادي از شخصيت‌هاي عروسكي و زنده برنامه‌هاي شبكه تهران با مشاركت مركز صبا خبر داد و افزود: تعدادي از شخصيت‌هاي عروسكي و شخصيت‌هاي زنده‌اي نظير خاله نرگس توانمندي تبديل به انيميشن را دارد.

منبع: ایسنا

دوبله قصه ی ما مثل شد

سريال انيميشن ايراني «مثل‌ها»(قصه‌ي ما مثل شد) به كارگرداني اميرمحمد دهستاني را غلامعلي افشاريه براي پخش از شبكه اول سيما دوبله كرد.

اين سرپرست گفتار فيلم در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) با اعلام اين خبر اظهار كرد: در اين سريال جواد پزشكيان، شهروز ملك‌آرايي، رضا آفتابي، مهرداد ارمغان، بيژن علي‌محمدي، ظفرگرايي، نسيم رضاخاني، سميه موسوي، مهرخ افضلي، شوكت قهرماني و مينا نخعي گويندگي كرده‌اند و خودم به جاي راوي حرف زده‌ام.

انیمیشن


وي درباره‌ي مدت زمان صرف شده براي سينك زدن ديالوگ‌ها هماهنگ كردن ديالوگ‌ها با حركت لب شخصيت‌ها گفت: چهار روز اين مرحله به طول انجاميد كه در هر روز 8 ساعت وقت صرف سينك زدن كردم.

اين مدير دوبلاژ درباره‌ي ضرورت تعامل مدير دوبلاژ با كارگردانان انيميشن‌هاي ايراني اظهار كرد: اين آثار با حضور كارگردانان آن‌ها دوبله مي‌شود در صورت لزوم به عنوان مدير دوبلاژ بر اساس تجربيات خود پيشنهاداتي به آنان مي‌دهيم و با موافقت كارگردانان در كار اعمال مي‌كنيم. در مقابل ديدگاه‌هاي آنان را درباره‌ي اثر مي‌شنويم و با هم درباره آن تبادل نظر مي‌كنيم.

وي در زمينه‌ي كيفيت ترجمه‌ي فيلم‌ها و سريال‌هاي انيميشن خارجي گفت: مترجمان تلويزيون در بخش انيميشن افراد حرفه‌يي هستند و مترجمان تازه‌كار نيز زير نظر آنان فعاليت مي‌كنند. در كل وضعيت ترجمه‌ي انيميشن نسبت به گذشته بسيار بهتر شده است، با اين وجود بايد روي آن بيشتر كار كرد.

افشاريه در پايان اظهار كرد: شبكه‌هاي تلويزيون هم ترجمه‌ها را بازبيني و روي آن كار مي‌كنند. البته ممكن است برخي همكارانم گله‌مند باشند، ولي هم بازبين‌ها، هم مترجم‌ها و هم مديران، دوبلاژ در كار خود حرفه‌يي هستند.

مجموعه‌ي انيميشن تلويزيوني «قصه‌ي ما مثل شد» به كارگرداني اميرمحمد دهستاني براساس يك مجموعه از كتاب‌هاي محمد ميركياني ساخته مي‌شود. قصه‌هاي اين سري كتاب پنج جلدي بين موسسه فرهنگي حور و مداد سبز انتخاب شده است. بخش اول كتاب برعهده‌ي حور است، دو و نيم جلد از كتاب را در برمي‌گيرد و 40 قسمتي است.

فیلمهای منتخب انیمیشن برای اسکار امسال

به گزارش خبرنگار مهر، به نظر می‌رسد در میان فیلم‌های معرفی شده سه فیلم "شرک سوم"، "راتاتوی" و "فیلم سیمپسن‌‌ها" بیشترین بخت را برای راهیابی به فهرست نهایی نامزدهای نهایی این بخش دارند که امسال سه فیلم خواهند بود.


شرک سوم

"شرک سوم" سومین فیلم از مجموعه پرفروش "شرک" از 18 ماه مه گذشته روانه بازار شد.‌ صداپیشگان دو فیلم قبلی از جمله مایک مه‌یرز، ادی مرفی، کامرون دیاز، آنتونیو باندراس، جولی اندروز، روپرت اورت، جان کلیز و جاستین تیمبرلیک در فیلم جدید نیز حضور دارند. واکنش منتقدان به ماجراجویی‌های جدید غول سبز بسیار متفاوت بود. این فیلم در وب سایت Rotten Tomatoes حدود 41 درصد آراء منتقدان را کسب کرد و Imdb نیز کاربران از 10 نمره به آن 3/6 دادند که ضعیف‌ترین نمره فیلمی از مجموعه "شرک" و ضعیف‌ترین نمره فیلمی از واحد انیمیشن دریم ورکس بود.

با این حال نقدهایی مثبت نیز بر فیلم نوشته شد، از جمله ای. او. اسکات منتقد نیویورک تایمز که اعتقاد دارد "شرک سوم" در مقایسه با نمونه‌های قبلی خود "پرانرژی‌تر، آرام‌تر و به نوعی زیرکانه‌تر" است. با وجود تمام انتقادات این فیلم درجه PG-13 که با بودجه‌ای 160 میلیون دلاری ساخته شد، در سه روز نخست اکران با 122 میلیون دلار رکورد بهترین فروش افتتاحیه فیلم انیمیشن درجه PG-13 را جا‌به‌جا کرد. پیش از آن رکورد بهترین فروش افتتاحیه فیلم انیمیشن و PG-13 در اختیار "شرک 2" بود که سال 2004 در هفته اول نمایش 108 میلیون دلار فروخت.

فروش نهایی سومین مجموعه "شرک" در ایالات متحده 321 میلیون دلار و در سطح بین‌المللی 473 میلیون دلار شد. در نتیجه مجموع فروش این فیلم در سطح جهانی رقمی در حدود 794 میلیون دلار شده و تا اینجای کار در فهرست پرفروشترین فیلم های تاریخ سینما رده بیستم را دارد. "شرک سوم" را کریس میلر و رامان هوی بر مبنای فیلمنامه‌ای از جفری پرایس، پیتر اس. سیمن و کریس میلر کارگردانی کرده‌اند. در فیلم جدید با مرگ پدر فیونا و پادشاه "سرزمین دور دور" شرک به سلطنت می رسد، اما تصمیم می‌گیرد با کمک دوستانش، الاغ و گربه، وارث حقیقی پادشاه را پیدا کند.

انیمیشن "راتاتوی" یکی دیگر از فیلم‌هایی است که در بخش اسکار بهترین انیمیشن سینمایی سال نامزد شده است. این فیلم به تهیه‌کنندگی پیکسار از طریق والت دیسنی پیکچرز به بازار آمد. فیلم 111 دقیقه‌ای "راتاتوی" به کارگردانی براد بیرد و جان پینکاوا با هزینه‌ای در حدود 150 میلیون دلار ساخته شد و داستان موشی به نام رمی است که در فرانسه زندگی می‌کند و می‌خواهد آشپز باشد.


انيميشن راتاتوي

"راتاتوی" از 29 ژوئن در سینماهای آمریکای شمالی اکران شد و در هفته اول اکران با 2/47 میلیون دلار فروش در 3940 سینما پرفروشترین فیلم هفته شد. مجموع فروشش این فیلم در آمریکا 205 میلیون دلار و در سطح بین‌المللی 375 میلیون دلار شده و در پنج هفته اخیر صدرنشین بازار بین‌المللی بوده است.

ایده ساخت "راتاتوی" را پینکاوا سال 2000 طرح کرد. پنج سال بعد پیکسار براد برد را جایگزین او کرد که به عنوان کارگردان دو فیلم موفق "غول آهنی" و "اینکردیبل‌ها" را در کارنامه داشت. این فیلم در در وب سایت Rotten Tomatoes حدود 97 درصد و در وب سایت Metacritic از 100 نمره 96 را به خود اختصاص داده است.

انيميشن فيلم سيمپسن ها
انيميشن "فيلم سيمپسن ها"

انیمیشن کمدی "فیلم سیمپسن‌ها" بر مبنای یک مجموعه تلویزیونی موفق به همین نام به کارگردانی دیوید سیلورمن ساخته شد و جیمز ال. بروکس، فیلمساز مطرح آمریکایی و سازنده فیلم‌هایی مانند "دوران مهرورزی" و "بهترین شکل ممکن" یکی از تهیه‌کنندگان آن است. فیلمنامه را 11 تن از پرکارترین نویسنده‌های تلویزیونی نوشته‌اند و صداپیشه‌های مجموعه تلویزیونی از جمله دان کاستلانتا، جولی کاونر، نانسی کارترایت، ییردلی اسمیث و هنک آزاریا در این فیلم نیز جای شخصیت‌های اصلی صحبت کرده‌اند، ضمن اینکه تام هنکس به عنوان صداپیشه مهمان در بخشی از فیلم جای خودش صحبت می کند.

ایده ساخت "فیلم سیمپسن‌ها" به سال‌ها پیش بازمی گردد، اما تولید فیلم هر بار به دلایلی متوقف می شد، تا اینکه سال 2001 کار به طور رسمی آغاز شد. در این مدت فیلمنامه به دفعات تغییر کرد و حتی با آغاز ساخت صحنه‌های انیمیشن، این تغییرات ادامه داشت. فیلم به لحاظ تجاری موفق بود و نظر مثبت منتقدان را نیز جلب کرد، گروهی اعتقاد دارند فیلم بیش از حد کوتاه است. "فیلم سیمپسن‌ها" با بودجه 75 میلیون دلاری ساخته شد و از 27 ژوئیه به نمایش عمومی درآمد و با تقریبا 9/71 میلیون دلار فروش در 3922 سینما در آمریکای شمالی، پس از دو فیلم مجموعه "شرک" بهترین افتتاحیه یک فیلم انیمیشن را از آن خود کرد.

این فیلم درجه PG-13 "که به واسطه نوع درجه بندی آن یک فیلم کاملا خانوادگی نیست، رکورد بهترین افتتاحیه یک کارتون مستقل و نه دنباله را جا به جا کرد و حتی از تولیدات استودیو پیکسار هم جلو زد. فیلم داستان جالبی دارد: خانواده سیمپسن در اسپرینگفیلد زندگی می‌کنند و به لطف اقدامات لیزا دختر خانواده که برای حفظ محیط زیست تلاش می‌کند، شهر از آلودگی به دور است، اما وقتی هومر، پدر خانواده مدفوع یک خوک را در دریاچه می‌ریزد، آلودگی تمام شهر را فرا می‌گیرد!

آژانس حفاظت از محیط زیست EPA با کار گذاشتن یک حباب بزرگ روی سطح شهر می‌کوشد مانع از انتشار آلودگی به دیگر نقاط کشور شود. خانواده سیمپسن راهی برای فرار پیدا می‌کنند و به آلاسکا می‌گریزند. وقتی راس کارگیل رئیس EPA دستور نابودی اسپرینگفیلد را صادر می‌کند، آنها برای نجات شهر بازمی‌گردند. "فیلم سیمپسن‌ها" در داخل آمریکا حدود 183 میلیون دلار و در دنیا 342 میلیون دلار فروخت تا مجموعا با 525 میلیون دلار فعلا رده 49 پرفروشترین فیلم‌های تاریخ را داشته باشد.

در میان فیلم های نامزدشده، انیمیشن "پرسپولیس" هنوز در لس آنجلس به نمایش عمومی درنیامده‌ که یکی از شروط حضور فیلم‌ها در بخش بهترین انیمیشن است. فیلم‌های معرفی شده به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی در بخش بهترین انیمیشن باید علاوه بر دارا بودن سایر شروط حضور در اسکار، در کشورهای خود و ایالات متحده هم به نمایش عمومی درآمده باشند.

"پرسپولیس" ساخته مشترک مرجانه ساتراپی و ونسان پارانو بر مبنای یک رمان گرافیکی از زندگی و تجربیات این فیلمساز فرانسوی ایرانی الاصل از دوران انقلاب ایران و سفر وی به اروپا ساخته شده و نخستین تجربه کارگردانی اوست. این فیلم که حقوق پخش آن در بازار آمریکای شمالی را سونی پیکچرز کلسیکز در اختیار دارد، ماه مه گذشته جایزه هیئت داوران جشنواره فیلم کن را به طور مشترک از آن خود کرد.

حضور "پرسپولیس" در جشنواره کن با اعتراض رسمی دولت ایران مواجه شد، اما مدتی بعد به درخواست سفارت ایران در تایلند این فیلم که قرار بود افتتاحیه‌‌ جشنواره بین‌المللی فیلم بانگوک باشد، از جشنواره کنار گذاشته شد. در نسخه فرانسوی‌زبان "پرسپولیس" بازیگرانی چون شیارا ماسترویانی و کاترین دونوو صحبت کرده‌اند و در دوبله انگلیسی شان پن، جینا رولندز و ایگی پاپ به این دو بازیگر پیوسته‌اند. این فیلم به عنوان نماینده فرانسه در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان هشتادمین دوره اسکار حضور دارد.

بر اساس قوانین اسکار در بخش بهترین انیمیشن، در سالی که تعداد فیلم‌های معرفی شده برای این بخش بین هشت تا 16 فیلم باشد، حداکثر سه نامزد می‌توانند برای حضور در فهرست نهایی نامزدهای اسکار معرفی شوند. ضمن اینکه فیلم‌های حاضر در بخش بهترین انیمیشن می‌توانند در سایر بخش‌های اسکار از جمله بهترین فیلم نامزد شوند، به شرط اینکه حائز شرایط این بخش باشند.

نامزدهای هشتادمین دوره مراسم اهدا جوایز اسکار روز 22 ژانویه 2008 اعلام و مراسم روز 24 فوریه در کداک تیه‌تر هالیوود برگزار می‌شود.


منبع: خبرگزاري مهر
انتشار: انيماتورهاي ايران

رئيس سازمان صدا و سيما گفت: به پيشرفته ترين روش ساخت انيميشن در دنيا دست يافته ايم كه آن را به ساير كشورهاي عضو ABU ارائه خواهيم كرد.

به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، سيد عزت الله ضرغامي امروز در حاشيه بازديد از كميته هاي تخصصي اجلاس ABU كه در سالن همايشهاي صدا و سيما برپاست گفت: خوشبختانه ABU سعي كرده است در اين سالها بدور از برخي حواشي خاص در جهت ارتقاء فعاليت هاي حرفه اي بخصوص در حوزه فني توفيقاتي بدست بياورد. ما در اجلاس تهران سعي مي كنيم موضوعات جديدي را در حوزه فني ارائه بدهيم، موضوعاتي كه اين روزها به سرعت از نظر فن آوري پيشرفت مي كند و مجموعه اعضاء ABU بايد نسبت به موضوعات جديد و فناوريهاي جديد آمادگي داشته باشند.


وي افزود: در حوزه ورزش نيز موضوعات مهمي داريم كه الان در كميته ها در حال بررسي است به ويژه در حوزه محتوا. محتوا هم مي تواند به ساختار توليد برگردد و هم مي تواند به ژانرهاي جديدي كه مي تواند راه هاي جديدي را براي بعضي توليدات خاص بخصوص در عرصه نمايشي براي رسانه ها فراهم كند.بنابر اين ما در زمينه محتوا مطالبي داريم كه من هم در نطق افتتاحيه ام و هم در خلاصه محتوايي آنها را مطرح و به موقع اعلام خواهم كرد.
وي در ادامه گفت: در حوزه برخي ساختارهاي جديد توليد هم كارهاي جديدي در جمهوري اسلامي ايران در حال ارائه است. همين امروز در حوزه انيميشن كاري تحت عنوان «كپچر موشن» ارائه مي شود كه براي اولين بار است كه در سطح جهاني از اين روش توليد انيميشن كه فوق العاده از پرفورمنس بالايي در حوزه توليد انيميشن برخوردار است استفاده مي شود و شيوه ساخت آن بدين صورت است كه به وسيله يك بازيگر زنده تمامي حركاتي كه بايد در صحنه انيميشن رخ دهد با كپچر كردن و ارتباط با تصاوير متحرك با يك باورپذيري فوق العاده و قابليت انجام بسيار بالا بازسازي مي‌شود.
وي ادامه داد: تمام همكاران رسانه اي ما كه اين صحنه و اجراي كاملا حرفه اي و موفق را ديدند اعلام كردند كه اولين بار است چنين كار پيچيده، موثر و تخصصي را مي بينند و ما آن را به همكاران خود در ABU نيز ارائه خواهيم كرد و هم يك نگاه جديد در حوزه فني است و هم يك نگاه در حوزه ساختاري است و هم شرايطي را فراهم مي كند كه بسياري از حس هاي موثر را در حوزه توليد بتوان از طريق انيميشن پياده كرد. بخصوص رابطه انيميشن و تصوير با بازيگر زنده و همه اينها شيوه هاي جديدي است كه يك مورد از آن به همت موسسه صبا ارئه شده است.
ضرغامي تصريح كرد: خوشحاليم كه هنرمندان ما در بخش هاي فني امروز زمينه هاي مساعدي را مي چينند كه بتوانند در عرصه جهاني حرفهاي جديد بزنند و همكاران ما كه از نقاط مختلف دنيا مي آيند بتوانند از شيوه ه اي جديدي كه در جمهوري اسلامي ايران تجربه مي شود آشنا شوند.

منبع: خبرگزاري فارس

ايجاد رشته پويانمايي (انيميشن) در شاخه فني و حرفه اي    
۲۵ مهر ۱۳۸۶

 

مصوبه هفتصدو پنجاه و سومين جلسه شوراي عالي آموزش و پرورش  مورخ 3/7/1386

موضوع: ايجاد رشته پويانمايي (انيميشن)  در شاخه فني و حرفه اي

گرايش مرتبط در دوره دو ساله كارداني پيوسته پويانمايي ( انيميشن )

 

شوراي عالي آموزش و پرورش  با ايجاد رشته پويانمايي(انيميشن) در دوره متوسطه شاخه فني و حرفه اي با هدف تربيت نيروي انساني متعهد و كارآمدي كه بتواند علاوه بر انجام وظايف شهروندي ، با استفاده از آموخته هاي خويش در مشاغل مربوط به « انيميشن » در سطح مياني  تكنيسين( فن ورز) به كار اشتغال ورزد موافقت مي كند. مشخصات برنامه درسي ، جدول عناوين دروس و توانمندي هاي دانش آموختگان دوره سه ساله رشته مذكور به شرح پيوست مي باشد.

http://www.sce.ir/home/index.php?option=com_content&task=view&id=298&Itemid=103

 

 


میگن که !

میگن که رئیس  سازمان تبلیغات اسلامی  استعفا داده ! خوب چه ربطی به انیمیشن داره !؟

میگن که حمید بهرامی در  موسسه کارتون نت ورک مورد استقبال  شدید مسئولان اونجا قرار گرفته اونم کلی کیف کرده. نمونه کارهاشو که تو سالن برای دست اندرکاران انیمیشن نشون داده کلی اونها هم کیف کردن و کلی کف کردن ببخشید کف زدن !

میگن که فرشید شفیعی از اینکه ابتدا سالن خالی بوده کلی ناراحت شده اما به روی خودش نیورده بعد که  در آخر جمعیت میاد زیر لفظی میگه که چرا دیر اومدین !؟

میگن که دانشگاه هنوز برنامه ای برای تامین هزینه (‌دستمزد سخنرانان) همایش های گروه انیمیشن  ندارد ! پس تا پول نباشه همایش هم خبری نیست !!

میگن که زمزمه هایی برا ی تغییرات مدیریتی در سطح دانشکده های دانشگاه در حال وقوع است. منتظر جابجایی ها باشیم یعنی ! پس حساب مدیریت ها ی گروه دیگه معلومه ! 

میگن که خان فائزه فیض دلش برای ایران یه ذزه شده و بزودی ایشون از دانشکده قدیم ندیم خودشون بازدید خواهند کرد.

میگن که خانم شکیب که دیگه باید فوق دکتری انیمیشن گرفته باشن  بعداز طی  مشکلاتی سرسختانه مشغول به پایان رسوندن  تز دکتری خودشون در انگلستان هستن و بزودی از وجود ایشون  در ترم های آینده استفاده خواهد شد.

میگن که کلی دانشجویان  ورودی جدید از کلاس زبان تخصصی آقای دکتر الستی  لذت برده اند .و تقاضای واحد زبان ۲ را با ایشون داشته اند.

میگن که بچه های ورودی ۸۵ بعد از نرفتن سر کلاس آقای رمزی   وقتی گلپایگانی را از دور می بینن دور هم جمع میشن و پچ  پچ میکنن!

میگن که بعضی  بچه های گروه انیمیشن یک کار کوتاه انیمیشن عروسکی ( ۱۰۰ قسمت )برا ی شبکه یک  گرفته اند انیمیشنهایی که ۵ دقیقه مونده به هفت شب از شبکه یک پخش میشه ! هزینه این انیمشنها بسیار بسیار پایین است .اما به آنها توصیه شده حتما  انجام بدهند!

میگن که فیلم سینمایی انیمیشن جمشید و خورشید که قرار بود هفته اول مهر ماه  اکران بشه پس کی میخواد اکران بشه !!

میگن که ادامه سریال انیمیشن جذاب آریو  کار آقای شاکری  موکول به تامین بودجه از جانب صبا شده است .

میگن که وحید نصیریان  برای فیلم سینمایی سیمرغ  از انیماتورهای سه بعدی  بیشتر استفاده خواهد کرد.

میگن که شرکت حور هم در تکاپوی فیلم سینمایی است

میگن که در همایش ملی انیمیشن که قرار است در هفته اول اسفند ماه  سالجاری برگزار شود هنوز جایگاهی برای دکتر زرین کلک دیده نشده است .

میگن که ترجمه های همزمان کتابهای معدود انیمیشن  داد خانم خوشبخت را درآورده است که در ترجمه بسیاری از کتابها بصورت مستقیم یا غیر مستقیم حضور داشته است .

میگن که با حضور استاد صفورا در مرکز گسترش سینمای تجربی  اغلب بودجه های مرکز به سمت تولید انیمیشن  تغییر جهت داده است .

میگن که بهرام عظیمی با  شهرتی که در تولید  انیمیشن های آموزشی پیدا کرده است  مورد نظر همه سازمانهای دولتی و غیر دولتی برای ساخت مطمئن اینگونه از انیمیشنها قرار دارد. اما بعلت حجم بالای  سفارشات عظیمی صرفا به خلق شخصیت و فیلمنامه های این مجموعه ها می پردازد و تولید را شرکتهای کوچک و بزرگ بعهده میگیرند البته با نظارت مستقیم استاد بهرام عظیمی .

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٤:٤٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٦