انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته دوم مهر ۱۳۸۶

کارگاه آزاد انیمیشن دانشکده سینما دانشگاه هنر- ۱۳۶۷

کارگاه آزاد انیمشن  در سال 68- دانشگاه هنر

خانم عسگری - خانم ؟ -  آذر میدخت یوسفی - افسانه سلیمانی مختاری - علیرضا گلپایگانی - مهرداد شیخان - مسعود ذاکری - امیر محمد دهستانی - محمد رضا حسنایی - داود شیخ

روزهای بیاد ماندنی در کارگاه آزاد انیمیشن دانشکده سینما  دانشگاه هنر در سال ۱۳۶۷- افرادی که بعضی هاشون هنوز هم تو همین حال و هوا هستن . هنوز هم یادم هست که زمانی برای همکاری به کانون پرورش فکر کودکان ونوجوانان  رفته بودم  سال دوم  رشته کارگردانی سینما بودم( سال ۶۵) اون موقع آقای نویم و فرد مقدم و پرویز نادری در مرکز سینمایی  کانون مشغول کار بودند تو خیابان  جم . امیر باروتیان هم اونجا کارهای  مهرداد نویم را دسن میکرد. فکر کنم تو همون روزهای اول دستم به لیوان آبی که کنار طلقها بود  خورد و طلقهایی که باروتیان دسن کرده بود خیس شدن..داشتم از خجالت آب میشدم ! شاید به خاطر همون حتی بهم طلق ندادن که کمک دسن باشم!  حتی بعد از چند روز نویم به دستیارش خانم اودت گفت که برای رنتگ کردن طلقها یک آگهی تو روزنامه بزنن  و حتی  فرصت تجربه رنگ کردن  را از دست دادم..حال پرویز نادری هم زیاد خوب نبود بهم  یک تویر ویدیویی امواجی دریا که  به لب ساحل میخورد داد و گفت کاغد رو صفحه تلویزیون بچسبونم و اون حرکات را روتوسکپی کنم..اما نمی شد.. تصویر  تار و کم نور  بود و کاغذ کاهی ها خیلی کلفت...روز آخری که تو  کانون بودم  همه طراحی هامو بردم و نشون دادم و با دلخوری  ازشون  خدا حافظی کردم...اومدم دانشکده و با حالتی طلبکارانه! از محمد رضا تقی زاده که از طرف جهاد مسئولیت مد یریت دانشکده سینما را  اون موقع به عهده داشت به اصرار خواستم که اتاقی در دانشکده به من بدهد!! و عجیبتر اینکه او هم این کار را کرد!! و کارگاه آزاد انیمشن دانشکده سینما  در سال ۶۵ شکل گرفت !!! اولش هم برای خودم هم عجیب بود .اما حرفی زده بودم و باید پاش می ایستادم. خودم هنوز در حال تجربه اندوزی بودم و حالا میخواستم چیزی رو که هنوز خیلی بلد نبودم به دیگران هم آموزش بدم  ! و این کار را کردم. یادم هست که برای  تجهیز اولیه درخواست کردم که اتاق را موکت کنند!! چرا ؟ نمی دونم! خیلی زود هم جمعش کردیم چون بچه هابا کفش وارد اتاق می شدند و خاک کف کفششون را موکت در هوای کارگاه پراکنده میکرد و روی طلقها می نشست! فقط دو تا لایت باکس تو انبار  دانشگاه پیدا کردیم و البته برای خودش خیلی بود خیلی کلاس داشت !و دیگه هیچی . بعدها تونستیم برای کارگاه دوربین فیلمبرداری ۱۶ میلیمتری  بگیریم و نور و کاغذ و قلم مو که اونهم قصه خودش را دراد. یک روز تقی زاده  من رو به انبار جهاد داشگاهی  در کوچه بالاور در چهار راه ولیعصربرد . یک گونی بزرگ بهم داد و بهم گفت هر چی لازم داری بریز تو این گونی ،کسی نفهمه و فقط نیم ساعت  وقت داری ! و من با یک گونی وارد انبار جهاد دانشگاهی شدم و از اون چیزی که می دیدم  حیرت زده شده بودم !  رنگهای مخصوص  انیمیشن - طلق ها در سایزهای مختلف - رنگهای  قابل خوردن  برای کار کودکان - سیمهای مخصوی   ساخت گل مصنوعی - رنگهای شبرنگ و قلم موهایی در سایزهای مختلف و ....  و من هر چی تونستم تو گونی ریختم طوری که حمل آن  برایم مشکل بود . و اینگونه کارگاه به امکانات انیمیشنی مجهز شد.

سایز بزرگ عکس بالا : http://i22.tinypic.com/2roqm3r.jpg

شرکت حرکت کلیدی

بالاخره شرکت حرکت کلیدی جابجا شد! تصاویر را بزودی خواهید دید.

سایت جدید مهرداد شیخان

http://www.meshstudio.net/

جلسه معارفه با دانشجویان جدید ۸۶برگزارشد

در روز سه شنبه ساعت ۱۲ ظهر  با حضور دانشجویان ورودی جدید جلسه معارفه  برگزار شد . در این جلسه علیرضا گلپایگانی به شرح دوره و واحدهای درسی پرداخت . سپس  فیلم خانم وزیری  به نمایش درآمد و خود خانم  وزیری بعنوان یکی از فارغ التحصیلان با دانشجویان به گفتگو پرداخت.  خانم معتکف در باره واحد بازیگری  و آقای رمزی در باه واحد چهره سازی تجسمی توضیح دادند و از دوره ای خودشان گذراندند حرف زدند. آقای فیروزکوهی در باره کارگاه کامپیوتر وواحد آشنایی با کامپیوتر و خانم بختیاری منش هم بعنوان کارشناس گروه با دانشجویان  گفتگو کردند. و در انتها خانم کشکولی بعنوان یک فارغ التحصیل دیگر با دانشجویان دردودل کرد. جلسه راس ساعت ۱۴ به پایان رسید .

گزارشی ازبرگزاری نمایشگاه توانمندیهای موسسه پویانمای نظر

 

به دنبال برگزاری چهارمین نمایشگاه قرآن کریم ویژه ماه مبارک رمضان توسط  اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهر اصفهان، موسسه سینمایی انیمیشن نظر نیز غرفه ای را برای به نمایش گذاردن تواناییهای ساخت و تولید انیمیشن خود در این نمایشگاه راه اندازی نموده است. گفتنی است  در این قرفه فعالیتهایی نظیر نشان دادن مراحل ساخت و تولید فیلم انیمیشن ، معرفی آثار دینی و قرآنی تولیدی توسط این شرکت ،راهنمایی علاقه مندان به این هنر جهت فراگیری و معرفی منابع آموزشی مربوطه، فروش برخی منابع کم یاب آموزشی این رشته ، برگزاری مسابقات با موضوع قرآنی و همچنین اکران عمومی چند اثر تولیدی با محتوای قرآنی در سالن سینمای کوچک قرفه توسط موسسه پویانمای نظر در حال انجام است.  این نمایشگاه تا 17 مهر ماه در پل تاریخی شهرستان ،محل برگزاری نمایشگاههای بین المللی استان اصفهان بر پا خواهد بود. ما در این سلسله گزارشات سعی در ارائه گزارش و عکس از چگونگی روند برگزاری نمایشگاه خواهیم نمود.

غرفه موسسه در این نمایشگاه مشتمل بر دو بخش است ، یکی کار گاه پویانمایی ودیگری  سینمای کوچک؛

 

                         لینک گزارش تصویری از برگزاری این نمایشگاه در اصفهان:

                           http://www.cartoon3000.com/news.aspx?view_fc=10

سایت کارتون 3000 -  خبرنامه وبسایت موسسه پویانمای نظر

www.cartoon3000.com

جشن سینما بهتر است یا روز جهانی انیمیشن؟   
۱۳ مهر ۱۳۸۶ - امیر سحر خیز

1. اگر از اعضای محترم خانه ی سینما یا آسیفا هستید حتماً طی هفته ی گذشته پیامک! (SMS) ارسال آثار انیمیشن برای شرکت در مراسم جشن خانه ی سینما را دریافت کرده اید.خانه سینما

2.  اگر از اهالی بی خبر سینما و انیمیشن هستید در شگفتید که مگر جشن خانه ی سینما چند وقت پیش در نهایت شکوه و جلال و بدون حضور آثار انیمیشن برگزار نشد؟ پس قضیه ی ارسال آثار انیمیشن چه صیغه ای است؟!

3. اگر زرنگ هستید همین حالا کپی DV یا Mini DV یا DVD یا VHS یا VCD کار خود را سریع میفرستید به خانه سینما.

4. اگر زرنگ نیستید هنوز در مرحله 2 هستید.

5. اگر از شوک بیرون آمدید علی الحساب برگردید به مرحله 3.

6. اگر هنوز در حال خواندن این متن هستید به این فکر کنید که امسال در مراسم جشن روز جهانی انیمیشن 3 جایزه از سوی آکادمی خانه سینما به آثار انیمیشن اهدا خواهد شد.

7. اگر اهل حساب و کتاب هستید به این فکر کنید که علم بهتر است یا ثروت، یا حذف شدن یک تندیس انیمیشن از مراسم جشن سینما بهتر است یا اضافه شدن 3 تندیس در جشن روز جهانی انیمیشن؟

8. اگر مثل من بیکارید به این فکر کنید که به چه شکل می توان کودکان انیماتور و انیمیشن ساز را با قول 3 آب نبات سرگرم کرد و روی کارت ورودیه ی مراسم جشن عروسی سینما نوشت: لطفاً از همراه آوردن اطفال خودداری کنید.

نتیجه: یک تندیس در جشن سینما بهتر است از 100 تندیس در روز جهانی انیمیشن. نه به خاطر پذیرایی در آخر مراسم و نه به خاطر کنسرت استاد علیزاده و نه به خاطر اجرای زنده ی از «خون جوانان وطن» توسط رضا مارمولک. به خاطر این که ما هم بازی! جشن روز جهانی انیمیشن رقابتی نبود، اما شد. گردهمایی انیماتورهای ایرانی، تازه شدن دیدارها و گپ و گفتگوی خودمانی و صمیمانه تبدیل شد به یک جشنواره کوچک با حرف و حدیث های معمول موجود در یک جشنواره. جشن خانه سینما اما انیمیشن را حذف کرد تا سینمایی ها فراموش کنند که انیمیشنی هم وجود داشت که توسط افرادی ساخته می شود که بهشان می گویند انیماتور...

جشنواره فيلم كمدي گل‌آقا


logo.comedy.jpg

نخستين جلسه شوراي سياستگذاري اولين جشنواره فيلم كمدي گل‌آقا برگزار شد. به گزارش روابط عمومي مؤسسه فرهنگي ـ هنري گل‌آقا در اين جلسه كه روز شنبه با حضور آقايان و خانمها عليرضا خمسه، اميرحسين داودي، منوچهر احترامي، منوچهر شاهسواري، احمدرضا درويش، مرضيه برومند، پوپك صابري‌فومني و گيتي صفرزاده در مؤسسه گل‌آقا برگزار شد، حاضران پيرامون سياستها و اهداف جشنواره فيلم كمدي گل‌آقا گفت‌وگو كردند. تعيين اهداف و برنامه‌هاي گل‌آقا در عرصه سينماي كمدي و تعيين چشم‌اندازهاي جشن گل‌آقا از موارد مطرح شده در اين نشست بود. اولين جشنواره فيلم كمدي گل‌آقا 15، 16 و 17 آذرماه سال جاري در تهران و با دبيري عليرضا خمسه برگزار خواهد شد.

جلسه  با جعفری جلوه برای همایش ملی انیمیشن

روز یکشنبه ۸ مهر ماه در محل مرکز گسترش سینمای تجربی جلسه ای دست اندرکاران برگزاری همایش ملی انیمیشن با مهنس جعفری جلوه معاونت سینمایی ارشاد داشتند.

در این دیدار  آقایایان : آفریده - دکتر عالمی -حبشی - شرعی - صفورا- علمداری - گلپایگانی شرکت داشتند.

گوشه هایی از صحبتهای آقای جلوه را بزودی در همینجا خواهید دید.

*در صدا و سیما که تولید باید برای پاسخگویی به انبوه مصرف کنندگان جهانی  شکل بگیرد تبدیل شده است به تولید یکبار و یا چند بار مصرف داخلی ! باید سمت تولید بسوی بازارهای بزرگ و مداوم باشد .

*تولید در صدا وسیما اغلب غیر استاندارد برای بازار داخلی است همه بخشهای رسانه و سینما هم همینگونه است . برای حداقل ها ی داخلی تولید می گردد ..

* رسانه صدا و سیما وقتی می تواند ملی باشد که اهداف ملی داشته باشد . در حالیکه  درها را بسته است .

*جهانی شدن محصولات منجر به ملی شدن آثار میگردد.دنیا کپی و تکرار محصولات را نمی خواهد . پسته ِ زعفران ـ صنایع دستی ـ فرش و ... همه کالاهایی که متعلق به ماست را می خواهند . آنهااز ما یک سینمای دیگر می خواهند نه سینمایی که شبیه خودشان باشد . اگر محصولات ما به بازارهای جهانی وصل شود به تدریج تولید آن هم سامان خواهد یافت . تجارت و عواید آن به تولید نیز جهت خواهد داد.

*سیستم آموزش پرورش قبلا کتاب محور بود حال باید فیلم محور باشد . و انیمیشن یکه تاز این عرصه یعنی آموزش است .

*انیمیشن برای جامعه  همانند ویتامین در میوه است نه شکر در شربت ...

والاس و گرومیت با یک فیلم کوتاه بازمی‌گردند

نیک پارک در میان والاس و گرومیتشخصیت‌های عروسکی محبوب والاس و گرومیت در اولین حضورشان پس از انیمیشن بلند برنده جایزه اسکار، در یک فیلم کوتاه ظاهر می‌شوند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» نیک پارک، خالق این شخصیت‌های محبوب اعلام کرد که این بار مخترع شجاع و سگ باوفایش در یک فیلم نیم ساعته با عنوان دردسر در آسیاب قصد دارند یک نانوایی را بگردانند.
به نوشته رویترز، پارک در یک پیام ویدئویی که در وب سایت خود منتشر کرد، گفت: در این فیلم، والاس و گرومیت شغل جدیدی انتخاب کرده‌اند. آنها نانوایی دارند و برای خرد کردن ذرت، یک آسیاب بادی بالای خانه‌شان نصب می‌کنند و خدمات تحویل نان در خانه‌ها دارند.
نیک پارک همچنین به بی‌بی‌سی گفت که ساخت این فیلم کوتاه از ژانویه 2008 در استودیوهای «آردمن» آغاز می‌شود و فیلمبرداری حدود هشت ماه طول می‌کشد.
این فیلم که پارک فیلمنامه‌اش را همراه با باب بیکر نوشته است، اواخر سال 2008 از تلویزیون بی‌بی‌سی به نمایش درمی‌آید.
والاس و گرومیت: نفرین خرگوش‌نما در سال 2005 روی پرده سینماها رفت و علاوه بر آن که بسیار از سوی منتقدان تحسین شد، جایزه اسکار بهترین انیمیشن بلند را به دست آورد.
نیک پارک پیش از آن در سال 1993 با شلوار اشتباه و در سال 1995 با فرار معجزه‌آسا اسکار بهترین فیلم کوتاه را با حضور شخصیت‌های والاس و گرومیت به دست آورده بود.

معرفی یک سایت

http://www.joelfurtado.com/

انیمیشنی فکر کنیم

Entry for September 26, 2007فائز علیدوستی

سایه ها

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۳:٢٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٩ مهر ۱۳۸٦