انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته سوم مرداد۸۶

گروه انیمیشن در فرهنگستان هنر راه اندازی شد

خبرهایی میرسد از راه اندازی  گروه انیمیشن در معاونت سینمایی فرهنگستان هنر . تاکنون از حضور سعید توکلیان - علی اکبر صادقی - ناصر گلمحمدی -رضا داد -علیرضا گلپایگانی و ... نام برده شده است .

دیدارها تازه شد

صبح پنجشنبه ۱۸ مرداد دیداری دوستانه  با خانمها کشکولی -شفیع زاده و مسعودی در شرکت حرکت کلیدی صورت گرفت.سخن از همه جا رفت و تلاش همگی بر ادامه  فعالیت در زمینه انیمیشن. و آرزوی همکاری و مشارکت در تولید فیلمهای  هنری و تجاری انیمیشن. خوب بود

جشن خانه سینما بدون انیمیشن!

امسال گویا به پیشنهاد هیئت مدیره خانه سینما و دبیر جشنواره جناب آقای پرویز پرستویی جایزه بهترین انیمیشن سال ۸۵ در مراسم اختتامیه جشنواره خانه سینما اهدا نخواهد شد ! و در روز جهانی انیمشن به برنده  لوح خانه سینما  داده خواهد شد! این یعنی با احترام! خارج کردن انیمیشن از خانواده و خانه سینما ! از این واضحتر !

توضیح :از جدی نبودن انیمیشن همان بس  که از ۱۱۰ داور جشن خانه سینما گویا فقط یکنفر آن هم  کامیاب درویشی بعنوان مدیر عامل آسیفا برای داوری فیلمهای انیمیشن انتخاب شده اند!

توضیح روانبخش صادقی :

آقای گلپايگانی عزيز
با دروود
اينکه جشن خانه سينما بدون انيميشن برگزار می شود درسته؛ ولی توضيحاتی داره که من براتون می گم:
برای اينکه چيزی پنهان نباشه کامل ميگم اگرچه کمی طولانی باشه.
هیئت مدیره خانه سینما و به طبع آن دبیر جشنواره جناب آقای پرویز پرستویی در جلسه ای با هیئت مدیره آسیفا پيشنهاد جشنی جداگانه را داد که با توجه به شرایط مناسب تعریف شده؛ جشنی جداگانه و درخور انیمیشن مورد موافقت قرار گرفت. خود من مخالف برگزاری جداگانه بودم ولی پيش شرط هايی مطرح شد که در حال پيگيری هستیم تا شايد مراسمی متفاوت را بتوان رقم زد.
در حال حاضر قرار بر اينه که جشن در حدود روزهای روز جهانی انيميشن برگزار بشه و به جای يک جايزه به انيميشن؛ چند جايزه در مراسمی با شکوه و در مکانی مناسب به حرفه های مختلف انيميشن اهدا بشه!
ما در مورد اين قضيه بسيار حساس و مصر هستيم و من از طرف هيئت مديره محترم آسيفا مسئول پيگيری اين مورد هستم و در صورت نگاهی خرد و کم ارزش از سوی خانه سينما و مسئولين جشن خانه سينما در برگزاری مراسمی با آبرو و اعتبار و يا عدم همکاری حتمآ اخبار مربوطه را برای شما و ساير دوستان و مطبوعات ارسال خواهم کرد.

و همچنین دبیر جشن انیمیشن و بقیه قراره همان مسئولان جشن خانه سینما باشن.
در مورد اسامی داوران هم اون ۱۱۰ نفری که اعلام شده ربطی به داوری انيميشن نداره و هنوز فراخوان اصلی فيلم های انيميشن اعلام نشده. اونها داوران فيلم های سينمای اکران هستن. طرحی برای چگونگی برگزاری و داوری و جوايز و .... بررسی شده و در نشستی در هفته ی آينده قراره با مسئولان جشن خانه سينما رايزنی بشه. اگه جناب عالی و دوستان دیگه ایده و نظری داشته باشن حتمآ به ما کمک میکنه.
سپاس از اطلاع رسانی انیمیشنی شما

E-mail:  ravan@ravananimation.com

 احتمال حمایت مرکز گسترش از پایان نامه های انیمیشن

به همت استاد صفورا صحبتهایی در کار است که مرکز گسترش سینمای تجربی و نیمه حرفه ای از فیلمهای پایان نامه انیمیشن حمایت  کند. حالا ببینیم چی  میشود ولی پیشاپیش میگم دستت درد نکنه آقای صفورای عزیز

در حوزه هنری چه خبر است !

تا آخرین اطلاعات رسیده سه بخش مجزا و شاید موازی در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی تهران وجود دارد که هر یک به تنهایی مدعی اصلاح انیمیشن از بیخ و بن هستند!

یکی از آنها که همانا بخشی است در خیابانهای کناری فاطمی که پروژه عظیم برزو رفیعی پور را به مدیریت  گرانمایه  در دست تولید دارند.

یک دیگر  هم به پویامهر یا  پویانمهر  مربوط میشود در خیابان بهشتی که شراکتی است بین حوزه هنری و وزارت صنایع که تاکنون پروژه های گیم سازی و چند پروژه شبیه سازی صنعتی را در زمینه انیمیشن همراهی کرده است .

سومی هم تازه تاسیس استو در دل خود حوزه در خیابان سمیه قرار دارد. و قصد راه اندازی مرکز تولید و آوزش انیمشن دارد.

چهارمی هم در راه است اما هنوز  در شک و ابهام   !

 دوستانی که اطلاعات بیشتر ی دارند مرحمت کنند.

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱:٥٢ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱۸ امرداد ۱۳۸٦