انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

دوباره آمدم

سلام - دوباره آمدم - خوش آمدید

در این تاخیر ناخواسته  وبلگی در بلاگفا زدم اما  ...خودتون ببینین آدرسش اینه : www.golpayegani.blogfa.com

امروز هم باز سری به صبا زدیم۱۳ مرداد ماه ۸۶ .من و زرین آبادی . رفت و آمد زیادی  برقرار است .وقت جلسه برآورد را به ما ندادند. به سراغ بخش مالی رفتیم و دیدیم که هنوز روی طلبهای ما سند زده نشده آقای فلاحت گر هم نبود. تصمیم گرفتیم مقداری در سالن انتظار بشینیم. نمیدونیم برای چی! کمی روزنامه خوندیم و بعد تقاضا نامه دیگری برای جلسه برآورد نوشتیم هردومون امضا کردیم. سهرابی تو اتاق انتظار بود و با ما چاق سلامتی کرد. گرچه هنوز دلخوری را میشود از چهره اش خواند امیدوارم از ما نباشد ! ولی می گویند گارش را خیلی خوب برای با انجام میدهد . تعدای کلیپ مذهبی شبیه همانهایی که در سریعترین انیمیشن دنیا ساخته است سفارش گرفته و او حتی بدون دریافت پیش پرداخت کار را شروع کرده...

 

 

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم مرداد 1386ساعت 19:11  توسط گلپایگانی  |  4 نظر

دلم هنوز به نوشتن نميره!فعلا اينو داشته باشين :


متن حكايت
روزي مردي ثروتمند در اتومبيل جديد و گران قيمت خود با سرعت فراوان از خيابان كم رفت و آمدي مي‌گذشت. ناگهان از بين دو اتومبيل پارك شده در كنار خيابان يك پسر بچه پاره آجري به سمت او پرتاب كرد. پاره آجر به اتومبيل او برخورد كرد. مرد پايش را روي ترمز گذاشت و سريع پياده شد و ديد كه اتومبيلش صدمه زيادي ديده است. به طرف پسرك رفت و او را سرزنش كرد. پسرك گريان، با تلاش فراوان بالاخره توانست توجه مرد را به سمت پياده رو، جايي كه برادر فلجش از روي صندلي چرخدار به زمين افتاده بود جلب كند.

پسرك گفت: "اينجا خيابان خلوتي است و به ندرت كسي از آن عبور مي كند. برادر بزرگم از روي صندلي چرخدارش به زمين افتاده و من زور كافي براي بلند كردنش ندارم. براي اينكه شما را متوقف كنم ناچار شدم از اين پاره آجر استفاده كنم". مرد بسيار متأثر شد و از پسر عذر خواهي كرد. برادر پسرك را بلند كرد و روي صندلي نشاند و سوار اتومبيل گران قيمتش شد و به راهش ادامه داد.

در زندگي چنان با سرعت حركت نكنيم كه ديگران مجبور شوند براي جلب توجه ما پاره آجر به طرفمان پرتاب كنند! خدا در روح ما زمزمه مي كند و با قلب ما حرف ميزند. اما بعضي اوقات زماني كه ما وقت نداريم گوش كنيم، او مجبور مي شود پاره آجر به سمتمان پرتاب كند. اين انتخاب با خودمان است.--
Nariman Sadeghi,نریمان صادقی

راسم ویژه «پنجاه سال سینمای انیمیشن ایران» برگزار شد

مراسم ویژه «پنجاه سال سینمای انیمیشن ایران» صبح امروز همراه با بزرگداشت «اسفندیار احمدیه» اولین انیماتور ايرانی در سالن نوین «سینما حقیقت» مركز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم كوتاه» اكبر عالمی كه اجرای اين مراسم را برعهده داشت در ابتدای مراسم اظهار داشت: امروز به بهانه بزرگداشت استاد احمديه دور هم جمع شده‌ايم تا آغاز بهار ۵0 سالگی انيميشن در ايران را جشن بگيريم. استاد احمديه نخستين انيميشن ايرانی با نام ملانصرالدين را در سال 133۶ به مدت 13 ثانيه ساخته است و همچنان در 80 سالگی با همان قدرت دست سابق كار می‌كند.
در ادامه مراسم تيزر سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی پخش شد و پس از آن با نمايش انيميشن سياه پرند یادمان مرحوم «مرتضی ممیز» برگزار شد.
محمد آفريده، مسعود شاهی و كريمی صارمی لوح يادبود مرتضی مميز را به پسرش انوشيروان مميز اهدا كردند.
همچنين از عبدالله عليمراد، وحيد نصيريان و سارا سعيدان به عنوان نمايندگانی از سه نسل مختلف سینمای انیمیشن ایران تقدير شد.
وحيد نصيريان كارگردان انيميشن سينمایی قلب سيمرغ هنگام دريافت لوح‌اش گفت: ما حاصل اعتمادها هستيم. اگر آقای آفريده به من اعتماد نمی‌كردند اين فيلم ساخته نمی‌شد. من اميدوارم روز به روز آفريده‌ها در كشور ما زيادتر شوند.
عبدالله عليمراد نيز اظهار داشت: من بيش از 30 سال است كه برای بچه‌ها در كانون پرورش فكری انيميشن می‌سازم و هميشه تلاشم اين بود كه بچه‌ها انيميشن‌هايم را دوست داشته باشند. اما امروز با پيشرفت فناآوری‌های جديد توقع بچه‌ها بالا رفته و كار من سخت شده است.
در ادامه مراسم انيميشن ملانصرالدين و خوشه گندم و همچنين بخش‌هایی از انيميشن‌های: اردك حسود، موش و گربه، زندگی، نارنج و ترنج، باران شادی، زاغی زيرك و رستم و اسفنديار؛ از ساخته‌های اسفندیار احمدیه به نمايش درآمد.
سپس مهندس جعفری‌جلوه طی سخنانی اظهار داشت: امروز در حالی از انيميشن ايرانی و انيماتور ايرانی سخن می‌گوييم كه باور داريم ۵000 سال قبل اين هنر در ايران متولد شد. امروز سه مكتب انيميشن در جهان حكمرانی می‌كنند. ديزنی، زاگرب و شرق دور. اما ملتی كه اين هنر را به جهان عرضه كرد خود صاحب مكتب نيست و اين از آن غصه‌هایی است كه از آن رنجوريم.
يكی از گنج‌های ما استاد احمديه است. كه در طول اين سال‌ها آثاری چنين زيبا، زنده و اصيل خلق كرده است. و ما بايد از پيشينيان به لحاظ رنجی كه برده‌اند و گنجی كه با خود آورده‌اند تقدير كنيم.
در پايان مراسم بزرگداشت «اسفندیار احمدیه» با اهدای لوح تقدير و ۵ سكه بهار آزادی از سوی مركز گسترش سينمای مستند و تجربی برگزار شد.
همچنين دانشكده صدا و سيما نيز لوح تقدير و يك سكه بهار آزادی به استاد احمديه اهدا كردند.

در حاشیه : کارت دعوت این مراسم تصویری بود از شهر مدینه !

انيميشن «کودک و سرباز» در شبکه سحر تولید می‌شود

مجموعه انیمیشن کودک و سرباز به تهیه‌کنندگی داریوش دالوند در شبکه جهانی سحر تولید می‌شود.
به گزارش «پايگاه خبری فيلم كوتاه» شبکه جهانی سحر تقابل مظلومیت ملت فلسطین را با تجاوزگری رژیم صهیونیستی در مجموعه انیمیشن کودک و سرباز را به تصویر می‌کشد.
این مجموعه در 13 قسمت یک دقیقه‌ای در قالب داستان‌هایی ماجراهای دو کودک فلسطینی را با یک سرباز اسرائیلی روایت می‌کند. کورش برزگر نویسنده این انیمیشن است که فاز دوم آن به زودی تولید می‌شود.
برخی عوامل توليد اين مجموعه عبارتند از: گروه كارگردانی: كيانوش دالوند، حميد آروان، مهدی صارمی. كارگردان فنی: فرزاد دالوند. طراح كاراكتر و بك‌گراند: حميد آروان. هماهنگی و برنامه‌ريزی: پريسا ابره‌چی. تدوين: ساناز پاكدل.

بزرگداشت پدر انیمیشن ایران در «جشنواره‌ حرکت»  !

دبیر نخستین جشنواره پویانمایی حرکت از تجلیل و تقدیر استاد اسفندیار احمدیه در مراسم اختتامیه این جشنواره خبر داد.
به گزارش«پايگاه خبری فيلم كوتاه» به نقل از ستاد خبری جشنواره حرکت، در این مراسم از احمدیه به عنوان پدر انیمیشن ایران به خاطر ۵۰ سال تلاش وی در این عرصه تقدیر می‌شود. احمدیه با ساخت فیلم کوتاه انیمیشن ملانصرالدین در سال 133۶ این هنر را در کشور بنیان گذاشت.
او نقاشی را در هنرستان كمال‌الملك آموخت. و از جمله آثارش می‌توان به موش و گربه، اردک حسود و نارنج و ترنج اشاره کرد.
مراسم اختتامیه جشنواره پویانمایی حرکت به کوشش حوزه هنری استان لرستان عصر روز چهارشنبه 17 مردادماه در سینما استقلال خرم آباد برگزار می‌شود.

 


   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱:٥٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٦ امرداد ۱۳۸٦