انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته سوم ارديبهشت ۸۶

به نقل از سایت بازتاب
۱۳ ارديبهشت ۱۳۸۶

خبرنگار «بازتاب» گزارش داد: در پي انتشار خبر بي‌حرمتي يك استاد به يكي از دانشجويان محجبه دانشكده هنر دانشگاه تهران و برخي بزرگنمايي‌ها، ظهر امروز دانشجويان مقابل سردر دانشگاه تهران تجمع مي‌كنند.

بنا بر اين گزارش، عصر روز سه‌شنبه در كلاس گرافيك يكي از استادان هفتاد ساله انيميشن دانشكده هنر دانشگاه تهران، در زمان بحث بر سر كشيدن يك فرشته به عنوان كار هنري، يكي از دانشجويان يك فرشته بدون مو مي‌كشد كه با انتقاد استاد مذكور روبه‌رو مي‌شود.

يكي از دانشجويان چادري هم اظهار مي‌كند كه زيبايي فرشته به موي او نيست كه در اين مقطع، استاد مذكور اظهار مي‌كند، نكند خود شما مو نداري؟ و سپس در فضاي ميان مزاح و جدي كلاس دانشكده هنر، به دانشجوي مذكور نزديك شده و بخشي از موي او را از زير مقنعه بيرون مي‌كشد.

اين دانشجو كه از خانواده مذهبي بوده، در كلاس واكنشي به استاد نشان نمي‌دهد. اما بعدا با مشكل روبه‌رو مي‌شود و به ويژه همسر وي از اين ماجرا به شدت متأثر و خواستار پيگيري اقدام استاد مي‌شود.

بنا بر اطلاعات خبرنگار «بازتاب»، حراست وزارت علوم نيز پس از آگاهي از مسئله خواستار عدم دخالت تشكل‌هاي دانشجويي شده تا موضوع به صورت رسمي پيگيري شود. اما با اين حال، شماري از دانشجويان دانشگاه‌هاي مختلف تهران كه اكثرا با sms از موضوع مطلع شده‌اند، امروز ظهر مقابل سردر دانشگاه تهران، تجمعي را برپا مي‌كنند. اين تجمع خودجوش بوده و هنوز تشكلي مسووليت آن را بر عهده نگرفته است.

آخرين اخبار رسيده از ميدان انقلاب حاكي است، تعدادي نزديك به 300 دانشجو در محوطه سردر دانشگاه تهران تجمع كرده و برخي از آنان شعارهاي تندي عليه استاد مذكور داده‌اند.

بسيج دانشجويي دانشگاه تهران هم با صدور بيانيه‌اي با انتقاد شديد از اقدام صورت‌گرفته خواستار اخراج استاد مذكور و برخورد قضايي با او شدند. 

در تجمع امروز حبيبي رئيس دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران گفت: اين معلم هيچ گاه استاد دانشگاه هنرهاي زيبا نبوده و معمولاً به عنوان استاد مدعو دعوت مي‌شده است. وي افزود: اين فرد پيرمرد 80 ساله‌اي است كه در بخش تصويرگري دعوت شده بود كه همان روز هم اخراج شد.

عموي اين دختر دانشجو كه از چهره‌هاي مطبوعاتي است، با اشاره به اين كه موضوع را از طريق فرهنگي پيگيري مي‌كند، تاكيد كرده كه اين موضوع نبايد دستمايه سوء استفاده سياسي شود.

گفتني است، يكشنبه گذشته نيز انتشار مطالبي موهن به ائمه اطهار، چادر و حجاب در چند نشريه دانشگاه اميركبير، با واكنش شديد دانشجويان روبه‌رو شد.

همسر اين دانشجوي خانم هم پس از پايان اين تجمع به شرح اين واقعه پرداخت و گفت: عصر روز سه‌شنبه در كلاس طراحي تخصصي در تصويرسازي، استاد مذكور در واكنش به تصوير فرشته كچل يك دانشجو، مي‌گويد فرشته كچل زيبا نيست كه همسر بنده نيز در اين باره در حالي كه در صندلي خود نشسته بود مي‌گويد: زيبايي به كچل بودن نيست كه با ادامه اين بحث، استاد مذكور به سمت همسر بنده مي‌آيد و چند تار موي همسرم را از زير روسري و چادرش بيرون مي‌كشد و مي‌گويد ... كچل نيست كه اين عمل در آن روز با خنده ساير دانشجويان، در حد يك شوخي كلاسي مطرح مي‌شود.

وي با رد ادعاها و اظهارات متفاوت برخي افراد در اين باره و تكذيب خبر بستري شدن همسرش در بيمارستان، گفت: هنوز از استاد مذكور شكايت نكرده‌ايم اما در نظر دارم كه روز شنبه از وي شكايت كنم تا موضوع از طريق مراجع قضايي پيگيري شود.


یک روش ساده برای حرکت رنگ درون کارکتر

TinyPic image

۱- طراحی دسن شده

۲- سایه لباس کارکتر در یک لایه جداگانه - سیاه و سفید

۳- لایه رنگ تخت - در نهایت در زیر سایه ها قرار میگیرد

۴- ترکیب نهایی لایه ها - سایه های  سیاه و سفید به هم دیزالو خواهند شد تا تداعی رنگ مواج در درون کارکتر را ایجاد کند. دسن ثابت خواهد بود. این برای تصاویری است که بمدت لازم فیکس شده اند اما رنگ درون بدن آنها متحرک به نظر خواهد رسید.

به کمک این روش رنگ دسن ها هم مطابق رنگ درون رنگ خواهد گرفت . این عمل در برنامه فتوشاپ امکان پذیر میشود.

 تصویر نهایی فیلم

 نگاتیو کردن تصاویر جلوه خاصی را بوجود  می آورد که در جای خود قابل استفاده است .

قسمت ۱۳ پهلوانان به نیمه رسید

مراحل انیمیه آخرین قسمت مجموعه انیمیشنی پهلوانان به انتهای خود نزدیک میشود . این مجموعه در شرکت حرکت کلیدی  ازبهمن ۱۳۸۳ آغاز گردیده بود.  هر قسمت ۳۰ دقیقه و با اشخاص ثابت دارای قصه های جداگانه می باشد.  مراحل صدا گذاری ۷ قسمت از مجموعه بزودی آغاز خواهد شد .

 

«آغازی ديگر» به بخش مسابقه بين‌الملل جشنواره «تورنتو» كانادا راه‌يافت 

فيلم انيميشن آغازی ديگر (مريم ابوذری) و از توليدات مركز گسترش سينمای مستند و تجربی معاونت امور سينمايی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به بخش مسابقه بين‌الملل جشنواره «تورنتو» كانادا راه‌يافت.
به گزارش «پايگاه خبری فيلم كوتاه» به نقل از روابط عمومی مركز گسترش سينمای مستند و تجربی، دوازدهمين دوره جشنواره بين‌المللی فيلم‌های كوتاه «تورنتو»، طی روزهای 22 تا 27 خرداد ماه 138۶ در كشور كانادا برگزار خواهد شد و فيلم انيميشن آغازی ديگر در بخش مسابقه بين‌الملل جشنواره، به نمايش درخواهد‌ آمد.
امسال و در حاشيه برگزاری جشنواره تورنتو، سمپوزيوم هنر و تجارت فيلم كوتاه نيز برپا خواهدشد.

انیمیشنی فکر کنید


موضوع کتاب چهارم سیمیا: کارگردانی انیمیشن 

از دوستانی که مایل به ارایه مقاله (تالیف یا ترجمه) در این زمینه هستند خواهشمندم با سارا خلیلی تماس بگیرند.

  • ساعت حضور سارا خلیلی در دفتر گروه انیمیشن: یکشنبه ها (۸:۳۰ تا ۱۲) 
  • شماره تماس دفتر گروه: ۸۸۸۴۸۷۳۴

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٩:۱٥ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸٦