انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته چهارم دی ۸۵

یادتون نره !امتحان بازيگری برای انيميشن شنبه۷ بهمن ازساعت ۱۲ تا ۱۶

salam
 
lotfan ino to webetoon bezarin :
mavared emtehane bazigary dar animation :
1- ۱۰۰ta tarhe bar asas pose ha
2-az 4ta animeh 3ta ro be delkhah anjam dahid
3-ye mozoe azad ya yek shakhsiate cartooni baraye bazi dar had 3 ya 4 daghigheh
معتکف

 

 

موفقيتی ديگر برای فطيما يثربی

به گزارش  روابط عمومي دومين جشنواره فيلم پليس در مراسم اختتاميه دومين جشنواره فيلم پليس كه روزپنج شنبه  در تهران برگزار شد، در بخش انيميشن ، جوايز به سه فيلم انيميشن پليس بزرگراه، (ارد پيكان فر)، پويا نمايي 3 (فاطيما يثربي) و آلودگي صوتي (ابراهيم ساكتي) اهدا شد

برگزيدگان بخش انیمیشن دومين جشنواره نماز و نيايش به روايت دوربين

برگزيدگان  انیمیشن دومين جشنواره سراسري نماز و نيايش به روايت دوربين معرفي شدند.
به گزارش «پايگاه خبري فيلم كوتاه» هيات داوران اين جشنواره برگزيدگان خود را در بخش انیمیشن به شرح زير اعلام كردند:
بهترين فيلم تجربي
بهترين انيميشن
ابراهيم در آتش (فاطمه نصيري‌فر) ديپلم افتخار، تنديس جشنواره و مبلغ 10 ميليون ريال.

روزپايان کلاس آشنایی با فیلمهای انیمیشن
Image hosting by TinyPic
 
جلسات مرکز توسعه انیمیشن ادامه دارد
Image hosting by TinyPic
 

ساخت اولین نماآهنگ با جلوه های ویژه رایانه ای در سیما فیلم

غول دیجیتال در دام چند جوان

Image hosting by TinyPic

سایت خبری سیما فیلم:  این روز ها هرجا صحبتی از هنرهای تصویری به میان بیاید، تقریباً محال به نظر می رسد که توجهی به فناوري روز دنیا و تركيب فن و هنر نشود. اما چه بسیارند کمپانی های هالیوودی که گوی افتخار را در این زمینه همچنان در محافل و ضیافت های گوناگون بسته بندی شده در بهترین بوق و کرنا ها، دست به دست می کنند.

عاشقان سينما، معتادين اينترنت، اصحاب مطبوعات و اهالی همين معجزه تصويری کشور خودمان که هر روز آخرين اخبار پروژه های روز دنيا را پيگيری می كنند، حتماً گاهی به خود مي گويند  سهم ما از اين همه کجاست؟! جالب است بدانيد نماآهنگي در مرکز سيما فيلم در حال توليد است که برای اولين بار بيشتر از هشتاد در صد آن را تکنولوژی جلوه های ويژه روز دنيا تشکيل می دهد. اين نما آهنگ 4 دقيقه ای که «عروج » نام دارد، با محوريت دفاع مقدس و به کارگردانی ماکان مهر پويا درچند لوکيشن محدود از جمله بخشی از استوديو گلستان، يک ميدان سوارکاری و بخش هايی در شهرک دفاع مقدس توليد خواهد شد. اين اثر پس از يک هفته تصوير برداری در مقابل دوربين مرتضی پور صمدی ـ فيلمبردار نام آشنای سينما ـ برای ادامه کار در اختيار گروه جلوه های ويژه قرار می گيرد تا بعد از دو تا سه ماه 16 ساعت کار مداوم در دو شيفت، آماده نمايش شود. به گفته دست اندركاران اين اثر، اغلب تصاوير استوديويی  اين نماآهنگ در مقابل پرده آبی تصوير برداری می شود و بيشترين زمان و انرژی دراين کار، صرف نما ها و صحنه هايی خواهد شد که درمونيتور شکل می گيرند. 

نماآهنگ « عروج » در حقيقت  عوالم پس از شهادت يك رزمنده تا رسيدن به بهشت را تصوير می کند که در آن عباس قلیچ لو، شخصيت محوری داستان  را بازی می کند و يک گروه چهل و پنج نفره نيز در حاشيه  کار او را همراهی می کنند.

مهرپويا  فيلمنامه اين مجموعه را با همکاری محمد حسين نجفی، تهيه کننده آن نوشته است.  طراحی صحنه و لباس اين كار به عهده سحر حسن خواه است و علی عارفی  نيز پس از تجربه حضور در گروه چهره‌پردازي سريال‌هايي همچون حضرت يوسف(ع) و ... در اين نما آهنگ طراحی و اجرای چهره پردازی آن را به انجام می رساند. مهرپويا در مورد چگونگی طراحی شخصيت اصلی  می گويد: در مرحله ای می خواستيم روح را نشان بدهيم پس نياز به يک لباس عارف گونه کاملاً حس می شد، اما از طرفی شهيد ما روزی هم يک رزمنده بوده است؛ در نتيجه بيشتر سعی کرده ايم در لباس او از تزئينات اسليمی و اسلامی استفاده کنيم و در گريم هم اين تفاوت فضا را به وجود بياوريم. رزمنده قبل از شهادت چهره ای تکيده، رنجور با مويی کوتاه دارد اما پس از شهادت شاداب، جوان و با موی و محاسن بلند ديده می شود.

ماکان مهر پويا  که تحصيلاتش را تا مقطع كارشناسي ارشد در زمينه توليدات سينمايی ادامه داده است، پيش تر تجربه هايی در زمينه توليد مستند های توريستی ـ صنعتی داشته است و علاوه بر اين نماآهنگ، انيميشن « غول و اژدها » را نيز برای مرکز صبا در دست ساخت دارد.

او در مورد چگونگی نشان دادن فضای جبهه و جنگ، اعتقادی به استفاده از صدای توپ و تفنگ ندارد و می گويد: در اينجا سعی ما بر اين است که به جای جلوه های ويژه صوتی از موسيقی استفاده کنيم چراکه فضای اين کار يک فضای روحانی است و ما نمی خواهيم با چنين صداهايی به فضا لطمه بزنيم و از آن يک فيلم جنگی صرف بسازيم. البته در صورت توافق، موسيقی اين نماآهنگ را هومن نامداری خواهد ساخت.

اين کارگردان مي افزايد: هيچ تمدن و نسلی مانند ايرانی ها به قصه علاقه ندارند. ما قصه را دوست داريم اما نمی توانيم خوب تعريف کنيم، از اين رو پرداخت فيلمنامه در سينمای ما مسأله بغرنجی است. مردم از اين تصاوير تکراری خسته و کم حوصله شده اند. ما می خواهيم اين حوصله را افزايش بدهيم. در ضمن کار هايی در زمینه جلوه های ویژه فيلم « عاشق » افشين شرکت و يا سريال « چهل سرباز » و « نبرد اسکندر» و ... شده است که بايد ديده شود.

در پايان مهر پويا نيز اميدوار است کاری درحد استانداردهای جهانی ارائه كند. باز هم به بهانه جادوی ديجيتال و« عروج » در آينده ای نزديک به سراغ او و دوستانش خواهيم رفت. کمی حوصله كنيد زيرا در اين قسمت از کره خاکی نيز، تکنولوژی هويت دارد

http://www.makanmehr.blogfa.com/
ماکان مهرپویا

تحصیلات:
کارشناس کارگردانی سینما از موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی و دانشکده سینما تاتر دانشگاه هنر
کارشناس ارشد مطالعات سینمایی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

شغل:
فیلمساز و تدوین گر
مدیر انتشارات ماکان
مدرس سینما و خلاقیت نمایشی

سفری با انیمیشن

در ادامه برگزاری نشست سینمای انیمیشن روز جمعه بیست و دوم دی ماه جاری فیلم انیمیشن «تارزان» (محصول 1999 آمریکا) به کارگردانی (کوین لیما و کریس باک) دوبله شده توسط انجمن گویندگان جوان و در بخش داخلی نمایش انیمیشن کوتاه «حافظ» به کارگردانی«وحید نصیریان، سعادت رحیم‌زاده» در سینما فرهنگ به نمایش در می‌آید.

در این جلسه «حسین ضیایی» (کارشناس سینمای انیمیشن) و «یوسف صدیق» (استاد دانشگاه) و کارگردانان اثر«حافظ» به بحث و تبادل نظر پیرامون آثار به نمایش درآمده می‌پردازند.

این جلسه رأس ساعت 10 صبح در سینما فرهنگ آغاز شده و حضور برای علاقه‌مندان آزاد است.

گفتنی است جلسات سفری با انیمیشن توسط «بنیاد سینمایی فارابی» و با همکاری «مؤسسه پیل‌بان» هر دو هفته یک بار برگزار می‌شود.

      سردبیر نشریه پیل‌بان

      امیرمسعود علمداری

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٤:٤۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٠ دی ۱۳۸٥