انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته اول آذر ۸۵

گپ و گفتگو در باره انیمیشن 

روز ۱۲ آذر در سینما تک موزه هنرهای معاصر ساعت ۱۶

امیر محمد دهستانی - محمد علی صفورا - علیرضا گلپایگانی

جشنواره افتتاح شد

با حضور وزير ارشاد ا ولين جشنواره هنرهای تجسمی مقاومت افتتاح شد.

 

کوتاه از جشنواره 

هنرمندان بخش انیمیشن جشنواره تجسمی مقاومت معرفی شدند

 

افتتاحیه نمایشگاه  هنرهای تجسمی + انیمیشن

6 آذر ماه ساعت 17

موزه هنرهای معاصر تهران

نمایش فیلمهای کوتاه انیمیشن هر روز از ساعت 16

از روز 12 الی 20 آذر ماه

 

محدوده اجرایی هنر انیمیشن بگونه ای گسترده است که در بعضی موارد حتی برای خود دست

اندرکاران آن  شگفتی آور می نمایاند . در طول حیات  کوتاه این رشته که زمانی برابر با هنر

سینما و حتی بیش از آن دارد  هنرمندانی از گوشه و کنار جهان دست به تجربه های گوناگونی

زده اند که برخی از آثار به جا مانده مقبولیت و توانمندی این رشته در عرصه هنر جهانی را

گواهی می کند .

هنر انیمیشن که از کلیه هنرهای تجسمی و نمایشی بهره گرفته است  ، توانسته است بخوبی 

شایستگی خود را برای  کسب عنوان هنر هشتم  اعلام  نماید . طراحی و نقاشی ، گرافیک ،

مجسمه سازی ، عکاسی ، کاریکاتور و ... به شکل کاملا محسوسی در این هنر کنار هم قرار

گرفته اند و به کمک هنر های دیگری چون   ادبیات ، تاتر ، سینما و علوم رایانه ای  جلوه ای

 منحصر بفرد  پیدا نموده است که آنرا نسبت به دیگر هنرها متمایز نموده است .

بهره گیری این هنر از دیگر هنرها این قابلیت را برای آن فراهم نموده که بتواند با مضامینی

متفاوت و با زبان  ویژه خود با مخاطبین در گروههای مختلف سنی ارتباط برقرار نماید .

زمانی که مضمونی چون " مقاومت " با آن وسعت مفهومی جلو روی هنرمند انیمیشن قرار

می گیرد ، شخصیتهای پر رمز و راز قصه ها را از درون کتابها و زیبایی و معنای رنگها را

از نقاشی و وضوح سطوح و خطها را از گرافیک، سایه ها و نقوش برجسته را از ترکیب 

حجمهای مجسمه سازی ، ثبت صحنه ها و ترکیب بندی را از عکاسی و شوخی خطهای

بازیگوش را از کاریکاتور  به عاریه می گیرد  و آنرا با نوای سهرآمیز موسیقی و جادوی

متحرک شدن تصاویر در سینما در هم می آمیزد و پیام خود را به مخاطب منتقل می کند .

جشنواره مقاومت فرصتی است که آنرا هنرمندان انیمیشن مغتنم می شمارند تا در آن برداشت

و پیام خود را به کمک ابزارهای یاد شده  بر پرده نمایش به جلوه در آورند . نگاهی موشکافانه

که با کند و کاوی هنرمندانه بصورت تصاویر متحرک بر پرده جا ن می گیرند و تماشاگران

را در این کشف و شهود با خود همراه می کنند .

در اولین دوره جشنواره مقاومت شاهد تلاش هنرمندان این رشته هستیم که در کنار نمایشگاه

هنرهای تجسمی درغرفه اختصای خود یعنی سالن  سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران به

ارائه کارهای خود بصورت فیلمهای کوتاه  انیمیشن خواهند پرداخت.

جشنواره مقاومت ، تلاش هنرمندانی است که مخاطبین خود را به مهمانی درک  مفاهیم

و برداشت شخصی آنان از " مقاومت " به کمک ارائه هنر خود  دعوت نموده اند.

                                                                     سید علیرضا گلپایگانی

                                                    دبیر بخش انیمیشن جشنواره هنرهای تجسمی

                      

                                                                               مقاومت

برندگان بخش انیمیشن ۲۳جشنواره فیلمهای کوتاه تهران

علی اصغر رسولی٬ برنده جایزه بهترین پویانمایی ( محبوبه )

بهترين پويانمايي 
ديپلم افتخار به كارگرداني فيلم پويانمايي صفردرجه ساخته اميد خوش‌نظر از تهران.
تنديس زرين، ديپلم افتخار و مبلغ 17000000 به فيلم پويانمايي محبوبه ساخته علي‌اصغر رسولي از تهران

بخش جوان

تنديس، ديپلم افتخار به انيميشن كلاف ساخته‌ بهرام بيگي از مشهد.
ديپلم افتخار و مبلغ هفت ميليون ريال به فيلم چيزي مثل... ساخته مريم خليل‌زاده از تهران.
 

 

اولین شرکت در جشنواره
333 magnify

جشنواره فیلم كوتاه دینی رویش، برگزيدگانش را شناخت

داوران بخش اصلی مجید مجیدی، مجتبی راعی، احمدرضا معتمدی، مهرداد اسکوئی و عبداله علیمراد بودند

ج) بخش مسابقه ملی:

از بین هزار و 365 اثر رسیده به دبیرخانه دومین جشنواره فیلم دینی رویش 72 فیلم داستانی، مستند، پویانمایی و نماهنگ به بخش مسابقه راه یافت که هیئت داوران پس از بررسی، آثار زیر را حائز رتبه دانستند:

 

* تندیس جشنواره، لوح افتخار و 15 میلیون ریال برای بهترین نماهنگ به علی‌اکبر بکتاشیان برای "عکس یار"، تندیس جشنواره، لوح افتخار و 15 میلیون ریال برای بهترین فیلم پویانمایی به سعید گائینی تهیه کننده "ابراهیم در آتش"، تندیس جشنواره، لوح افتخار و پنج میلیون ریال به پیمان براهین و علی‌اکبرِ فرشباف به خاطر کارگردانی اول فیلم پویانمایی "اثر انگشت"، لوح افتخار و چهار میلیون ریال به سیدعلی موسوی‌نژاد برای کارگردانی دوم فیلم پویانمایی "محمد را به خاطر بسپار"، لوح افتخار و سه میلیون ریال به پژمان علی‌پور برای کارگردانی سوم فیلم پویانمایی "قلب کوچک"........

دست همه اونهایی که کمکم کردن ،درد نکنه....مخصوصا فاطمه که از جون مایه گذاشت.

سعید گائینی

فیلمنامه های انیمیشن به فیلمهای هندی نزدیکند!؟

Forooshe cd filmhaye  gadid va ghadime hendi asl va bedoone sansoor agar mayel boodid mail bezanid va list begirid
fa31913@yahoo.com.

 

 

 

14 ‌انيميشن به بخش مسابقه پنجمين جشنواره دانشجويان راه يافتند

اسامي فيلم‌هاي ‌انيميشن راه يافته به بخش مسابقه پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم و عکس دانشجویان ایران اعلام شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم و عکس دانشجویان ایران، هيات انتخاب اين بخش متشكل از كيارش زندي، فرامرز پاليزدار و آرتميس حبيبي آزاد از ميان آثار رسيده به دبيرخانه جشنواره ۱۴ انيميشن زير را براي حضور در اين بخش برگزيدند.
فيلم‌هاي: اسباب بازي (حامد صحيحي)، مرد هزار ساله (آزاده شكوري راد)، چيزي مثل... (مريم خليل‌زاده)، كروات كتاني (فرزانه زينعلي)، سرباز صلح (ماه‌ملك‌سادات طباطبايي)، شباهت (حامد صحيحي)، پرواز (حميد قاليجاري)، دارا و سارا (وحيد علوي)، مثل يك اتفاق سفيد (مريم يگانه)، زماني براي مستي پشه‌ها (مجيد آخوندزاده)، به سوي نور (مسعود حمزه‌اي)، لبخند ماه (سلما محسني)، واهمه‌هاي ازلي (مسعود قدسيه) و ارتباط قهوه‌ئي (سجاد فروغي)  آثار راه يافته به اين بخش هستند.
پنجمین جشنواره بین المللی فیلم و عکس دانشجویان ایران از ۱۲ تا ۱۶ آذر در سينما سپيده، دانشگاه صنعتي شريف و فرهنگسراي هنر برگزار می‌شود.
وب‌سایت اين جشنواره نيز در آدرس: http://www.isfpf.ir قابل دسترسي است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفته پژوهش در تالار فارابی  دانشگاه هنر

از ۲۵ تا ۲۹ آذر ماه هفته پژوهش در تالار فارابی دانشگاه هنر  برگزار می شود. روز یکشنبه ۲۶ آذر روز مخصوص گروه انیمیشن خواهد بود و از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۶:۳۰ برنامه های مختلفی از جمله نمایش فيلمهای برتر دانشجویان- ‌میزگرد- ورک شاپ- معرفی رساله های برتر- سخنرانی- ژوژمان آثار دانشجویان و... برگزار خواهد شد.

 

 

 

به گزارش ايرانيوز روابط عمومی نخستین جشنواره ملی هنرهای تجسمی مقاومت اسامی هنرمندانی را که به بخش مسابقه انیمیشن راه پیدا کرده اند به این ترتیب اعلام کرد:
علیرضا چیتایی، فرخنده ترابی، مرتضی احدی، سیدجواد حسینی، فطیما یثربی، نیکان غفاری، امیر کساوندی، صادق جوادی، فرنوش عابدی، مریم یگانه، ماه ملک طباطبائی، بهرام ارجمندنیا، زائری مقدم، امید خوش نظر، حمید بهمنی، امین مهرآفرین، لیلا کسائی و محمدمهدی خداکرمی.
این هنرمندان از میان 47 شرکت کننده با 49 اثر توسط هیئتی مرکب از آقایان سیدعلیرضا گلپایگانی، امیرمحمد دهستانی، محمدعلی صفورا و دکتر مصطفی گودرزی برای حضور در بخش مسابقه انیمیشن جشنواره انتخاب شده اند.
نخستین جشنواره ملی هنرهای تجسمی مقاومت از 6 تا 25 آذرماه در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می شود. نمايش فيلمها در سينما تک موزه هنرهای معاصر از روز ۱۲ آذر هر روز ساعت ۱۶ الی ۱۸ می باشد .

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۸:٠٠ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٦ آذر ۱۳۸٥