انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته دوم آبان ۸۵

توضیح یک اشتباه

در شماره 56-55 نشریه پیل‌بان گزارشی به قلم اینجانب حسین ضیایی تحت عنوان «چرا اینقدر دیر آمدیم!» که گزارش مفصلی است از جلسه دیدارِ، جمعی از دست اندرکاران انیمیشن ایران با وزیر محترم ارشاد و معاونت امور سینمایی، متأسفانه نام آقای «کیارش زندی» از لیست مدعوین حاضر در جلسه، آن هم به خاطر تعلل سهوی ویراستار، از قلم افتاده است. بدین وسیله اعلام می‌دارم که آقای «کیارش زندی» در جلسه فوق الذکر حاضر بوده و 2 عکس پا صفحه این مقاله از ایشان است. که در همین جا از آقای زندی و همکارانشان تشکر می‌کنم. به خاطر جلوگیری از بعضی از سوتفاهم‌های ناخواسته بعدی خواهشمندم نسبت به درج این توضیح اقدام فرمایید. پیشاپیش از تمامی دست اندرکاران و زحمت‌کشان صنعت انیمیشن ایران کمال تشکر را دارم.

 حسین ضیایی

دبیر سرویس داخلی نشریه پیل‌بان

رونوشت: سایت پیل‌بان انیمیشن، گلپایگانی، امیر سحرخیز، ایران انیمیشن.

سفری با انیمیشن
در ادامه برگزاری نشست سینمای انیمیشن روز جمعه دوازدهم آبانماه جاری فیلم انیمیشن «استیم بوی» (گوی بخار) محصول 2005 ژاپن، به کارگردانی (کاتسوهیرو اوتومو) دوبله شده توسط انجمن گویندگان جوان در سینما فرهنگ به نمایش در می آید. در این جلسه «حسین ضیایی» (کارگردان و منتقد انیمیشن)، «امیرمحمد دهستانی» (کارگردان و مدرس انیمیشن) به بحث و تبادل نظر پیرامون آثار به نمایش درآمده می پردازند. این جلسه رأس ساعت 10 صبح در سینما فرهنگ آغاز شده و حضور برای علاقه مندان آزاد است. گفتنی است جلسات سفری با انیمیشن توسط «بنیاد سینمایی فارابی» و با همکاری «مؤسسه پیلبان» هر دو هفته یک بار برگزار می شود.
 maryam_mk83@yahoo.com


 مصاحبه وزير ارشاد در باره انيميشن

مصاحبه وزير ارشاد بعد از يک ماه که با دست اندرکاران انيميشن انجام شده بود در بخش اخبار فرهنگی و هنری سيما پخش شد !

شايد بايد مطمئن می شدند خطری نداره ! :)

سحر خيزبه روز شد

Ba salam khedmate ostade aziz, aghaye Golpayegani,

Khoshhalam ke harchand kootah toonestam shomaro hozooran ziarat konam. Bad az yek vaghfeye 2 mahe site ro update kardam va azin be baad ham be tore modavem in karo khaham kard. Omidvaram hamchenan behesh sari bezanid va agar lazem doonestid man ro az nazaratetoon bi nasib nagzarid.

Ba tashakor,

Amir Saharkhiz | www.saharkhiz.com
سه روز با انیمیشن چاپ پست الكترونيكي

روز جهانی انیمیشن
روز جهانی انیمیشن
 

دیروز سومین و آخرین روز مراسم روز جهانی انیمیشن بود. طی این سه روز علاوه بر نمایش فیلم، میزگردها، سخنرانی ها و بزرگداشت ها، کارگاه و یا به قول فرنگی ها ورک شاپ های تکنیکهای مختلف انیمیشن نیز برگزار شد. سه روزی که عطش آلودگی و غرق بودن در فضای انیمیشن را تا چند هفته سیراب خواهد کرد.

در این سه روز هزاران نفر از علاقمندان انیمیشن در موزه هنرهای معاصر حاضر شدند و به نوعی به این هنر ادای احترام کردند. مراسمی که بسیار بیشتر از بسیاری از نمایشگاههای صنعتی و فرهنگی که با صرف بودجه و هزینه هایی به مراتب بالاتر و با گستره تبلیغاتی و پوشش خبری وسیعتر برگزار میشوند بازدید کننده و علاقمند داشت و همواره نیز بسیار بیشتر مورد بی مهری قرار میگیرد.

یادآوری خاطرات خوش این سه روز شیرینی آن را بیشتر میکند...  امیر سحر خیز

 


           

در دهمین نشست سفری با انیمیشن عنوان کرد
انیمیشن حافظه تاریخی ما را ترسیم می‌کند .

19/6/85

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی ، این کارشناس سینمای انیمیشن افزود : قدرت انمیشن و تصویر است که به یک شخصیت و اسطوره جان می بخشد و احساس ملی نسبت به وی ایجاد می کند در گذشته تصور ذهنی ما از یک شخصیت بر اساس کتاب و دانش مکتوب شکل می گرفت اما هم اکنون انیمیشن جایگزین کتاب شده است.
وی در ادامه به نقش فیلمساز در بیان ویژگی های شخصیت های تاریخی اشاره کرد و یادآور شد: در واقع تاریخی که در فیلم روایت می شود زاییده و پالوده ذهنیت ، جهان بینی و علایق فیلمساز است و تسلط وی به دنیای مورد نظر و توانایی ارایه تصویری قابل باور می تواند نقش عمده ای در ارتباط مخاطبان با اثر داشته باشد.
گلپایگانی مخاطبان کودک و نوجوان فعلی را مخاطبانی با اندیشه ای فراتر از سن خود معرفی کرد و افزود: درک نیاز این مخاطبان که با تمامی وسایل ارتباط جمعی و دنیای اطلاعات و ارتباطات و انواع و اقسام بازی های کامپیوتری در ارتباط هستند، کار بسیار سختی است .
وی همچنین گفت : البته باید به ظرفیت بالای دنیای انیمیشن در بالا بردن سطح سلیقه مخاطبان نیز اشاره کرد ، انیمیشن حتی می تواند سطح سلیقه مخاطبان بزرگ سال را نیز ارتقاء دهد.
در دهمین نشست سفری با انیمیشن در سال جاری، انیمیشن "ال سید" ساخته "خوزه پوزو" روز جمعه هفدهم شهریور ماه سال جاری در سینما فرهنگ به روی رفت.
"حسین ضیایی" کارشناس سینمای انیمیشن نیز در این نشست خاطر نشان کرد: هدف این برنامه تلاش برای اثبات جایگاه انیمیشن در حوزه فرهنگ است که می تواند باعث شناخت ظرفیت های فرهنگ ساز این حوزه شود.
وی یادآور شد: خانواده انیمیشن ایران از قدرت اندیشه ای و فکری بالای برخوردار است، فقط باید با شناخت موانع و آسیب های این حوزه امکان شکوفایی صنعت انیمیشن ایران را فراهم کرد و در این راستا اطلاع رسانی و تبلیغات نقش مهمی ایفا می کند.
روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی

انیمیشنی فکر کنیم


   + سید علیرضا گلپایگانی - ٧:۳۱ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۳۸٥