انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته اول آبان ۸۵

مراسم روز ۸ آبان

ميزگرد معضلات انيميشن ايران با حضور : عليمراد - گلپايگانی - پسيان - کاويان راد - شرعی -امامزاده و جواهريان

۶ آبان روزجهانی انیمیشن مبارک

روز ۶ آبان که گويا به مناسبت اوليت تجربه انيميشنی اميل کول از سوی آسيفای بين الملل روز انيميشن اعلام شده است در سراسر دنيای انيميشن جشن گرفته ميشود.

مراسم روز جهانی انيمشن !در موزه هنرهای معاصر

۷ - ۸ و ۹ آبان - صبحهها کارگاههای آموزشی و بعد از ظهر سخنرانی و ميز گرد

روز جهانی انیمیشن 7الی 9 آبان
انجمن فیلمسازان انیمیشن ایران آسیفا با همکاری موزه هنرهای معاصر برگزار میکند 

به گزارش سایت ایران انیمیشن از آسیفای ایران مجموعه برنامه های روز جهانی انیمیشن (که در 3 روز برگزار می گردد) به شرح زیر می باشد:
یکشنبه هفتم آبان

10 -12 (ورک شاپ)
14-16 نمایش فیلم
16-16:30افتتاحیه افتتاح نورالدین زرین کلک و نکو داشت استاد پیشکسوت آقای علی اکبر صادقی 
16:30-18 میزگرد تحت عنوان (انیمیشن ایران و انیمیشن جهانی)
18:30-20 نمایش فیلم منتخب انسی 2005و2004

دوشنبه هشتم آبان
10-12 (ورک شاپ)
14-16 نمایش فیلم
16-17:45 میزگرد (معضلات انیمیشن ایران) - عليرضا گلپايگانی- ساسان پسيان - عليرضا کاويان راد
18:30-20 نمایش فیلم های دانشجویی ایران

سه شنبه نهم آبان
10-12 (ورک شاپ)
14-16 نمایش فیلم
16:30-18 میزگرد تکنولوژی و انیمیشن
18:15-18:30 اختتامیه و نکو داشت آقای سعید توکلیان مدرس انیمیشن
18:30-20 نمایش فیلم های جواهرهای قرن

سرپرست ورک شاپها :آقای مهدی خرمیان
جزئیات برنامه ورک شاپ ها :
1- سه بعدی عروسکی
2- دوبعدی (کات اوت )
3- سه بعدی کامپیوتری
4- انیمیشن به کمک کامپیوتر

شایان ذکر است حضور همه اساتید ، دانشجویان ، دست اندر کاران وعلاقمندان به هنر انیمیشن در این جشن ملی آزاد و بلا مانع می باشد


مراسم تقدير از استاد زرين کلک

روز ۶ آبان در موزه امام علی (ع) مراسم بزرگداشتی از استاد نورالدين زرين کلک برگزار شد

بزرگداشت پدر انيميشن ايران
نورالدين زرين‌كلك: به حركت آغازشده در انيميشن دلگرمم
جعفري جلوه: بنياد بازي‌هاي رايانه‌يي فرصتي براي بهره‌مندي از انيميشن است

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فرهنگ و هنر - سينما

نورالدين زرين كلك گفت: سالهاي سال گذشت و از دست رفت و آنچنان كه شايسته بود ما نتوانستيم به كار خودمان ادامه دهيم و به تعالي برسيم. موهايمان سپيد شد و امروز مي‌بينم كه ناله‌ها و فريادهاي من، گفتارهاي دوستانه‌ام به عوام و خاص و صاحبان قدرت و كليدداران هنري، اثرات آن پيدا شده است و اين دلگرمي به سبب حركتي است كه در انيميشن آغاز شده است.

به گزارش خبرنگار هنري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، پدر انيميشن ايران كه شب گذشته در مراسم بزرگداشت‌اش سخن مي‌گفت در ادامه تصريح كرد: اين مجلس به عنوان مجلس بزرگداشت من مطرح شده است، اما از ديدگاه من مجلس بزرگداشت انيميشن است و اين شب را سرآغاز يك حركت و اراده و تصميمي به حساب مي‌آورم كه براي جنبش و به حركت در آوردن و رونق بخشيدن باشد.

وي تاكيد كرد: بيست سال است كه تكرار مي‌كنم و به تك تك صاحبان اراده و قدرت در عرصه‌ي هنر و معاونين وزارت ارشاد گفتم و باز هم مي‌گويم تا چه زماني اكي‌يوسان ببينيم؟ ما همه امكانات و استعدادها را داريم و از آن غافل هستيم.

اما همچنان دلگرم هستم به آينده‌نسل جوان كه براي آنها احترام قائل هستم.

زرين كلك گفت: خيلي دلم مي‌خواهد روزي را ببينم كه كودكان ما، قصه‌هاي ملانصرالدين و هزار و يك شب، مولانا را تماشا مي‌كنند و لذت مي‌برند از اينكه نام ايراني دارند، آن روز روزي خواهد بود كه من با رضايت از اين دنيا مي‌روم.

زرين كلك از مادرش كه در اين مراسم حضور داشت، تشكر كرد.

به گزارش ايسنا، محمدرضا جعفري جلوه معاون سينمايي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ضمن اظهار خرسندي از حضور در مراسم بزرگداشت نور‌الدين زرين كلك، گفت: در دوره‌اي كه براي بنده اين توفيق هست كه در خدمت سينماي ايران باشم، از همان ابتدا توجه به اين مساله را در دستور كار قرار دادم.

وي در ادامه افزود: طرح و برنامه‌هاي پيش‌بيني كرديم و در قدمهاي اوليه مركز گسترش سينماي مستند و تجربي را به ساخت تجربه‌هاي كوتاه، بلند انيميشن و حمايت جدي‌تر از توليدات اين آثار متوجه كرديم. هم اكنون نيز چندين فيلم كوتاه انيميشن و دو فيلم سينمايي را در دستور كار قرار داريم و حداقل كاري كه در اين زمينه مي‌توانستيم انجام دهيم اين بود كه راه جدي براي عرضه و تقاضاي انيميشن ايجاد كنيم كه صرفا مصرف كننده خام اين نوع آثار، تلويزيون نباشد و راهكار آن، ‌توليد انبوه انيميشن است.

جعفري جلوه به فرصت ايجاد بنياد ملي بازيهاي رايانه‌اي اشاره كرد و گفت: بازيهاي رايانه‌اي اين امكان را فراهم مي‌آورد كه در اين عرصه از هنر انيميشن بهره‌مند شويم.

معاون سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در بخشي از اين مراسم گفت: قدرت انيميشن ژاپن، چين، كره و بسياري از ديگر قدرتها از اين منابع كهن داستاني ما بهره مي‌گيرند و آثار موثر و ماندگاري را مي‌سازند. اما خودمان از اين موضوع بهره كافي نبرديم و راه علاج اين روند، خروج از بازار مصرف محدود داخلي است. اين مساله صرفا در مساله انيميشن نيست، بلكه در عرصه‌هاي ديگر از جمله كليت سينما است كه مي‌بايست از محدوده كنوني خارج شويم و به اقتصادي فراگيرتر دست پيدا كنيم، طبيعتا براي خروج از چنين شرايط محدود و ورود به عرصه‌ي جديد به ساز و كارها و لوازم مخصوص آن نيازمنديم. اميدواريم به همت پيشكسوتان و جوانان خوش فكر و مديريت فرهنگي اين اتفاق بيفتد.

به گزارش ايسنا، در ادامه‌ي اين مراسم محمد سرير به نمايندگي از خانه سينما، مهد مهدي عسگرپور معاونت فرهنگي هنري شهرداري و محمدرضا جعفري جلوه، معاونت سينمايي لوح تقدير را به نورالدين زرين‌كلك اهدا كردند.

رضا ميركريمي نيز به دليل فيلمبرداري كار مستندي در شهرستان نتوانسته بود در اين مراسم شركت كند، عذرخواهي كرد.

فيلم "ابرقدرت‌ها" توليد سال 67 به كارگرداني زرين كلك و در پايان مراسم نيز فيلم ساخته‌شده توسط سازمان فرهنگي هنري شهرداري درباره‌ي زرين كلك به نمايش در آمد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،‌ در اين مراسم محمد حسين نيرومند مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، محمد آفريده مديرعامل مركز گسترش سينماي مستند وتجربي،‌ منوچهر انور،‌ علي‌اكبر صادقي و جمعي از اعضا هيات مديره آسيفا حضور داشتند.

كامياب درويش اعضا هيات مديره آسيفا نيز پيام، اين بنياد را به مناسبت روز جهاني انيميشن قرائت كرد.

اكبر عالمي مجري برنامه نيز در بخشي از اين مراسم گفت: سال آينده، سال 1386 با افتخار بايد بگويم انيميشن ايران، جشن 50 سالگي‌اش را برپا خواهد كرد.

 

نمايشگاه نقاشی همسر خانم خليلی

توليد فيلم‌هاي انيميشن «پيامبر اسلام» با مشاركت كره 

نظر به نامگذاري سال ۸۵ با نام پر عظمت پيامبر بزرگ اسلام حضرت محمد(ص) و براي نخستين بار، مركز گسترش سينماي مستند و تجربي، معاونت امور سينمايي و سمعي و بصري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با مشاركت كره‌اي‌ها، اقدام به توليد فيلم‌هاي انيميشن آموزشي با موضوع پيامبر اعظم(ص) خواهد نمود تا از شبكه‌هاي تلويزيوني كره جنوبي پخش گردد.
به گزارش«پايگاه خبري فيلم كوتاه» به نقل از روابط‌عمومي مركز گسترش سينماي مستند و تجربي، در پي ديدار نماينده مركز با مدير شركت توليد و پخش «زاگون هيونگ» كره جنوبي در جشنواره بين‌المللي پوسان، مقرر گرديد تا با ديدگاه آموزشي و به منظور آشنايي هرچه بيشتر كودكان و نوجوانان كره‌اي با دين مبين اسلام و معرفي پيامبر عظيم‌الشان اسلام، پروژه مشترك توليد فيلم‌هاي انيميشن موضوعي «اسلام» و «پيامبر اعظم(ص)» با سرمايه‌گذاري و مشاركت عوامل ايراني و كره‌اي آغاز گردد تا پس از طي مراحل توليد، نسبت به نمايش اين آثار از شبكه‌هاي تلويزيوني كره جنوبي اقدام گردد.
«لي جائه چيول» مدير شركت سينمايي مذكور با اشاره به كمبود فيلم‌هاي آموزشي و منابع تصويري و مطالعاتي در مورد دين مبين اسلام و پيامبراعظم(ص) در كشورهاي شرق آسيا تصريح كرد كه توليد اين فيلم‌هاي انيميشن و كارتوني، موجبات شناخت عميق كودكان و نوجوانان كره‌اي از دين بزرگ و پيامبر گرامي اسلام را فراهم خواهد آورد.

‬فيلم انيميشن به جشنواره فيلم كوتاه تهران راه يافت

۱۸‬فيلم انيميشن به بخش انيميشن بيست و سومين جشنواره فيلم كوتاه تهران راه يافت.
به گزارش روابط عمومي جشنواره، اين تعداد فيلم از ميان مجموع فيلم‌هاي انيميشن ارسال شده به جشنواره انتخاب و معرفي شده‌اند.
فيلم‌هاي انيميشن
"المپيك" ساخته خليل صديقي،
"پروانه‌ها براي چه پرواز مي‌كنند" اثر محسن صادقي‌فر ،
"تريبون آزاد" ساخته سجاد فروغي،
"خوشحال باش ميهمان داري" اثر سمانه ممتازمند،
"دوران" ساخته مصطفي توفيقي،
"روز هفتم" ساخته خليل صديقي و
"سرباز صلح" اثر ملك‌سادات طباطبايي .
"سيب" ساخته فتانه بلوريه،
"شعور" اثر حسينلي مظلوم،
"قورباغه" ساخته محمود مختاري،
"كالئيدوسكپ" اثر مهرداد رضايي،
"كروات كتاني" از فرزانه زينلي،
"كلاف" ساخته شهرام بيگي،
"كلونگ" از امير نقيبي،
"من انو مي‌خوام" ساختته هدي مكرمي و
"وقتي زياد مي‌ناليد" ساخته فريبرز پورياري،
فيلم هاي انيميشن راه يافته به بخش مسابقه جشنواره فيلم كوتاه تهران هستند.
بيست و سومين جشنواره فيلم كوتاه تهران، ‪ ۳۰‬آبان تا پنجم آذر ماه امسال برگزار مي‌شود.

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۸:٢٩ ‎ق.ظ ; شنبه ٦ آبان ۱۳۸٥