انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته چهارم مهر ۸۵

عيد فطرمبارک

پايان نامه امير داودی برگزار شد

ظهر اول آبان بالاخره پايان نامه امير دادوی دانشجوی ورودی ۸۱ برگزار شد.

فیلم کوتاه آرش کمانگیر به راهنمایی استاد  دهستانی و رساله انیمیشن به زبان ساده به راهنمایی عليرضا گلپايگانی . 

حرف زياده ميگذارم برای روزی که حوصله داشته باشم !

مسافری از آلمان

salam ostade aziz, omidvaram khoub bashin. man taze az Alman bargashtam. safare khubi bud. chand ta az akshaye Festivalo baratoon mifrestam. fagat mitunam begam ma zanaye Irani kheili pishraftetar az unim ke fekr mikonim. onja emkanate filmsazi kam va sakhte makhsusan bara zana. mardomi ke bara didane filma miumadan info dorosti az Cinemaye herfei nadashtan va ba didane karghardanaye zane Irani be vajd umade budan!

رامک امين کاظمی

روز جهانی انيميشن - ۷ آبان - موزه هنرهای معاصر - يادتون نره !

پنجمين جشنواره بين‌المللي انيميشن تهران اسفند 1385

پنجمين جشنواره بين‌المللي انيميشن تهران اسفند امسال مجموعه‌اي از برترين آثار انيميشن جهان را در ايران به نمايش مي‌گذارد.
به گزارش روابط عمومي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، اين جشنواره درپنجمين دوره برپايي خود طي روزهاي 6لغايت 10 اسفند 1385 بار ديگر فرصتي را براي مشتاقان ايراني هنر انيميشن فراهم خواهد
ساخت تا تحولات اين عرصه هنري را در جهان بر روي پرده‌هاي نمايش فيلم در مركزآفرينش‌هاي فرهنگي و هنري كانون به تماشا بنشينند.
مسابقه ايران، مسابقه بين‌الملل، خارج از مسابقه، نمايش ويژه و چشم‌انداز،بخش‌هاي اصلي اين جشنواره را تشكيل مي‌دهند.
در فراخوان منتشر شده توسط دبيرخانه جشنواره بين‌المللي انيميشن تهران حداكثر تا روز 10 آذر امسال به علاقه‌مندان فرصت داده شده است تا براي شركت در اين جشنواره آثار خود را كه پس ازسال 1381 شمسي يا ژانويه 2003 ميلادي توليدشده و در دوره‌هاي قبلي اين جشنواره
شركت داده نشده است به دبيرخانه جشنواره به صورت 16 يا 35 ميلي‌متري و ويديويي بتاكم و ديجيتال ارسال كنند.
اين جشنواره براي دريافت فرم درخواست شركت در جشنواره از علاقه‌مندان خواسته است علاوه بر دفتر جشنواره به مراكز دانشگاهي وتخصصي هنري در تهران و مراكزكانون در استان‌هاي كشور يا سايت
اينترنتي جشنواره به نشاني www.Tehran-animafest.ir
مراجعه و پس از تكميل فرم اثر خود را به دبيرخانه جشنواره واقع در تهران، خيابان حجاب، مركز آفرينش‌هاي فرهنگي وهنري كانون ارسال كنند.
آثار تبليغي شامل فيلم‌هاي آموزشي،صنعتي و تبليغاتي همچنين مجموعه‌ها و سريال‌ها نيز با انتخاب و گزينش حداكثر 3قسمت امكان حضور در بخش مسابقه جشنواره را پيدا خواهند كرد.بر اين اساس گروه‌هاي داوري در بخش‌هاي مختلف پس از ارزيابي آثار و در پايان اين
رقابت معتبر بين‌المللي، تنديس‌هاي طلايي، نقره‌اي و برنزي و جوايز ويژه و ديپلم‌هاي افتخار خود را در روز پاياني جشنواره به برگزيدگان اهدا خواهند كرد.در اين ميان برترين آثار برگزيده اين جشنواره با موضوع كودك و نوجوان، بهترين اثر تلويزيوني، تبليغي، فيلم تجربي،فيلم‌نامه، انيماتور، فضاسازي،موسيقي، صداگذاري به همراه يك برگزيده ويژه هيأت داوران و برگزيده دبير جشنواره در بخش‌ مسابقه ايران نيز علاوه بر فيلم‌هاي اول تا سوم تنديس و جايزه دريافت خواهند كرد.بخش مسابقه بين‌الملل پنجمين جشنوارهانيميشن تهران نيز علاوه بر انتخاب سه فيلم برتر، به آثار توليد شده با موضوع كودك و نوجوان تلويزيوني و تبليغي را دركنار دو برگزيده هيأت داوران و دبير جشنواره هم تنديس و جايزه اهدا خواهد
كرد.اين گزارش مي‌افزايد: بخش خارج ازمسابقه جشنواره به فيلم‌هايي اختصاص دارد كه به دليل مطابقت نداشتن با مقررات حضور در بخش مسابقه، عضويت يكي ازسازندگان در هيأت داوري،‌ تكميل شدن
ظرفيت مورد نظر بخش مسابقه و درخواستسازنده در اين بخش به نمايش گذاشته خواهد شد.
بخش نمايش ويژه نيز بخشي غيررقابتي است
كه به منظور فراهم ساختن عرصه‌اي پويا
براي تبادل تجربه و انديشه هنرمندان و
ايجاد زمينه‌اي مناسب براي ارزيابي
جايگاه آثار ايراني در قياس با آثار ساير
كشورها شكل گرفته، ضمن اين كه گزيده‌اي
از آثار برگزيده جشنواره‌هاي مختلف
جهاني و مروري بر آثار يك مكتب با سبك
ويژه نيز از مواردي است كه در اين بخش
نمايش داده مي‌شود.
در بخش چشم‌انداز پنجمين جشنواره
بين‌المللي انيميشن تهران هم با تأكيد
بر جنبه‌هاي آموزشي و اطلاعاتي، به شيوه
غيررقابتي به موضوع‌هايي مانند معرفي
استعدادهاي نوپا، تبيين جايگاه انيميشن
در آثار تبليغي، مروري بر آثار يك
فيلم‌ساز و مواردي از اين دست مورد توجه
قرار خواهد گرفت.
گروه انتخاب اوليه جشنواره انيميشن
تهران پس از پايان مهلت دريافت آثار، كار
انتخاب فيلم‌هاي مناسب براي حضور در
جشنواره را در نيمه اول دي انجام خواهند
داد.
اين جشنواره از سال 1377 كار خود را آغاز
كرده است و نمايش مجموعه‌اي از آثار
ارزشمند توليد شده در اين عرصه از
كشورهاي صاحب‌نام و پيشتاز اين هنر در
دوره‌هاي پيشين، آن را به جشنواره‌اي
معتبر در جهان تبديل كرده است.
در چهارمين دوره جشنواره كه اسفند 1383 در
تهران برگزار شد 61 كشور جهان بيش از 1400
فيلم خود را به ايران ارسال كرده بودند و
در روزهاي برگزاري جشنواره فيلم‌هاي
منتخب رويدادهاي سينمايي معتبري مانند
كن و انسي فرانسه، لايپزيگ، زاگرب،
اتاوا و تعدادي از برگزيدگان اسكار
انيميشن در معرض تماشاي مشتاقان ايراني
اين هنر قرار گرفت.
جشنواره بين‌المللي انيميشن تهران طي
روزهاي 6 تا 10 اسفند امسال با هدف فراهم
سازي بستري شايسته براي تبادل
انديشه‌ها و كشف توانمندي‌ها و تشويق
نوآمدگان اين عرصه به ابتكار و نوآفريني
و گسترش تواناهايي با طرح تكنيك‌ها و
نگرش‌هاي تازه براي دست‌يابي به كيفيتي بهتر، مركز آفرينش‌هاي فرهنگي و هنري كانون در خيابان حجاب تهران را به كانون توجه علاقه‌مندان، دانشجويان،صاحب‌نظران و متخصصان انيميشن تبديل خواهد كرد.

پایان نامه محسن ناصری برگزار شد

کار با تاخیر ارائه شد و جلسه نیز در کارگاه کوچک آقای فیروزکوهی ! تا حالا همچين جلسه ای را برگزار نکرده بوديم.

همسر و دانشجویان طراحی لباس آقای ناصری هم مهمان جلسه بودند

استاد حسنایی بعنوان استاد مدعو - استاد سماکار  بعنوان استاد راهنای عملی و علیرضا گلپایگانی بعنوان استاد راهنمای تئوری

سماکار از دانشجويش گله مند بود و حسنايی از فيلم ارائه شده راضی نبود.

خبری از خانم شکیب از آنور آبها

 

آقای گلپایگانی عزیز سلام امیدوارم حال شما خوب باشد و کارهای دانشگاه و شرکت حرکت کلیدی روبراه باشد.می خواستم از وبلاگ شما و احتمالا وبسایت هایی که فکر می کنید مفید و پر بیننده هستند کمک بگیرم برای اعلام یک خبر که ممکن است برای فیلم سازان فیلم کوتاه و تجربی و انیمیشن جالب باشد.

یکی از دوستان همکلاسی من خانمی است که از فارغ التحصیلان رویال کالج است و با فیلمسازان تجربی اروپا از جمله آلمان در ارتباط است. ایشان دوستی دارد به اسم مارسل که فکر می کنم آلمانی است و کارش راه انداختن جشنواره  است (اینجا بهش می گویند کیوریتر)  و تخصصش فیلم کوتاه تجربی است. این آقا می خواهد در جشنواره فیلم "اوبرهاوزن" آلمان یک بخش فیلم کوتاه راه بیاندازد با موضوع "کودکی". و بسیار هم علاقمند است که از کشور ایران فیلم کوتاه و انیمیشن در این بخش بگنجاند. از طریق دوستم آدرس ایمیل خودش را در اختیار من گذاشته تا اشخاص و احتمالا تهیه کنندگان و نهادهای دست اندر کار که کارهایی با این تم و موضوع ساخته اند (و ازاستاندارد شرکت در جشنواره هنری معتبزی مثل اوبرهاوزن برخوردارند) و علاقمند به شرکت هستند، با ایشان تماس بگیرند و مستقیما ارتباط برقرار کنند.

اسم و آدرس ایمیل ایشان از این قرار است:

Marcel Schwierin


MARCEL SCHWIERIN


Marcel Schwierin

marcel@schwierin.de

اگر چه من اطلاعاتم در همین سطحی است که گفتم، دوستان اگر سوالی دارند می توانند با من هم تماس بگیرند و من ممکن است بتوانم این ارتباط را تسهیل کنم.

ایمیل من را هم که می دانید:

fhshakib@yahoo.com

در ضمن دوستان اگر خواستید با این آقا تماس بگیرید، عنوانی برای ایمیلتان انتخاب کنید که بفهمد راجع به چه موضوعی است.

با تشکر

جلسه معارفه با دانشجويان جديد ۱۹ مهر برگزار شد !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

صحبتهای اول جلسه کمی جدی کمی شوخی .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دانشجويان جديد - بعضی نيامده بودند. حتما خبر نداشتند !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مهمانان ويژه جلسه معارفه- اصغر صفار - شيدا زرين فام  و بهرام که فرصتی برای شنيدن حرفهايش پيش نيامد . اما صفار و زرين فام و خوشبخت صحبتهای جانانه کردند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فرناز خوشبخت از دوران تحصيلی و پايان نامه اش با دانشجويان جديد صحبت کرد.

 

 

 سينما سپيده ميزبان جشنواره فيلم و عكس دانشجويان

به همت دبيرخانه پنجمين جشنواره بين‌المللي فيلم و عکس دانشجويان ايران و با حمايت حوزه هنري و سازمان فرهنگي-هنري شهرداري تهران ، سينما سپيده و فرهنگسراي هنر ميزبان آثار اين جشنواره شدند.
به گزارش «پايگاه خبري فيلم كوتاه» به نقل از ستاد خبري اين جشنواره، حوزه هنري يکي از حاميان اين جشنواره دانشجويي است که با در اختيار گذاشتن سينما سپيده طي ايام برگزاري اين جشنواره، براي اولين بار زمينه اکران آثار جشنواره فيلم و عكس دانشجويان را در محيط هاي عمومي فراهم آورده است.
سازمان فرهنگي-هنري شهرداري تهران نيز فرهنگسراي هنر (ارسباران) را به عنوان يکي ديگر از فضاهاي عمومي براي نمايش آثار دانشجويان در اختيار ستاد برگزاري پنجمين جشنواره فيلم وعکس دانشجويان ايران خواهد گذاشت. اين سازمان همچنين علاوه بر حمايت مالي، تبليغات شهري اين جشنواره را نيز به عهده گرفته است.
آثار پنجمين جشنواره بين المللي فيلم و عکس دانشجويان ايران علاوه بر نمايش در سينما سپيده و فرهنگسراي هنر در آمفي تئاتر دانشکده صنعتي شريف و سه شهرستان کشور نيز به نمايش گذاشته خواهد شد.
پنجمین جشنواره بین المللی فیلم و عکس دانشجویان ایران از ۱۲ تا ۱۶ آذر برگزار می‌شود. آخرین مهلت برای ارسال فرم ثبت‌نام در بخش خارج از مسابقه بین‌الملل ۱۵ آبان اعلام شده و دسترسی به قواعد شرکت و فرم ثبت‌نام در وب‌سایت جشنواره به آدرس www.isfpf.ir امکان پذیر است.

زندگي «پاپ ژان پل دوم» انيميشن مي‌شود

واتيكان اولين انيميشن با موضوع زندگي « پاپ ژان پل دوم» را بزودي بصورت دي‌وي‌دي منتشر مي‌كند.
اين انيميشن با عنوان دوست همه انسان‌ها اولين انيميشن درباره زندگي پاپ خواهد بود. كه از زمان طفوليت پاپ تا مرگ او را به تصوير مي‌كشد. داستان اين فيلم از زبان دو كبوتر سفيد و دفترچه خاطرات و قلم پاپ روايت مي‌شود.
كارگرداني اين فيلم را يك انيماتور آمريكايي به نام «جوز لوييس لوپز گارديا» به عهده دارد.
«گارديا» در مصاحبه با بي‌بي‌سي گفت: فيلم‌هاي زيادي درباره زندگي «ژان پل دوم» وجود دارد ولي هيچكدام از آنها انيميشني نيست.
وي در توضيح انتخاب دو كبوتر، يك خودنويس و يك دفترچه خاطرات بعنوان روايتگر اين فيلم گفت: داستان زندگي پاپ آنقدر جدي، پر از فراز و نشيب و حتي ناراحت كننده است، كه ترجيج دادم تا شخصيت‌هايي نه چندان جدي و بعضا خنده دار اين داستان را براي بچه‌ها روايت كنند.
اين فيلم كه ساخت آن 11 ماه بطول انجاميده است، به طور خاص براي بچه‌ها ساخته شده است.
«پاپ ژان پل دوم» 18 مي سال 1920 با نام «كارول جوزف»، در خانواده‌اي متوسط در يكي از شهرهاي لهستان متولد شد. پدر او يك ارتشي بود.
پاپ زندگي بسيار سختي را پشت سر گذاشت تا آنجا كه پيش از 20 سالگي پدر ، مادر و برادر بزرگ‌تر خود را از دست داد. يكي از خواهرهاي او نيز پيش از تولدش درگذشته بود.
وي در تاريخ۱۶ اكتبر سال 1978 در سن ۵8 سالگي به عنوان پاپ انتخاب شد و بالاخره پس از آنكه 37 سال از عمر خود را در اين راه سپري كرد، دوم آوريل سال ۲۰۰۵ در سن ۸۵ سالگي درگذشت و پاپ بنديكت شانزدهم به عنوان جانشين او انتخاب شد.

 

 

 

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۸:٥۳ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٥