انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته سوم مهر ۸۵

خواستگاه انيميشن ايران

- انيمیشن ايران  بايد  همچون هنرهای ديگر مورد توجه و حمايت دولت قرار بگيرد . و از کليه تسهيلات مادی و معنوی آن برخوردار گردد. اين خواسته با ايجاد يک بنياد  و يا يک معاونت رسمی در وزارت ارشاد امکان وجود پيدا می کند .

حمایت دولتی تقریبا در همه کشورهای صاحب انیمیشن وجود دارد. بطور مثال سال گذشته دولت کره جنوبی نزدیک به ۳۰ میلیون دلار به صنعت انیمیشن کشور خود کمک بلاعوض کرده است. واین جدا از همه مساعدتهایی  است که دولت در گذشته برای راه اندازی این صنعت هنر نموده است.

صنعت انیمین همچون دیگر صنعتها نیاز به حمایت اولیه دولتی دارد . در بخش صنعت دولت برای  راه اندازی هر کارگاهی وامها و تسهیلاتی قائل میشود و تقریبا هیچ فعالیت صنعتی در بدو راه اندازی بدون کمک دولت  شکل نمی گیرد.

نظر شما چيست ؟

نويسنده: 

چهارشنبه، 19 مهر 1385، ساعت 7:25

جالبه که خواستگاهه...آخه فقط اونا بايد تحويل بگيرن..... اما تز حکومتی شدن هنر جواب نمی ده جز برای امرار معاش

یک افطاری به یاد ماندنی در حرکت کلیدی

دوشنبه ۱۷ مهر ماه روز بیاد ماندنی در شرکت حرکت کلیدی بود. یک افطاری مخصوص که با همه افطاری هایی که تا حالا دیده اید فرق داشت .

افطاری که متعلق به یک نفر نبود . هر یک از شرکت کنندگان سهمی در برگزاری آن داشتند.  جای همه اونهایی که نبودند خالی بود .

بهرام در حال هم زدن آش افطاری ! این آش کلی قصه داشت و لطف مجلس شد.

صفا و صمیمیت موجود در این افطاری مثال زدنی شد.

استاد صفورا و زلزله

ساخت مجموعه تیزرهای آموزشی با عنوان (برنامه های آموزشی در باره زلزله) به اتمام رسید.

در این مجموعه هشت قسمتی مسایل مختلفی شامل، آموزش قبل از از وقوع زلزله، هنگام وقوع زلزله و اقدامات پس از وقوع زلزله مورد توجه قرار گرفته و سعی شده تمامی این موارد برای مخاطب عام به شکلی کاملا کاربردی مطرح گردد. لازم به ذکر است پیش تولید و مراحل ساخت این مجموعه 16 دقیقه ای که با تکنیک 3D اجرا گردیده، دو سال و نیم به طول انجامیده و امید است با پخش هرچه زودتر این مجموعه از شبکه های سراسری، اهداف اطلاع رسانی و آموزشی آن محقق گردد.

عوامل سازنده:

کارگردان، نویسنده فیلمنامه و مجری طرح: محمدعلی صفورا

انیمیشن سه بعدی: سهیل کریمی تبار

حسن کربلایی

انیمیشن دوبعدی: شیدخت معتکف

موسیقی: امیر حسین جلیلی

مدیر دوبلاژ: حمید رضا آشتیانی پور

تحقیق: محمد علی صفورا. مهندس مرتضی خرمی.

مشاور فنی: دکتر محسن شایانفر

با تشکر از: شرکت حرکت کلیدی( علیرضا گلپایگانی- سیاوش زرین آبادی).

تهیه شده در: پژوهشکده سوانح طبیعی ایران- کارگروه تخصصی زلزله و لغزش لایه های زمین

بنياد سينمايي انيميشن

 بنياد سينمايي انيميشن

بنياد سينمايي انيميشن در راستاي حمايت، هدايت و راهبري سينماي انيميشن، تاسيس مي‌شود.
"
حسين ضيايي" عضو مركز توسعه انيميشن ايران ضمن اعلام اين خبر گفت: براي برداشتن گام‌هاي بلند و حركت بسوي صنعتي شدن انيميشن در كشور و بالا بردن كيفيت انيميشن در حد جهاني بنياد سينمايي انيميشن تاسيس و فعال مي‌شود.
وي ادامه داد: اين بنياد در جهت حمايت،هدايت و راهبري انيميشن كشور و توسط توليد كنندگان و دست اندر كاران حرفه‌اي انيميشن ظرف 2 ماه آينده تشكيل مي‌شود.
"ضيايي" به نشست توليدكنندگان انيميشن با محمدحسين صفار هرندي (وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي) و محمدرضا جعفري جلوه (معاونت سينمايي) اشاره كرد و گفت: در اين جلسه صحبت‌هاي متعددي در زمينه صنعتي كردن انيميشن ايران، انبوه‌سازي در توليد انيميشن شد. اينكه انيميشن‌ با موضوعيت ايراني- اسلامي كه با ما قرابت بيشتري دارد مي‌تواند در جهان اسلام جلوه كند.
وي افزود: نهايتا صحبت اساسي بر اين شد كه براي اينكه گام‌هاي وسيعي برداريم نيازمند يك سازمان و ارگاني هستيم كه انيميشن ايران را پوشش بدهد و هم عرض بنياد فارابي كه تلاش مي‌كند به صورت نيمه انتفاعي و انتفاعي سينماي ايران را حمايت كند، عمل نمايد. به همين خاطر بنياد انيميشن يا بنياد توليدكنندگان انيميشن پيش‌بيني شده است كه ظرف چند ماه آينده به همت توليد‌كنندگان و دست‌اندركاران حرفه‌اي انيميشن تاسيس مي‌شود
منبع: خبرگزاری فارس

انيميشن رستم و سهراب در آمريكا ساخته شد 

سعید قهاری نویسنده و کارگردان ایرانی ساکن آمریکا اخیرا ساخت فیلم انیمیشنی را بر اساس یکی از مشهورترین حکایات شاهنامه اثر برجسته حکیم ابوالقاسم فردوسی به پایان برده است.
انیمیشن قهاری تولد دوباره رستم نام دارد و بیشتر از حکایت «رستم و سهراب» یکی از مشهورترین و حماسی ترین اشعار شاهنامه فردوسی اقتباس شده است.
سعید قهاری درباره علت رویکرد خود به شاهنامه فردوسی گفت: من همیشه شیفته داستان‌ها و استعاره‌هاي ادبیات ایران بوده‌ام. در این میان، شاهنامه پر از افسانه، حماسه و وقایع تاریخی است. شاهنامه خوانندگانش را به جهانی زیبا و مرکب از واقعیت و خیال رهنمون می شود.
او درباره تناسب داستان‌های شاهنامه با سلایق جوانان گفت: شاهنامه در عین حال که مجموعه‌ای از داستان‌های اساطیری و فلسفی محسوب می‌شود، افسانه‌ای را خلق می‌کند که در آن اتفاق افتادن هر چیزی امکان پذیر است. این ویژگی است که شاهنامه را برای خوانندگان جوانتر هم جذاب می‌کند.
این کارگردان با اشاره به این که اسطوره رستم در فرهنگ ایرانی اعتبار و قدرت زیادی دارد، اظهار داشت: وقتی جوانتر بودم و فیلم‌هایی را درباره سوپرمن و هرکول تماشا می‌کردم، همیشه به یاد رستم خودمان می‌افتادم. رستم قهرمان بزرگی است که برای ایفای چنین نقش هایی بسیار مناسب است.
به گفته قهاری، هدف از ساختن انیمیشنی بر اساس شاهنامه، آشنا ساختن هر چه بیشتر مردم جهان و همچنین نسل جدید ایرانیانی که در خارج از ایران به دنیا آمده‌اند با فرهنگ ایرانی است.
توليد انیمیشن سه بعدی تولد دوباره رستم سه سال و نیم زمان برده و این انیمیشن به گفته کارگردان آن، یکی از پرهزینه‌ترین فیلم‌هایی است که تا کنون به زبان فارسی ساخته شده است. 
تولد دوباره رستم به زبان فارسی ساخته شده و دارای زیرنویس انگلیسی است و به گفته قهاری، بعد از توزیع دی‌وی‌دی آن در میان مخاطبان ایرانی، این انیمیشن به زبان های دیگری نیز ساخته خواهد شد.
این انیمیشن در استودیو «پاپریکاس» بنگال هند ساخته شده است.

منبع: خبرگزاري شهر

با تشکر از حسین ضیایی

انيميشن هيچ

 انیمیشن هیچ

انیمیشن هیچ کاری از فطیما یثربی

به گزارش سایت ایران انیمیشن، انیمیشن 7 دقیقه ای "هیچ" به کارگردانی فطمیا یثربی و به تهیه کنندگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نیمه رسید.
تکنیک این اثر مداد رنگی می باشد و مراحل تولید آن از اسفند ماه 1384 آغاز شده است.
داستان این فیلم براساس یکی از داستان های طنز کهن ما می باشد. با توجه به این مسئله که طنز در ساختار انیمیشن کشور ما کمتر به چشم می خورد و بیشتر از انیمیشن در ساخت داستان های جدی استفاده می شود و به مقوله طنز و شیوه استفاده از آن در پندآموزی به مخاطبان کودک و نوجوان خود کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
ساخت این انیمیشن تا بهمن ماه سال جاری به اتمام می رسد.

جشنواره تجسمی مقاومت«انیمیشن مقاومت» نمایش می‌دهد 

برنامه نمایش فیلم‌های انیمیشن مقاومت همزمان با برگزاری نخستین جشنواره ملی هنرهای تجسمی مقاومت در موزه هنرهای معاصر تهران برپا می‌شود.
به گزارش«پايگاه خبري فيلم كوتاه»‌ سیدرحیم حسینی معاون امور برنامه های جشنواره هنرهای تجسمی مقاومت با اعلام این خبر افزود: بخش انیمیشن مقاومت در کنار بخش های هشتگانه جشنواره شامل نقاشی، پوستر، عکس، کاریکاتور، تصویرسازی، حجم و تایپوگرافی برنامه ریزی شده و آثار منتخب این بخش همزمان با جشنواره در قالب هفته نمایش انیمیشن مقاومت در سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش گذاشته می شود.
وی ادامه داد: تاکنون به مقوله انیمیشن در عرصه هنر مقاومت و پایداری توجه لازم و شایسته نشان داده نشده و پیش بینی این بخش در جشنواره هنرهای تجسمی مقاومت مطلعی امیدبخش و موثر خواهد بود. جشنواره ملی هنرهای تجسمی مقاومت بعد از گذشت بیش از دو دهه از انقلاب اسلامی و دوران هشت سال دفاع مقدس برای نخستین بار در کشور اجرا می شود و امیدوارم این حرکت زمینه ساز جریانی مداوم و ثمربخش در حوزه فرهنگی هنری این مرز و بوم باشد.
حسینی در پایان گفت: با توجه به استقبال گسترده هنرمندان استان های مختلف و پیشکسوتان و جوانان فعال در رشته های گوناگون هنری پیش بینی می شود شاهد برگزاری جشنواره ای با شکوه و فراگیر باشیم.
نخستین جشنواره ملی هنرهای تجسمی مقاومت آذرماه سال جاری در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می شود.

دعوت به همکاری :

فیلم نامه نویس انیمیشن
 
از کلیه ی علاقمندان، نویسندگان ،فیلمنامه نویسان ووبلاگ نویسان
برای نگارش فیلمنامه ی یک سریال انیمیشن
دعوت به همکاری می گردد. علاقمندان درخواست های خود را به همراه رزومه ی کاری به آدرس زیر ارسال نمایند.
 
مهلت ارسال تا پایان وقت اداری 30 مهرماه 1385
بدیهی است مجری طرح به ای میل هایی که بعد از تاریخ فوق فرستاده شوند ترتیب اثر نخواهد داد.
 
*لطفا آدرس وبلاگ و یا یک نمونه از نوشته های خود را به پیوست نامه ارسال نمایید.
و در قسمت موضوع ای میل حتما کلمه ی فیلمنامه ی انیمیشن را قید فرمایید.

انيميشن «روبوت‌ها» در سينما فرهنگ

http://www.wallpapers-cinema.com/wallpapers/small/animation/robots/robots_0.jpg

انيميشن روبوت‌ها به كارگرداني كريس وج و كارلوس سالدانها، جمعه چهاردهم شهريور در سينما فرهنگ تهران روي پرده مي‌رود.
به گزارش«پايگاه خبري فيلم كوتاه» به نقل از روابط‌عمومي بنياد سينمايي فارابي، اين فيلم در دوازدهمين نشست «سفري با انيميشن» به نمايش در مي‌آيد كه توسط بنياد فارابي و با همكاري موسسه «پيلبان» هر دو هفته يكبار در سينما فرهنگ برگزار مي‌شود.
در اين نشست همچنين انيميشن‌هاي كوتاه فال قهوه (سارا سعيدان) و ماهي بر خاك (مظفر شيدايي) به نمايش درمي‌آيد.
اميرمسعود علمداري كارشناس سينماي انيميشن و بهرام عظيمي كارگردان سينماي انيميشن در اين نشست حضور خواهند داشت و به نقد و بررسي انيميشن روبوت‌ها مي‌پردازند.
زمان نمايش روبوت‌‌ها ساعت 10 صبح چهاردهم شهريورماه است و حضور براي تمامي علاقه‌مندان آزاد است.   

چشم‌انداز سينماي انيميشن ايران در روماني

انيميشن هيچ

 انیمیشن هیچ

انیمیشن هیچ کاری از فطیما یثربی

به گزارش سایت ایران انیمیشن، انیمیشن 7 دقیقه ای "هیچ" به کارگردانی فطمیا یثربی و به تهیه کنندگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نیمه رسید.
تکنیک این اثر مداد رنگی می باشد و مراحل تولید آن از اسفند ماه 1384 آغاز شده است.
داستان این فیلم براساس یکی از داستان های طنز کهن ما می باشد. با توجه به این مسئله که طنز در ساختار انیمیشن کشور ما کمتر به چشم می خورد و بیشتر از انیمیشن در ساخت داستان های جدی استفاده می شود و به مقوله طنز و شیوه استفاده از آن در پندآموزی به مخاطبان کودک و نوجوان خود کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
ساخت این انیمیشن تا بهمن ماه سال جاری به اتمام می رسد.

چشم‌انداز سينماي انيميشن ايران در روماني

چشم‌انداز سينماي انيميشن ايران در شرق اروپا برپا گرديد تا هشت فيلم انيميشن از توليدات «مركز گسترش سينماي مستند و تجربي» در بخش ويژه جشنواره بين‌المللي انيميشن «بخارست» روماني به نمايش عمومي درآيد.
به گزارش«پايگاه خبري فيلم كوتاه» به نقل از روابط عمومي مركز گسترش سينماي مستند و تجربي، در نخستين دوره‌ جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي انيميشن «بخارست» كه از روز اول مهر 1385 و به همت موسسه خانه شرق بخارست و مشاركت وزارت فرهنگ و مركز ملي سينماي روماني و ... در شهر بخارست پايتخت كشور روماني برگزار گرديد، 8 فيلم انيميشن از توليدات اين مركز در بخش ويژه (چشم‌انداز سينماي انيميشن ايران) به نمايش درآمد كه به همين بهانه، دركاتالوگ جشنواره يك مقاله بلند در مورد سينماي نوين ايران و معرفي كامل مركز گسترش سينماي مستندو تجربي درج گرديد. 
8 فيلم انيميشن ايراني مذكور، به اين شرح بودند: حفره (وحيد نصيريان)، خرمگس (شهرام حيدريان)، زمزمه هستي (حسن‌زريابي)، چپق (مجيد فدايي)، يك دقيقه تا جهنم (بزرگمهر حسين‌پور)، روياي يك پروانه (فائزه فيض‌شيخ‌الاسلامي)، مسخ (فرزانه واحد دهكردي) و تولد (هدي مكرمي).
آيين اختتاميه جشنواره بين‌المللي «بخارست» روماني هم روز دهم مهرماه 1385، برگزار گرديد.

روز جهانی انيميشن

International Animation Day

روز يا در واقع روزهای جهانی انيميشن ! در تاريخ ۷  - ۸ و ۹ آبان ماه در موزه هنرهای معاصر برگزار خواهد شد.

سایت ایران انیمیشن از همه انیماتورهای ایران و بخصوص شرکت های فعال در زمینه انیمیشن دعوت می نماید برای روز جهانی انیمیشن 28 اکتبر (ششم آبان) انیمیشن های کوتاهی با موضوعیت "روز جهانی انیمیشن" بسازند تا با این کار جامعه جهانی را هر چه بیشتر با انیمیشن ایران و انیماتورهای ایران آشنا کنیم!
سایت ایران انیمیشن از امکانات خود برای معرفی آثار استفاده خواهد کرد

www.irananimation.com

 جشنواره بين‌المللي انيميشن مادريد با معرفي برترين ها پايان يافت

 جشنواره بين‌المللي انيميشن پايتخت اسپانيا موسوم به "انيمادريد" كه ايران نيز درآن حضور داشت، با معرفي دو فيلم انگليسي و تايلندي به عنوان برترينهاي جشنواره به فعاليت يك هفته‌اي خود پايان داد.
اين جشنواره كه از هفتم مهرماه آغاز شده بود، "روياها و آرزوها، پيوند هاي خانوادگي" اثر "جوانا كين" هنرمند انگليسي را به عنوان بهترين فيلم كوتاه و "خان كلواي" ساخته "كومپين كمگومنيرد" از تايلند را به عنوان بهترين فيلم بلند انيمشين انيمادريد ‪ ۲۰۰۶‬معرفي كرد.
روياها و آرزوها يك انيميشن ‪ ۹/۵‬دقيقه‌اي است كه حكايت ساخت يك فيلم توسط "بريل" را كه از هنر سينما آگاهي چنداني ندارد، درباره مراسم عروسي دوستش، "ماندي" روايت مي‌كند. بريل در اين راه با نتايج ناخواسته و خنده‌دار روبرو مي‌شود.
"خوان كلواي" تايلندي نيز يك فيلم انيميشن بلند ‪ ۳۵‬ميليمتري به مدت ‪۹۵‬ دقيقه است كه داستان تلاش يك فيل جوان را براي جست‌وجوي پدر گمشده‌اش به تصوير مي‌كشد و در اين راه طرز زندگي با انسانها و روابط ميان آنان و فيلها را در مي‌يابد. اين فيلم محصول سال ‪ ۲۰۰۵‬تايلند است.
انيمادريد ‪ ۲۰۰۶‬براي بخش ماراتون خود كه به پخش شبانه‌روزي فيلمهايي در باره آب اختصاص داشت، فيلم يك دقيقه‌اي "در جست‌وجوي قطره گمشده" از اسپانيا را به عنوان فيلم برتر انتخاب كرد. داوراناين جشنواره همچنين جايزه بهترين انيمشين سريالي و برنامه تلويزيوني را به فيلم "سلطان چهارم" محصول مشترك آلمان، سوئد و سوييس دادند.
"زيدني" از اوكراين نيز به عنوان فيلم كوتاه برتر بخش كودكان برگزيده شد و "هيروشيما" به عنوان بهترين فيلم كوتاه اسپانيايي معرفي شد.
جايزه دوم و سوم فيلمهاي كوتاه انيمشين نيز به ترتيب به يك فيلم روسي و يك محصول مشترك كشورهاي پرتغال، فرانسه و كانادا تعلق گرفت.
جايزه نخست انيمادريد براي فيلم بلند انيميشن شامل "ديپلم افتخار" و مبلغ ‪ ۱۲‬هزار يورو وجه نقد بود و براي فيلمهاي كوتاه نيز علاوه بر ديپلم افتخار، فيلم نخست ‪ ۹‬هزار يورو جايزه گرفت.
جايزه برترينهاي ديگر بخشها نيز بين ‪ ۱۵۰۰‬تا ‪ ۳۰۰۰‬يورو بود و در مجموع برگزاركنندگان جشنواره مبلغ ‪ ۵۰‬هزار يورو ميان برترينهاي رشته‌هاي مختلف توزيع كردند.
مراسم اعطاي جوايز هفتمين دوره جشنواره بين‌المللي انيميشن مادريد شب گذشته با حضور شماري از مقامها و شخصيتهاي فرهنگي و هنري پايتخت اسپانيا در محل برگزاري اين فستيول در شهرك "پوزوئلو د آلاركون" در حومه مادريد برگزار شد.
ايران در اين فستيوال با ‪ ۸‬فيلم كوتاه شركت كرده بود كه فقط سه فيلم "جغله" كار "سعيد پنجي"، "صداي پاي آب" ساخته مشترك "عليرضا درويش" و "كارمن پرز گونزالس" و "صفر درجه" به كارگرداني "اميد خوش نظر" در بخش رسمي مسابقه بين‌المللي انيمادريد ‪ ۲۰۰۶‬به نمايش درآمدند.
فيلم ايراني "قالي سرخ" از "فرنوش عابدي" در بخش "انيميشن معاصر" به روي پرده رفت و چهار انيمشين "طولاني‌ترين سفر دنيا" ساخته "محمد مقدم"، "كشاورز و گاو" از "فاطمه گودرزي"، "حكايت شيرين" از "محمدرضا عابدي" و "كوه جواهر" از "عبدالله عليمراد" در بخش "نخستين نگاهها" كه به معرفي انيميشن ايران اختصاص داشت، در مجموع به مدت ‪ ۶۹‬دقيقه پخش شد.
انيمادريد ‪ ۲۰۰۶‬با حضور ‪ ۶۲‬فيلم كوتاه، ‪ ۲۳‬سريال تلويزيوني و شش فيلم بلند انيميشن از ‪ ۳۳‬كشور جهان برگزار شد.
هفتمين دوره جشنواره سالانه انيميشن مادريد همچنين با هدف معرفي پيشرفتهاي قاره آفريقا در صنعت انيميشن، بخشي را تحت عنوان "پنجره‌اي به توسعه" به آفريقا اختصاص داده بود.
تجليل از چند نفر از بزرگان صنعت انيميشن جهان همچون "پابلو يورنس" اسپانيايي، "گاري باردين" روسي و "ساتاشي كن" ژاپني و پخش شبانه‌روزي فيلم هاي انيميشن از ديگر بخشهاي انيمادريد ‪ ۲۰۰۶‬بود.
اين جشنواره امسال براي برزيل به عنوان ميهمان افتخاري نيز برنامه‌هاي ويژه‌اي را تدارك ديده بود كه در جريان آن، ده ها فيلم كوتاه و بلند انيميشن محصول بزرگترين كشور آمريكاي لاتين پخش شد.
منبع: ایرنا


 

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٩:٠۸ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۳۸٥