انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته اول مهر ۸۵

شروع کلاسها در ترم جديد

خبر قبلی مبنی بر تعويق کلاسها  تکذيب شد! شنبه صبح با گروه در تماس باشین. یا اصلا در برنامه معارفه دانشگاه شرکت کنین.

انيميشن در سينمای جوان

عصر سه شنبه ۲۷ شهريور به دعوت مرکز سينمای جوان و مسئول بخش آموزش آن آقای نجابت‌ - جلسه ای با حضور خانم جواهريان آقای توکليان - آقای دهستانی و عليرضا گلپايگانی تشکيل گرديد. هدف از اين جلسه طراحی يک دوره يک ساله و سه ترمه  برای آموزش انيميشن به جوانان در مراکز آموزش سينمای جوان بود. جلسه بعدی  در هفته آينده تشکيل خواهد شد.

سيميا کجاست !؟

کتاب سيميا ( بله درست خوندين کتاب سيميا نه نشريه سيميا ! ) يکهفته ای است که چاپ شده  بسيار وزين و با کلاس . اما معلوم  نيست دوستان دانشگاهی ما به چه دليل آنرا در انبار دانشگاه نگاه داشته اند ! شايد  گمان می کنند که کسی خريدار آن نيست ! باورتان ميشه که انبار دانشگاه پر از کتابهای فروخته نشده است ! به هر حال خانم خليلی که زحمت تهيه اين کتاب  را به دوش کشيده هر روز در تکاپوی انتقال شماره جديد سيميا به دانشکده است . کاشکی دانشجوها کمکی می کردند ...

خانم آرتميس حبيبی  دانشجوی ترم سوم آمادگی خودش را برای بازاريابی کتاب سيميااعلام کرد . براوووو

بررسی فيلمنامه های انيميشن

شورای بررسی فيلمنامه های انيميشن ارائه شده از مراکز استانهای صدا و سيما اين هفته  در ظهر سه شنبه در واحد مرکز استانها تشکيل گرديد. در اين جلسه آقای صديق - سر بخش - صفورا و گلپايگانی به بررسی فيلمنامه های  ارائه شده پرداختند. متاسفانه اغلب فيلمنامه ها از ساختار  مناسب برخوردار نبودند . و به نظر می رسد که بايد برای ارتقا دانش نويسندگی برای فيلم انيميشن دوره های فشرده ای را برگزار نمود. رونويسی از متن کتابها و طراحی های ضعيف از عمده ترين ضعفهای فيلمنامه ها به شمار می رود.

زرنگ در صبا

کارکتر زرنگ از مجموعه زبر و زرنگ توليد شده در شرکت حرکت کليدی  در صفحه اول سايت رسمی صبا خودنمايی می کند. خودتون ببينيد :

http://www.sabaanima.com

يک لينک جالب

http://www.animoweb.it/documenti/voto2005sezioneCeng.asp

 روز معارفه

قرار بر آن است که در اولين چهارشنبه سال تحصيلی ساعت ۱۲ در سالن نمايش دانشکده مراسم معارفه بين پرسنل گروه و دانشجويان جديد برگزار شود. قرار برآن شده که از بين فارغ التحصيلان هم دو يا سه نفر دعوت بشوند تا به سولات دانشجويان جديد پاسخ بدهند! شايد هم بر عکس !

دعوت برای همکاری

وريا نيک منش دانشجوی سال آخر گروه جديدا سفارش يک مجموعه انيميشن دو بعدی را دريافت کرده و در بدر به دنبال نيرو برای انجام آن است . علاقمندان با شماره تلفن :۰۹۱۲۲۰۸۹۷۶۴ تماس بگيرند .

[

■ عجله نکنین !جشنواره فیلم کودک و نوجوان امسال برگزار نمی‌شود

جشنواره فیلم کودک و نوجوان که پیش تر اعلام شده بود امسال در همدان برگزار می‌شود، با هماهنگی معاونت سینمایی وزارت ارشاد و اداره کل ارشاد همدان به اردیبهشت‌ماه سال آینده موکول شد.
به گزارش«پايگاه خبري فيلم كوتاه» به نقل از روابط عمومی بنیاد فارابی، مدیر کل ارشاد استان همدان دراین باره گفت: پس از برگزاری جلسات کارشناسی در استان و نیازسنجی برای برگزاری جشنواره و برای رسیدن به امکانات استاندارد مورد نیاز این رویداد تصمیم به بهسازی مکان‌های اقامت میهمانان جشنواره شامل سه هتل و بازسازی پنج سالن نمایش گرفتیم که این از اولین مزیت‌های برگزاری جشنواره در همدان است.
حجت الاسلام سیدآقا حسینی در ادامه تصریح کرد: نتایج کارشناسی‌ها به ما نشان می‌دهد که سالن‌های نمایش فیلم و محل‌های اقامت بعد از دهه فجر آماده می‌شود و با توجه به مختصات جغرافیایی و آب و هوای استان اردیبهشت‌ماه فرصت مناسبی برای برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان است که این پیشنهاد استان، مورد موافقت قرار گرفت.
وی برگزاری جشنواره‌ای استاندارد را اولویت اصلی مسئولان استان همدان برشمرد و یادآور شد: در بحث انتقال جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان نگاه ما صرفا برگزاری این رویداد به هر شکل و شرایطی نیست، بلکه ترجیح دادیم در یک زمان ثابت و با یک شکل استاندارد این رویداد را در سالن‌های نمایش فیلم استاندارد برگزار کنیم تا تلاش‌های جامعه هنری به خوبی دیده شود.
مدیر کل ارشاد استان همدان افزود: تجمع رویدادهای و فعالیت های فرهنگی و هنری در فصل پائیز نیز در کشور یکی از دلایلی بود که باعث تشویق ما برای انتقال زمان برگزاری جشنواره فیلم های کودکان و نوجوان شد. در واقع انتقال برگزاری این رویداد به اردیبهشت ماه می تواند به آرایش مناسب تر فعالیت های سینمایی در طول سال کمک کند.
حسینی به برگزاری دو برنامه مرتبط با سینمای کودکان و نوجوان در سال جاری در استان همدان اشاره کرد و گفت: یکی از این برنامه ها همزمان با جشنواره فیلم رشد در آبان ماه و دیگری همزمان با جشنواره فیلم فجر در بهمن ماه برگزار می شود که جزئیات برگزاری این برنامه ها را متعاقبا اعلام خواهیم کرد و با برگزاری این دو رویداد در امسال به استقبال برگزاری جشنواره در اردیبهشت ماه خواهیم رفت.
مدیر کل ارشاد استان همدان افزود: از ابتدای مهرماه سال جاری دفتر جشنواره در همدان تاسیس و فعالیت خود را آغاز می‌‌کند و مدیریت اجرایی نیز در این ماه عملیات اجرایی برگزاری جشنواره را با هماهنگی دفتر جشنواره در بنیاد سینمایی فارابی شروع خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه مقررات جشنواره بین‌المللی فیلم های کودکان و نوجوانان مهرماه سال جاری توسط دفتر جشنواره بنیاد سینمایی فارابی اعلام می شود، ادامه داد: از این پس جلسات شورای سیاستگذاری در تهران و جلسات شورای برگزاری در همدان به صورت مرتب تشکیل می‌شود.
سید آقا حسینی در پایان یادآور شد: در این جلسه همچنین میزان و نحوه اعمال هزینه های برگزاری جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان قطعی شد و میان تهران و همدان تقسیم و تفکیک شد و سهم هر کدام از ما در برگزاری این رویداد مشخص گردید. امیدورایم با برگزاری اولین دوره این جشنواره بین المللی در همدان که بیست و یکمین دوره آن خواهد بود کلیه اشکالاتی که سابقا این جشنواره با آن رو به رو بود برطرف شود.

انيميشن‌هاي كاريكاتوري‌ كامبيز درم‌بخش پنج ‌تا شدند 

كامبيز درم‌بخش ساخت انيميشن‌هاي كاريكاتوري‌ را كه با استفاده از شخصيت‌ اصلي طنز خود ساخته است، به پنج نمونه رساند.
اين هنرمند طراح و كاريكاتوريست ايراني، با هم‌كاري فرزندش، رامين درم‌بخش (طراح وب و انيماتور) درپي ساخت انيميشن‌هاي سه‌بعدي با بهره‌گيري از فرم شخصيت اصلي كاريكاتورهايش، نان و دندان و مكعب را به مجموعه‌ سه‌تايي تعظيم، راه من و چتر اضافه كرد.
در اين پروژه به‌جنبه‌هاي شاعرانه، لطيف، هوشمندانه و روشنفكرانه زندگي انسان پرداخته شده است.مجموع اين كليپ‌ها قرار است در وهله‌ نخست به 10 نمونه برسند. 
سه كليپ تعظيم، راه من و چتر كه ميانگين زماني سه دقيقه را دربر مي‌گيرند، در مراسم شبي با كامبيز درم‌بخش، 19 مرداد، در خانه‌ هنرمندان ايران به ‌نمايش درآمدند. اين انيمشن‌هاي رنگي و بدون كلام، با موزيك و افكت همراه است.
درم‌بخش مي‌خواهد در نهايت اين مجموعه را به 15 تا 20 دقيقه‌ برساند كه قابليت پخش در تلوزيون و سينما را در ايران و دنيا، داشته باشند.

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱:٠۱ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۳٠ شهریور ۱۳۸٥