انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته دوم شهريور ۸۵

ال سيد در سينما فرهنگ ۱۰ صبح جمعه ۱۷   شهريور

در دهمين نشست سفري با انيميشن در سال جاري، انيميشن ال سيد ساخته خوزه پوزو در سينما فرهنگ به روي پرده مي‌رود

نمايش فيلم سينمايی انيميشن  ال سيد  با دوبله فارسی محصول اسپانيا به همراه نمايش فيلمهای برگزيده دانشجويی :

اتاق جيغ زرين فام

رستوران متروک امين کاظمی و عباسپور

نقاش و پرنده کشميری


 

گفت و گو با شیدا زرین فام؛کارگردان«اتاق جیغ»

دختر بچه‌ای در حین بازی با گویی افسانه‌ای برخورد می‌کند، پس از برداشتن گوی و بازی با آن که گویا عضوی مقدس از یک جنگل است،درگیر حوادثی می‌شود و به مرور داستان تولد را از نخستین روز تا آخرین روزهایش دنبال می‌کند.
اتاق جیغ پیش از این در بیست و دومین جشنواره فیلم کوتاه تهران به نمایش در آمد و دو جایزه تندیس زرین بهترین فیلم پویانمایی بخش مسابقه ملی و جایزه ویژه هیات داوران بخش مسابقه بین  الملل را از آن خود کرد.
اتاق جیغ در بخش مسابقه فیلم های کوتاه سینمای ایران در بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد.
برای ساخت فیلم انیمیشن اتاق جیغ از تکنیک انیمیشن ماسه ای استفاده شده است:« این تکنیک یکی از روشهای قدیمی ساخت انیمیشن است و به طور مستقیم در زیر دوربین متحرک سازی می شود.البته در این فیلم برای ایجاد فضاهای رنگی از نرم افزارهای کامپیوتری هم کمک گرفته شده است.»  
اتاق جیغ  
پایان نامه تحصیلی شیدا زرین فام است:« به طور معمول در ساخت فیلم دانشجویی تنها سرمایه موجود علاقه و شور فردی است.این فیلم نیز با تکیه بر همین پشتوانه و با هزینه شخصی ساخته شد.»
اتاق جیغ اصطلاحی است که در زایشگاهها به سالن نگهداری کودکان تازه متولد شده گفته می شود:«من آن را به عنوان تمثیلی از سر آغاز حرکت انسان در دنیایی سرشار از شگفتی و سر گشتگی برگزیدم.»        
تکنیک انیمیشن ماسه ای در میان اهالی انیمیشن شیوه ای شناخته شده است:«این شیوه سابقه ای طولانی دارد و بسیاری انیماتورها از آن استفاده کرده اند.اما از لحاظ سبک و استیل در این فیلم  تحت تاثیر فیلم  یا فیلمساز خاصی نبوده ام.» 
وسوسه تم اصلی فیلم است:«در واقع  وسوسه محرک اصلی شخصیت داستان است.بدون این وسوسه داستان شکل نمی گیرد.این وسوسه که با شادی و سرخوشییی کودکانه همراه است سر آغاز حرکتی است که به کمال و آگاهی می انجامد.» 
فیلم سرشار از نماد و استعاره است:«در نمایش عمومی فیلم در جشنواره فیلم کوتاه تهران و ارتباطی که با مخاطبان داشتم با مشکل برقراری ارتباط مواجه نشدم.البته خود من چندان دغدغه ارتباط با مخاطب را ندارم. چرا که فیلم کوتاه را عرصه شخصی تری نسبت به فیلم بلند می دانم که مخاطبان خاص خود را دارد.به عقیده من در فیلم بلند فیلم به دنبال مخاطب است اما در فیلم کوتاه مخاطب به دنبال فیلم.» 

 

 

فراخوان نخستين جشنواره‌ هنرهاي تجسمي مقاومت

آثار انيميشن با موضوع مقاومت و پايداري در نخستين جشنواره‌ هنرهاي تجسمي مقاومت كه آذرماه سال جاري در تهران برگزار مي‌شود به رقابت مي‌پردازد.
به گزارش«پايگاه خبري فيلم كوتاه» به نقل از روابط عمومي نخستين جشنواره‌ هنرهاي تجسمي مقاومت، مقاومت يعني دفاع از هر گونه ظلم و تجاوز ، پليدي و تاريكي، وسوسه‌هاي شيطان، انحصار‌طلبي، استبداد و بي‌عدالتي، تهاجم فرهنگي و استكبار، دروغ‌هاي حقوق بشر، شرارت و ترور و خشونت، مقاومت يعني دفاع از قدس شريف و مردم مظلوم فلسطين دفاع در برابر اشغالگري در فلسطين، عراق، افغانستان و ... دفاع از انسان در هر كجاي زمين.
هنرمندان انيماتور مي توانند آثارشان را بر روي نوار VHS با موضوع جلوه‌هاي مقاومت و پايداري به دبيرخانه جشنواره واقع در خيابان زرتشت غربي، پلاك 56، واحد سوم ارسال كنند. 
نخستين جشنواره‌ هنرهاي تجسمي مقاومت انجمن هنرهاي تجسمي انقلاب و دفاع مقدس با مشاركت موزه هنرهاي معاصر تهران برگزار مي‌شود.

دبير بخش انيميشن اين جشنواره عليرضا گلپايگانی است .

یک موفقیت دیگر برای صفر درجه

حالا که راجع به جشنواره انيميشن لندن نوشتين چرا هيچکس نمی گه که فيلم صفر درجه جايزه بهترين فيلم ديجيتال رو گرفته؟ ما کلی پز داديم والا!
تبريک به آقای خوش نظر که تلفظ اسمش انگليسی ها رو به درد سر انداخته بود!!

 فرشته شکیب

E-mail:  fhshakib@yahoo.com

20 انیمیشن در بخش مسابقه «جشن سينماي ايران»

 

20 انیمیشن به بخش مسابقه «جشن سينماي ايران» راه يافتند.
به گزارش«پايگاه خبري فيلم كوتاه» به نقل از روابط عمومی خانه سینما، کامیاب درویشی، سعید توکلیان، مهدی خرمیان، علی رسولی و روانبخش صادقی داوران بخش انیمیشن دهمین جشن خانه سینما هستند که کار بازبینی و انتخاب آثار این بخش را از میان 20 اثر برگزیده ابتدایی به عهده دارند.
اسامی20 انیمیشن راه ‌یافته به مرحله بازبینی بخش مسابقه جشن خانه سینما به شرح زير اعلام شده است:
اثر انگشت(پیمان براهین و علی اکبر فرشباف)، آغازی دیگر(مریم ابوذری)، المپیک(خلیل صدیقی)، بوف(حسین مرادی‌زاده)، بی‌خوابی(جمال محمدپور)، پرنده روح(شهلا قاسمیان)، تولید(هدی مکرمی)، تیرباران(سیدعباس شفیعی)، جنگ و زندگی(محسن خان‌جهانی)، روز هفتم(خلیل صدیقی)، سنگ و نیرنگ(حسن علیرضائی)، شهر من۱(بهرام عظیمی)، شهر من 2(بهرام عظیمی)، صفر درجه(امید خوش‌نظر)، موج‌های گمشده(امیر مهران)، مورچه‌ها( پیمان براهین) و یک تکه زندگی(شهلا قاسمیان).
گفتني است، هیات داوران پس از بازبینی این فیلم‌ها پنج نامزد برگزیده انیمیشن را انتخاب و معرفی خواهند کرد تا از میان نامزدها تندیس خانه سینما به برترین فیلم انیمیشن اختصاص یابد.
دهمین جشن بزرگ سینمای ایران روز 21 شهریورماه در تالار وحدت برگزار می‌شود.

نامزدهاي بهترين فيلم انيميشن
آغازي ديگر (مريم ابوذري).
بوف (حسين مرادي زاده).
چيزي مثل... (مريم خليل زاده).
صفر درجه (اميد خوش نظر).
موج هاي گمشده (امير مهران).

نمايش يك انيميشن ايراني در «جشنواره فيلم كوتاه ونيز»

همزمان با برپايي شصت و سومين جشنواره بين‌المللي فيلم ونيز در كشور ايتاليا، «جشنواره فيلم كوتاه ونيز» هم آغاز به كار كرد.
به گزارش«پايگاه خبري فيلم كوتاه» به نقل از روابط عمومي مركز گسترش سينماي مستند و تجربي، در هفتمين جشنواره بين‌المللي فيلم كوتاه ونيز كه از روز شنبه (11 شهريور) آغاز به كار كرده، انيميشن آغازي ديگر به كارگرداني مريم ابوذري، به نمايش در خواهد آمد.
آغازي ديگر در 2 نوبت نمايش و طي روزهاي يكشنبه و پنجشنبه هفته جاري، در بخش «مسابقه بين‌الملل» جشنواره فيلم‌هاي كوتاه ونيز، روي پرده خواهد رفت.
جايزه بزرگ اين بخش، 3000 يورو است كه به بهترين فيلم كوتاه جشنواره اهدا خواهد شد.
گفتني است، «بايرام فضلي» فيلمبردار و كارگردان سينماي كوتاه و مستند ايران نيز با اولين ساخته بلند خود باز هم سيب داري در بخش خارج از مسابقه جشنواره بين‌المللي فيلم ونيز حضور دارد
.  

تابستان هم تمام ميشود

تابستان هر چقدر هم گرم و داغ  باشد ميگذره...و واقعا چقدر خوشبختيم که هيچ  چيز هر چی که ميخوا باشه هيچوقت برای هميشه باقی نمی ماند! وصد هزار مرتبه شکر که خداوند نعمت فراموشی را به انسان عطا کرد..چقدر خوبه که فراموش می کنيم ....

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱:٤۳ ‎ق.ظ ; جمعه ۱٠ شهریور ۱۳۸٥