انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته سوم مرداد ۸۵

ميلاد حضرت علی ( ع ) مبارک

اميدوارم جورابهايی که برای روز پدر ميگيرم  نخی باشند! تو اين هوای گرم می چسبه

 

تابستان خوب

يک تابستان خوب تابستانی است که آدم علاوه بر گرما و حرص خوردن يک فيلم کوتاه جمع و جور هم بسازه ! به شرط چاقو !

يعنی حقيقتش کی وقت ميکنه واسه دل خودش فيلم بسازه! اصلا با عقل جور در نمياد. هر که اين راه رو رفته سالم برنگشته!

اينکه بجای حرفهای حسابی از تابستون گرم حرف ميزنم راستش برميگرده به حال و روز اين روزها که تا ميخواهی به چيزی برسی زود نگاهت تغيير ميکنه و هيچی انگار تو ذهن آدم سر سامون نميگيره تا به صورت نوشته بياد ترو صفحه نت.

به هر حال هر حرف به درد خوری  بايد به موقع زده بشه و الا اثرش از بين می ره.

پايان نامه ها در راهند !

صبر داشته باشيد بهتون خبر ميدم .

 

يک نشريه انيميشنی ديگر

برومند بعد از چاپ يک شماره از نشريه آسيفا بعلت اختلاف نظر با هيئت مديره آسيفا  اينبار با حمايت انتشارات جام جم قصد انتشار نشريه انيمشنی ديگری دارد. به گفته خودش با هر شماره يک  کتاب انيميشن هم منتشر خواهد شد ! بدين شکا که نشريه دو قسمت بالا و پايين خواهد داشت که در نيمه پايين نشريه هر شماره يک تا در باره انيميشن بصورت ترجمه يا تاليف منتشر خواهد شد و در نيمه بالايی اخبار و رويدادها و تحليل در باره انيميشن خواهد بود.

دوستانی که پايان نامه هايشان را مايل به چاپ در اين مجله کتاب هستند به آقای برومند تماس بگيرند.

  جشن خانه سينما   

 شرايط حضورفيلم هاي سينمايي، كوتاه وانيميشن در جشن سينماي ايران

 شرايط و نحوه شركت فيلم هاي سينمايي، كوتاه داستاني ، مستند و انيميشن دهمين جشن سينماي ايران اعلام شد.
جشن سينماي ايران همه ساله شهريورماه و در روز سينما (‪ ۲۱‬شهريورماه) در تهران برگزار مي‌شود.
نايب رييس هيات مديره خانه سينما اعلام كرد كه تمام فيلم‌هاي سينمايي كه از شهريورماه سال گذشته ‪ (۱۳۸۴) ‬تاكنون توليد شده و پروانه نمايش دريافت كرده‌اند، مي‌توانند با تكميل فرم شركت در جشن سينماي ايران حضور يابند.
"علي معلم" همچنين از تمام صاحبان آثار سينماي مستند، فيلم كوتاه داستاني و انيميشن دعوت كرد كه آثار خود را به همراه فرم درخواست شركت در جشن حداكثر تا ‪ ۱۵‬مردادماه به روابط عمومي خانه سينما تحويل دهند.
وي در پايان يادآورشد كه داوران جشن سينماي ايران فيلم‌هاي مستند، كوتاه داستاني و انيميشن را به صورت "وي اچ اس" ارزيابي مي‌كنند.
منبع: ایران انیمیشن

 

فراخوان جشنواره
فيلم كوتاه تهران


آخرین مهلت ثبت نام: ۱۵ مرداد ۱۳۸۵

 نخستین کنفرانس خبری جشنواره فیلم و عکس دانشجویان برگزار شد 

پنجمين جشنواره فيلم و عكس دانشجويان ايران از 12 تا 16 آذر  و به شکل بین المللی برگزار مي‌شود.
در نخستين نشست خبري اين جشنواره كه صبح دوشنبه 26 تير برگزار شد، مديركل امور فرهنگي وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوري و دبير جشنواره اهداف و برنامه‌هاي اين رويداد را تشريح كردند.
ارژنگ منصوري دبير جشنواره با اشاره به اين نكته كه برگزاري جشنواره فيلم و عكس دانشجويان به مدت چهار سال متوقف شده بود، به شكل خلاصه روند برگزاري مجدد آن را توضيح داد و از ميزباني دانشگاه صنعتي شريف براي جشنواره خبر داد.
او ضمن اشاره به انتشار فراخوان مطبوعاتي جشنواره از روز گذشته، گفت كه فراخوان اين جشنواره از امروز به تمامي دانشگاه‌ها ارسال شده است.
به گفته منصوري بخش داخلي جشنواره شامل سه بخش مسابقه، ويژه و جنبي است.
در بخش مسابقه، فيلم‌ها در سه رشته مستند، داستاني و انيميشن و عكس‌ها در رشته‌هاي مستند اجتماعي، پرتره، طبيعت و نگاه نو به رقابت مي‌پردازند.
بخش ويژه شامل مسابقه فيلمنامه‌نويسي با موضوع پيامبر اعظم (ص)، علمي-پژوهشي، ايران‌شناسي و فضاهاي دانشجويي است.
منصوري در توضيح برنامه‌هاي بخش ويژه گفت: در مسابقه فيلمنامه‌نويسي پيامبر اعظم (ص) غير دانشجويان نيز امان شركت دارند و در بخش فضاهاي دانشجويي، آثاري كه درباره محيط‌هايي مانند دانشگاه، خوابگاه و... ساخته شده‌اند به نمايش درمي‌آيند.
دبير جشنواره فيلم و عكس دانشجويان بخش جنبي را شامل برنامه حمايتي توليد فيلم و عكس و بزرگداشت دانشجويان موفقي كه وارد فعاليت حرفه‌اي شده‌اند ذكر كرد.
در ادامه اين نشست خبري، محسن اسلامي مديركل امور فرهنگي وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوري با اشاره به اين‌كه معمولا در نشست‌هاي مربوط به جشنواره‌هاي دانشجويي شركت نمي‌كند، گفت: بيشتر كار و زحمت چنين رخدادهاي برعهده خود دانشجويان است.
او با تشكر از مجموعه دانشجويان كه در دانشگاه شريف و بخش اجرايي جشنواره مشغول به كارند، نگاه جديد اداره كل فرهنگي وزارت علوم به برگزاري جشنواره‌هاي دانشجويي را «آموزش محور» و «ارتقا محور» خواند و افزود: اگر اين دو محور را درنظر نگيريم، شرايط به وجود مي‌آيد كه كشور جشنواره‌ها نام بگيريم.
اسلامي تاكيد كرد: درباره اين جشنواره و ديگر جشنواره‌هايي كه زيرنظر وزارت علوم برگزار مي‌شود، نبايد صرفا نگاه رقابتي جشنواره‌اي حاكم باشد، بلكه بايد فضايي فراهم شود كه زمينه براي آموزش و ارتقاي دانشجويان را فراهم كند.
او افزوده شدن دو بخش پژوهشي و حمايتي را در اين راستا ارزيابي كرد و درباره بخش حمايتي گفت: معمولا كانون‌هاي فيلم و عكس دانشجويي از كمبود امكانات گلايه مي‌كنند. به همين دليل يك قسمت از بودجه جشنواره به اين كانون‌ها اختصاص يافته است.
اسلامي در توضيح بيشتر افزود: از طرف كانون‌ها، طرح ساخت فيلم ارسال مي‌شود و پس از بررسي در شوراي سياست‌گذاري جشنواره، بودجه لازم براي توليد در اختيار آنها قرار مي‌گيرد. لزومي هم نيست كه اين فيلم‌ها در جشنواره رقابت كنند. چون ممكن است شائبه حمايت خاص از آنها در قضاوت به وجود آيد.
او درباره بخش پژوهشي از انتشار كتاب‌هايي با موضوع‌هاي جاري و ضروري حيطه فيلم و عكس خبر داد و خاطرنشان كرد كه قدم‌هاي اوليه در اين زمينه برداشته شده است.
او با اشاره به وقفه چهار ساله در برگزاري اين جشنواره از رسانه‌ها خواست كه از كمك و حمايت دريغ نكند.
اسلامي در پاسخ به سوالي درباره ميزان بودجه امور فرهنگي دانشجويي از اختصاص 400 ميليون تومان براي تامين امكانات فرهنگي در خوابگاه‌هاي 25 دانشگاه، 480 ميليون تومان به انجمن‌هاي علمي دانشجويي و 450 ميليون تومان به ساخت خانه‌هاي فرهنگ در 15 دانشگاه محروم خبر داد.
او همچنين كارآفريني براي برگزيدگان جشنواره‌هاي دانشجويي و اعزام افراد برگزيده جشنواره‌ها به اردوهاي خارج از كشور را از ديگر اقدام‌هاي اداره كل امور فرهنگي وزارت علوم ذكر كرد.
مجتبي اسماعيل‌زاده دبير بخش بين‌الملل جشنواره فيلم و عكس دانشجويان ايران هم سه بخش مسابقه، خارج از مسابقه و ويژه را برنامه‌هاي بخش بين‌المللي جشنواره ذكر كرد.
او گفت: بخش مسابقه بين‌المللي شامل دو رشته مستند و انيميشن است كه طبق پيش‌بيني در هر رشته 25 اثر (12 فيلم خارجي و 13 فيلم ايراني) حضور خواهند داشت.
او بخش خارج از مسابقه را محل نمايش فيلم‌هاي داستاني و معناگرا و آثاري كه به صلاحديد هيات انتخاب براي اين بخش برگزيده مي‌شوند خواند.
اسماعيل‌زاده بزرگداشت يك فيلمساز مشهور بين‌المللي، برگزاري كارگاه‌هاي فيلم و عكس با حضور اساتيد خارجي و داخلي و برگزاري يك نمايشگاه عكس را برنامه‌هاي بخش ويژه خواند.
او از انتخاب شعار «هنرمند، صاحب صلح» در بخش بين‌المللي خبر داد و گفت: در دعوتنامه‌هايي كه به بيش از 400 دانشگاه و 350 جشنواره ارسال مي‌شود، بر اين شعار تاكيد شده است.
دبير بخش بين‌الملل جشنواره همچنين از حضور ده داور در دو رشته رقابتي اين بخش خبر داد و گفت: تلاش مي‌كنيم پنج يا شش داور خارجي را براي قضاوت دعوت كنيم.
در اين نشست، مشاور امور رسانه‌اي مديركل فرهنگي، كارشناس امور جشنواره‌ها اين اداره كل، مدير امور فرهنگي دانشگاه صنعتي شريف و جمعي از اعضاي هيات اجرايي جشنواره و نمايندگان رسانه‌هاي جمعي حضور داشتند.

جشنواره فیلم رویش

آخرین مهلت رای ارسال فیلم به دومین جشنواره فیلمهای کوتاه دینی رویش پایان مرداد ماه ۸۵

فرم شرکت در جشنواره :

http://hhkh.ir/blank.php

تولید فیلم‌های کوتاه درباره موسیقی در بی‌بی‌سی

یک تشکیلات فیلمسازی جدید با عنوان «فیلم‌های کوتاه موسیقی بی‌بی‌سی» راه‌اندازی شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این تشکیلات را شبکه فیلم بی‌بی‌سی، استعدادهای جدید و برنامه‌های الکتریکی این شبکه رسانه‌ای حمایت می‌کنند و این امکان را برای فیلمسازان جوان فراهم می‌کند که ایده‌های خود درباره موسیقی را بسازند و در جشنواره پاییزی «برنامه‌های الکتریکی بی‌بی‌سی» به نمایش بگذارند.
بی‌بی‌سی با موسسه‌های اصلی عرضه موسیقی در بریتانیا مشارکت کرده و این شرکت‌ها شش قطعه از آخرین محصولات خود را در اختیار فیلمسازان قرار می‌دهند تا بر اساس آنها فیلم تولید شود.
تشکیلات تازه تاسیس برای هر فیلم پنج‌هزار پوند بودجه در اختیار سازنده قرار می‌دهد. متقاضیان از 17 ژوئیه ثبت‌نام برای این فرصت فیلمسازی را در وب‌سایت شبکه فیلم بی‌بی‌سی آغاز کرده‌اند.
جشنواره پاییزی «برنامه‌های الکتریکی بی‌بی‌سی» از 25 تا 29 اکتبر در لندن برگزار می‌شود و فیلم‌های ساخته شده به شکل آن‌لاین هم قابل دیدن خواهند بود.
این فیلم‌ها در ژانرهای مختلف ساخته می‌شوند؛ مستند، انیمیشن، درام، تجربی، کمدی و کلیپ و زمان‌بندی آنها بین یک تا ده دقیقه خواهد بود.
آدرس وب‌سایت «فیلم‌های کوتاه موسیقی بی‌بی‌سی» www.bbc.co.uk/dna/filmnetwork/newmusicshorts است.

تاريخ ارسال: ۱۳۸۵/۰۵/۱۰

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۸:٤٩ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱٢ امرداد ۱۳۸٥