انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته اول خرداد ۸۵

ديدار دانشجويان انيميشن از مرکز  علمی  دکتر حسابی

امروز يعنی دوشنبه  ۸ خرداد دانشجويان انيميشن  ديداری از مرکز علمی پرفسور حسابی داشتند. منتظر گزارش آنان می مانيم .

نشريه داخلی آسيفای ايران منتشر شد

و باز ! اولين شماره نشريه داخلی انجمن سينمايی فيلم سازان انيميشن ايران به همت آقای محمد برومند (‌محمد برومند، سرپرست گروه سيمرغ و موسس خانه نمايش مشهد،  كه بخاطر فعاليتهايش از طرف I.T.I. نيز مورد تشويق قرار گرفته است، ) به شکل بسيار وزين و آبرومندی    منتشر گرديد . او را نمی شناسم از تاتر آمده است  وبسيار فعال و پر انرژی . بهش قول کمک دادم...نمی دونم چرا !

نشريه را ببينيد شما هم  شايد با من هم عقيده شويد .


 

بزرگداشت زرین‌کلک با حضور کیارستمی و کلانتری
:: بزرگداشت زرین‌کلک با حضور کیارستمی و کلانتری

1385-03-04 | 16:38:42


نهمین نمایشگاه ادواری انجمن تصویرگران کتاب کودک ، به بزرگداشت نورالدین زرین‌کلک اختصاص دارد . این نمایشگاه به منظورتجليل از فعالیت‌های پدر انیمیشن ایران ، از دوشنبه هشتم خردادماه به مدت شش روز در نگارخانه‌ى ممیز خانه‌ى هنرمندان ایران برگزار می‌شود .


بزرگداشت زرین‌کلک با حضور کیارستمی و کلانتری

به گزارش سایت خبری خانه‌ى هنرمندان ایران ، در این نمایشگاه بیست و پنج کتاب از آثار تصویرگری نورالدین زرین‌کلک که توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در اختیار انجمن تصویرگران کتاب کودک گذاشته شده ، به همراه کپی دیگر آثار وی به نمایش درمی‌آید . گل‌های قالی ، زال و رودابه ، امیر ارسلان ، ا اول الفبا ، ملانصرالدین ، نوروزها و بادها و امیرحمزه صاحب‌قران ، از آثار زرین‌کلک در این نمایشگاه هستند .
در مراسم افتتاحیه‌ى این نمایشگاه كه هشتم خردادماه برگزار مي شود‌، دو انيميشن از ساخته هاي زرين‌كلك به نمایش در می‌آید و پرويز كلانتري و عباس كيارستمي نیز درخصوص فعاليت‌هاي زرین‌کلک سخنراني مي كنند.

 

فوت ناگهانی همسر آقای  کيومرث فيروزکوهی

همه چيز ناگهانی بود...باورش سخت...

در حاليکه فقط ۸ ماه از زندگی مشترک آقای فيروزکوهی با همسرش می گذشت. بعلت يک عارضه ناشی از يک آلرژی  ناشناخته حدود ۱۰ روز پيش  بعد از  سردردهای شديد روز  شنبه به بيمارستان  مراجعه و روز يکشنبه  عمل می کنند و بالاخره روز سه شنبه ۲ خرداد   فوت می کنند.

ديروز چهارشنبه بهشت زهرا بوديم..

خانم بختياری منش - عليرضايی - خوشبخت - خليلی - عباسپور ....

روز خوبی نبود....

مجلس ختم : روز جمعه - مسجد الجواد در ميدان هفتم تير ـ ساعت ۱۰ الی ۱۱:۳۰

----------------------------------------------------------------------------------------

aghaye golpayegani_e aziz
salam
omidvaram ke haletoon khoob bashe. rastesho bekhaid mesle hamishe baratoon zahmat daram, mikhastam tasliate mano baraye kumars lotf konid va bezarid rooye veblogetoon. kheili kheili az shenidane in khabar narahat shodam, kheili gheire ghabele bavar va narahat konande bood. az kumarse aziz mikham ke hamdardi mano bepazire. midoonam ke kheiliha az shenidane in khabar shoke shodan va ba tamame vojood narahat. omidvaram ke dige hich vaght az in khabaraye naraht konande dar morede hich kodoom az doostamoon nashnavim.
az shoma ham mamnoonam ke darid hamdardie doostasho be kumars montaghel mikonid. omidvaram khodetoonam hamishe rooberah bashid va mesle hamishe faal.
be hame bacheha salam beresoonid
ghorbane shoma
Reza
*‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌         *                    *                    *

Alireza aziz salam

ta 2 rooz bavaram nemishod va be khodam migoftam
shayad dar khab didam ke in khabar dar wedlog boodeh
man az samimeh ghalb ba Kiumars ebrazeh hamdardi mikonam va barash arezooyeh sabr va salamati daram

agarcheh neveshtan dar in mored kheyli sakhteh  vali aslan be  andazeh bavar kardaneh  in khabareh dardnak
sakht nist
Faez Alidousti
-----------------------------------------------------------------------------------------

emshab khabare vahashatnaki shenidam az Rez. rajeh be hamsare aghye firoozkoohi. )
lotfan az tarafe man be eeshoon tasliat begid. va begooyeed ma dar ghameshoon sharikim.

baghi baghaye zendegan
Shakib

*‌‌‌‌‌‌      *        *                      

bawar kon , kheliy halam gereft waghtiy in khabaroo dyidam .

akhe mydoniy , inja shnyidane khabarhayy bad adamoo badjory depress mykoneh chon daste to az in azizan doreh wa nemydonii che bayad begiy .

moratab daram be on fekr mykonam , az to kha..hsh daram ke hatman az tarafe man kheliy be kumars salam beresoniy wa be on taslyat begiy chon aslan nemytonam ba on dar hale hazer telephon bezanam ya E-mail!!chon nemydonam chiy bayad begam.khelyy halamo gerefteh.

barat arezoyy salamatiy daram .ba hameh salam bereson.
khorbanat ,
Amir.
--
Dipl. Grafiker Amir Barootian
Zeichentrickfilm Regisseur
Kiesgasse 5
64380 Roكdorf
06154-69 66 35
www.baritoon.com

----------------------------------------------------------------------------------------

جلسه پايان نامه خانم ذبيحی

 احتمالا همين چهارشنبه ۱۰ خرداد ۸۵ ساعت ۱۲ در آمفی تاتر دانشکده سينما و تاتر و انيميشن برگزار ميشود.

استاد راهنمای عملی : امير محمد دهستانی

استاد راهنمای تئوری : عليرضا گلپايگانی

-------------------------------------------------------------------------------------------

Sallam Aghay Golpayegani
 
Emrooz film hayam ra tavanestam online konam
Agar doos dashtid bebini.
 
 
Getting Back Home                http://www.ifilm.com/ifilmdetail/2729436
The Orange Aardvark             http://www.ifilm.com/ifilmdetail/2729385
Experimantal films                  http://www.ifilm.com/ifilmdetail/2729426
 
 
 
Behzad Farahat
--------------------------------------------------------------------
soox2.jpg
ماجرايي كه در پي انتشار كاريكاتوري در روزنامه ايران «جمعه» به وقوع پيوست نگراني‌هاي زيادي را در ميان هنرمندان كاريكاتوريست ايران ايجاد كرده است.
اعتراضات اوليه صورت گرفته از سوي هموطنان آذري‌زبان‌مان قابل درك است اما ماجرا در حال ورود به ابعاد تازه‌اي است كه موجب نگراني است.
كارتونيست «ايران جمعه» در حالي ساعات بازداشت خود را سپري مي‌كند كه در روزهاي اخير، سهوي بودن كار خود را بارها اعلام كرده و از هموطنان آذري‌زبان عذرخواهي نموده بود.
در اين راستا، روزنامه ايران نيز تاوان انتشار كاريكاتور را پرداخته و در توقيف موقت بسر مي‌برد.
به نظر مي‌رسد حال كه تمامي اقدامات لازم قانوني در رابطه با اين ماجرا از سوي مسوولان مربوطه انجام گرفته، ادامه برخي اعتراضات داخلي، جز ضربه زدن به وحدت ملي و ايجاد تفرقه‌هاي قوميتي نيست.
به نظر مي‌رسد برخي سودجويان داخلي سوار بر موج‌هاي اوليه واكنش‌ها شده و آن را به سمت اهدافي ديگر هدايت مي‌كنند.
ما جمعي از كارتونيست‌هاي فعال ايراني ضمن آنكه معتقديم اقدام كارتونيست ايران جمعه مي‌توانسته با تدبير بيشتري صورت بگيرد و با تاكيد بر شناختي كه از سلامت نفس و عدم سوءنيت نامبرده داريم از كليه هموطنان عزيز آذري‌زبان‌مان مي‌خواهيم تا سعه صدر و آرامش بيشتري از خود نشان دهند تا در فضايي آرام، اين ماجرا خاتمه يابد. داود احمدی مونس(آروين)
بهرام ارجمندنيا
بهزاد باشو
سعيد بهداد
حميدرضا پورنصيري
يحيي تدين
نیما جمالي
بزرگمهر حسين‌پور
هادي حيدري
ساسان خادم
سهیل دانش‌اشراقي
اميرحسين داودي
علي درخشي
محمدرضا دوست‌محمدي
علي رادمند
جمال رحمتي
كيوان زرگري
امیر سقراطی
مسعود شجاعي‌طباطبايي
داوود شهيدي
حسين صافي
محمدرفيع ‌ضيايي
سلمان طاهري
بهمن عبدي
پيمان عدالتي
جواد عليزاده
بهرام عظیمی
داوود كاظمي
حسن كريم‌زاده
مهدي كريم‌زاده
فريد مرتضوي
علي مريخي
فيروزه مظفري
امين مويدي
مسعود مهرابي
محسن نوري‌نجفي
توكا نيستاني
علي هاشمي‌شهرکي
-------------------------------------------------------------------
سه شنبه، 2 خردادماه 1385  پيامدهای ناگوار يک کاريکاتور

اين روزها شاهد اتفاقات تلخي هستيم که متاسفانه نتيجه آن بسيار عجيب و غم انگيز است. در پي چاپ کاريکاتوري در روزنامه ايران جمعه، برخی ازهموطنان آذري زبان اين کاريکاتور را توهين به خود فرض کردند و پس از آن اعتراض ها و تحصن هايي در این ارتباط صورت گرفت .
اگر چه انتظار مي رفت روزنامه ايران با دقت بيشتري کارها را مورد بررسي قرار دهد اما آيا اين حادثه که به نظر مي رسد ناشي از سهو و نه تعمد کاريکاتوريست ايران جمعه بوده آيا بايد اين گونه و در اين حجم وسيع مورد تکفير واقع شود!
واضح و آشکار است که کاريکاتوريستي که اين طرح را کشيده است در پي رسيدن به اغراض سياسي همچون اتفاقاتي که در خارج از کشور براي برپا کردن جوي ناامن ايجاد مي شود، نبوده است. در عين حال بايد توجه داشت مسوولان روزنامه ايران بلافاصله بعد از اين اتفاق در چند نوبت در يادداشت اصلي و سرمقاله خود ضمن عذرخواهي از اين اتفاق خبر از اخراج طراح اين روزنامه دادند و ضمن قطع همکاري با وي از اين اقدام که به سهو صورت پذيرفته بود پوزش خواستند.
بنابراين در حال حاضر با مطالب پيش گفته که در نهايت منجر به دستگيري طراح و توقيف روزنامه ايران شد، ادامه اين اعتراض ها غيرطبيعي و بيرون از روال معمول است.
در اين واقعه که نوعي خطا در ارائه مطلب بوده ، به نظر نمي رسد که غرض ورزي و نيت سوئي در آن وجود داشته است. در تفسير منطقي اين اتفاق بايد گفت اگر کاريکاتور ياد شده را مصداق يک خطا تلقي کنيم تاوان اين خطا تذکر دادن به خطاکار و نهايتا اخراج او خواهد بود که تمامي اين اقدامات از سوي روزنامه ايران صورت پذيرفته و اين روزنامه از مردم و خوانندگان به دفعات پوزش خواسته است. در اين راستا حتي کار تا جايي پيشرفته که طراح در حال حاضر تحت پيگرد قانوني و بازداشت به سر مي برد. بنابراين ادامه اين اعتراض ها به هيچ وجه نمي تواند توجيه منطقي و قابل قبولي داشته باشد.
نکته اي که در اين باره مي توان به آن اشاره کرد اين است که بسياري از همکاران آذري زبان ما در حيطه کاريکاتور معتقدند که اين اتفاق از روي سهو صورت گرفته است. و به هيچ وجه معتقد به اين مسئله نيستند که اين کار يک توطئه حساب شده بر عليه هموطنان آذري زبان ما بوده است.
در عين حال بايد گفت در ايران تا کنون مسئله و معضلي به نام آذری و فارس وجود خارجي نداشته و ندارد و صاحبان اين دو زبان به اندازه اي در هم آميخته اند که تفکيک آن دو از يکديگر غيرممکن به نظر مي رسد. امروزه در نظام اسلامي که طي ماه هاي گذشته به نقطه سرنوشت سازي رسيده و يکپارچگي ملت در دفاع از دستاوردهاي علمي مورد نظر همگان اعم از زبان و قوميت مي باشد به نظر مي رسد دامن زدن به تفاوت هاي قومي و زباني يکي از راهکارهاي مناسب براي ايجاد شکاف در سطح به هم پيوسته ملت ايران است.
در پايان مطمئنيم علي رغم خيال خام دشمنان بيروني هموطنان شريف آذري زبان بسيار فرهيخته تر از آنند که اين ماجرا را اقدامي توطئه گرانه عليه خود فرض نمايند و اميدواريم با درايت و هوشمندي اين عزيزان اين اعتراض ها پايان يابد.
خانه کاريکاتور ايران،
موسسه گل آقا و جمعی از هنرمندان کاريکاتوريست ايرانی
                                  ************************
 جمال رحمتی
زمانه‌اي زندگي مي‌كنيم كه مرزها رنگ باخته‌اند. مرز بين فرهنگ‌ها و قوميت‌ها. در زبان فارسي كلمات بسياري را مي‌توان يافت كه ريشه فارسي ندارند.
بسياري از آنان در زبان نوشتاري مورد استفاده قرار نمي‌گيرند. اما به صورت محاوره‌اي بسيار متداولند. «ايكي ثانیه»، «قاراشميش»، «نمنه» و … واژگاني هستند كه به وفور در مكالمات روزمره مورد استفاده هستند. همين‌طور واژگاني عربي، انگليسي و فرانسوي. اين طبيعت زندگي در اين زمانه است. زمانه‌اي كه هيچ مرز و ديواري را برنمي‌تابد. مدتي است كه مانا نيستاني و مهرداد قاسم‌فر در حبس هستند. اولي به جرم ترسيم كاريكاتوري كه باعث رنجش هموطنان عزيز آذري شده و دومي به دليل مسئوليت جريده‌اي كه كاريكاتور مورد اشاره در آن به چاپ رسيده است.
به چند دليل خود را موظف مي‌دانم در مورد كاريكاتوري كه باعث ايجاد جنجال شده است اظهارنظر كنم. يكي به اين دليل كه آشنايي نزدك و ديرينه‌اي با مانا نيستاني دارم و با درونيات و خصوصيات اخلاقي و فردي او بيگانه نيستم. و دوم به دليل اينكه كاريكاتوريستم و زبان مادري‌ام تركي است و سوم به دليل همكاري‌ام با «ايران جمعه» و آشنايي با مشي اين نشريه، آشنايي من با مانا به بيش از 12 سال برمي‌گردد؛ از زمان همكاري‌مان با «آدينه» و «دنياي سخن» و بعد از آن نيز همكاري مشتركمان با بيش از دويست نشريه ديگر. با توجه به خصوصياتي كه در اين زمان طولاني آشنايي از مانا سراغ دارم، به جرات مي‌توانم بگويم آنچه كه او بر روي كاغذ آورده است يك اشتباه كاملا سهوي است. كلمه «نمنه» در زبان محاوره‌اي به طور شفاهي مورد استفاده است اما مانا از ابعاد مكتوب كردن چنين كلمه‌اي آن هم در رسانه دولتي بي‌خبر بوده است. خصوصياتي كه من از او مي‌شناسم به او اجازه نمي‌دهد كه توهين را با كارش آميخته كند. اين را همه آنهايي كه كارهاي او را دنبال كرده‌اند تاييد مي‌كنند. در پايان به عنوان كاريكاتوريست ترك از عزيزان همزبان خود درخواست مي‌كنم تا با توجه به عذرخواهي چند باره مانا نيستاني و همين‌طور اقدامات ديگري كه همگي به منظور پاسخ دادن به احساسات پاك عزيزان آذري‌ صورت گرفته است، بزگوارانه در شكل برخورد با اين اتفاق تجديدنظر كنند. زيرا آنچه كه اتفاق افتاده است يك اشتباه غيرعمد است.
                               ****************************
درباره آن كاريكاتور جنجالي!
پوپك صابري فومني
«گلنسا»

اختصاص چند صفحه از روزنامه ايران جمعه به طنز و كاريكاتور، اتفاقي بود كه آغاز خوبي داشت و دست‌اندركاران طنز بچه‌ها را خوشحال كرد، اما اين حادثه خوب، اين روزها سرنوشت تلخي پيدا كرده. پس از چاپ يك كاريكاتور در اين صفحه‌ها كه يك سوسك در جواب يكي از شخصيتها مي‌گويد: «نمنه!» ناگهان اتفاق عجيبي رخ داد. هموطنان آذري زبان اين كاريكاتور را توهيني به خود فرض كردند و پس از آن اعتراضها و تحصنهايي در سراسر كشور رخ داد و روزنامه ايران هم با عذرخواهي از هموطنان آذري زبان خبر داد طراح اين روزنامه اخراج شده است! شيوه جديدي كه گويا مديران مسئول باب كرده اند و معلوم نيست وقتي قرار است نويسنده و طراح مسؤول كامل آثارشان باشند، نقش مدير مسؤول اين وسط چه صيغه اي است؟ از آن طرف محمدرضا باهنر (نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي) هم ريشه اين توطئه را مانند توطئه‌هاي اخير در خارج از كشور دانست!
اما كساني كه مجموعه اين كاريكاتورها را در گذشته ديده بودند، مي‌دانند در نهايت اين حادثه را مي‌توان به كم توجهي در حساسيت برانگيز بودن برخي مسائل جامعه بزرگ ايراني دانست. از طرفي با وجود ابزار دست قرار گرفتن هنر كاريكاتور براي بازيهاي سياسي در جهان امروز، انتظار مي‌رفت روزنامه ايران با دقت بيشتري كارها را انتخاب كند. اما آيا اين حادثه كه به احتمال زياد ناشي از همين سهوها و نه تعمد كاريكاتوريست ايران جمعه بوده، شايسته اين همه لعن و نفرين بود؟
قطعاً عكس‌العمل همه ما در مقابل شخصي كه در خيابان «بدون غرض‌ورزي و فقط براساس يك حادثه» به ما تنه مي‌زند و بعد هم عذرخواهي مي‌كند با كسي كه راه را بر ما مي‌بندد و يك جفت كشيده توي گوشمان مي‌خواباند متفاوت است. كاريكاتوريست ايران نه يك هنرمند فراري است كه در پاريس يا نيويورك نشسته باشد و بي‌دغدغه پاسخگو بودن در برابر اثرش، كار كند و نه شخصي است كه سابقه سياسي داشته باشد و هنرش را وسيله‌اي براي رسيدن به اغراض سياسي‌اش قرار دهد. اگر كمي منطق را وارد اين بحران كنيم ديگر نيازي به تكرار تركيب نوپا و تنش‌زاي كاريكاتور اهانت‌آميز نيست. اصطلاحي كه ناخودآگاه ذهن شنونده را به سمت ماجراي كاريكاتورهاي روزنامه دانماركي هدايت مي‌كند. آيا اين كاريكاتوريست با آن كاريكاتوريستها قابل مقايسه است؟
متأسفانه در اين ميان همان طور كه رحيم بقال اصغري (رئيس انجمن كاريكاتوريستهاي تبريز) در يادداشتش اشاره كرده هنر كاريكاتور با توهين‌آميز بودن هر چه بيشتر عجين مي‌شود و شايد روزي برسد كه حتي كشيدن كاريكاتور مثلاً شخص بنده باعث شود فكر كنم كاريكاتوريست آن اثر قصد توهين به مرا داشته چون كاريكاتور ديگر به‌عنوان ابزار توهين شناخته شده است!
آيا اين اعتراض‌ها از سوي هموطنان آذري زبان هدايت مي‌شود يا كساني كه مي‌خواهند جامعه ايران كه امروز بيشتر از هميشه نيازمند به آرامش است وارد فضاهاي بدگماني و اضطراب و ناآرامي شود؟ بهتر نبود آقاي باهنر به جاي يك عكس‌العمل عجولانه در مورد يك كاريكاتوريست ايراني و يك روزنامه دولتي به توطئه‌هايي كه براي سلب آرامش پيش آمد توجه مي‌كردند؟ همه مي‌دانند و شايد اين جمله اضافي باشد كه مؤسسه گل‌آقا از روز اول تاكنون با هر نوع توهين و دست‌اندازي و استفاده از لهجه و گويش محلي مخالف بوده و هست. ما از كاريكاتور به‌عنوان يك هنر والا و از طنز به‌عنوان يك ژانر ادبي نام مي‌بريم و طبيعتاً با هر اقدامي كه ضد اين باشد مخالفيم. اما اين را از خوانندگان فهيم و مردم مهربان آذري مي‌خواهيم كه كمي منصفانه به اين مسأله نگاه كنند. گره‌اي را كه مي‌شود با دست باز كرد، با دندان محكم‌تر نكنيم.


 

 
                                   

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٤ خرداد ۱۳۸٥