انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته دوم ارديبهشت ۸۵

نشست سینمای انیمیشن با«عروس مرده» تیم برتون

نخستین نشست سینمای انیمیشن در سال 85 به نمایش فیلم عروس مرده(تیم برتون)،اختصاص دارد.
به گزارش«پايگاه خبري فيلم كوتاه» به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی،در این نشست که با مشارکت بنیاد سینمایی فارابی و موسسه پیلبان از ساعت 11صبح آغاز می‌شود، انیمیشن سینمایی عروس مرده و انیمیشن‌های ایرانی که زندان مرا(علی بخشی)،یک دو سه چهار(مهدی زرین‌قلمی) و چت ایرونی(امیر سحرخیز)،به نمایش درمی‌آید.
در این نشست همچنین کارشناسانی از سینمای انمیشن چون امیرمسعود علمداری،حسین ضیایی و امیرمحمد دهستانی درباره آثار به نمایش درآمده بحث و تبادل نظر می‌کنند.
برنامه جلسات نمایش و نقد و بررسی آثار برگزیده انمیشن داخلی و خارجی توسط بنیاد سینمایی فارابی با همکاری موسسه پیلبان هر دو هفته یک بار برگزار می‌شود.
علاقه مندان برای حضور در این نشست می‌توانند روز جمعه ۱۵ ارديبهشت به سالن شماره ۲ سینما فرهنگ مراجعه کنند.

فرصت ارائه پايان نامه ورودی های ۸۲
 
با اينکه در جلسه شورای تحصيلات تکميلی دوشنبه ۱۱ ارديبهشت بعلت  مصوبه های قبلی  بعلت پاس کردن واحدهای پيش نيازفرصت ارائه پايان نامه های  دانشجويان ورودی ۸۲ شهريور ماه گفته شد .اما ددر روز ۱۲ نامه ای از آموزش بدست ما رسيد که مجددا فرصت اين دسته از دانشجويان  را تا نيمه تير ماه اعلام کرده بود ! با بررسی بيشتر متوجه شديم که اين يک دستور عمل کلی برای کليه دانشجويان دانشگاه هنر است. با پيگيری خانم بختياری منش از آقای نجفی معلوم شد که بايد اين فرصت  تصويب شده قبلی برای دانشجويان انيميشن مراحل رسمی خود را برای تاييد طی کند . که در روز چهارشنبه ۱۳ ارديبشه چنين شد و رسما در صورتجلسه شواری آموزشی دانشکده ثبت و حالت قانونی به خود گرفت. پس بدين ترتيب دانشجويان ورودی ۸۲  تا پايان شهريور بايد جلسه پايان نامه خود را برگزار کنند . دقت کنيد برگزار کنند نه اينکه تحويل بدهند .  خوب  همين...اما راستی برای آن دسته از دانشجويان  ورودی ۸۱ هم که هنوز به درخواستشان برای فرصت بيشتر تا خرداد پاسخی از سوی شورای موارد خاص داده نشده  همچنان بايد منتظر باشند! ولی  احتمالا با سقف نمره ۱۶ تا پايان خرداد ماه فرصت برگزاری به آنها داده خواهد شد..احتمالا... 
 
 

استخدام در حور انیمیشن

موسسه فرهنگی حور پیشرو در تولید حرفه ای انیمیشن در ایران
(تولید کننده انیمیشن های راهنمایی و رانندگی و سریال فرمانروایان مقدس)
تعداد محدودی انیماتور حرفه ای سه بعدی و دو بعدی استخدام می نماید.
آدرس خیابان شریعتی - بالاتر از پل سیدخندان - روبروی پارک شریعتی - کوچه شهید ذکایی - پلاک 7
تلفن تماس: 1-22883330 (جهت تنظیم وقت ملاقات) ارائه نمونه کار هنگام مراجعه الزامی است

 
جشنواره های بین المللی انیمیشن
 
تعداد بسیار زیادی از دوستان ضمن تماس با سایت ایران انیمیشن خواستار اطلاعاتی درباره جشنواره های انیمیشن شده اند،
در زیر لیست تعدادی از جشنواره های انیمیشن براساس اطلاعات ASIFA آمده است.
 
ايميل من باز نمی شود !!؟
حدود چند روزی است که نمی تونم وار ايميل خودم يعنی alireza60@yahoo.com  بشوم!؟ تا اطلاع ثانوی از ايميل جديدم  alireza.golpayegani@gmail.com  استفاده خواهم کرد.
 
  بابا ؟ بابا ؟!  چرا ديگه منو بغل نمی کنی ؟!

  _ ...... !

  _ بابا ؟! پس چرا ديگه منو بغل نمی کنی ؟

 

  _ آخه بابايی ! تو ديگه بزرگ شدی !

 

  _ حالا می شه يه دفعه ديگه منو بغل کنی ؟!

 

  _ ...... !

 

پدر چشم هايش را بست . خم شد و فرزند دوست داشتنی اش را از روی صندلی چرخ دار بلند  کرد و به آغوش کشيد . 

   

 
بازگشت خانم بختياری منش به گروه انيميشن
 
پس از حدود سه سال خانم بختياری منش  به گروه کارشناسی ارشد انيميشن دانشگاه هنر بازگشتند. کسانی که اخيرا  به گروه سر زده اند شاهد تغييرات کيفی گروه شده اند. مطمئنا ديگه شاهد  بی نظمی و تاخير در گروه نخواهيم بود. خبرهای ديگه هم در راه است ....
 
موفقيت ديگر برای فيلم صفر درجه
 
خوش نظر توانست جايزه طلايی جشنواره انيميشن  دبی را بخاطر فيلم  صفر درجه کسب کند .  گويا يکی ديگه از جوايز او  امکان ساخت يک فيلم در استوديو های انيميشن هند است.
 
افشين سبوکی
salam ,
kheyli mamnoonam az nameat, manham delam baraye to va baghye hamkelasi ha kheyli tang shodeh,
dar vaghe in roozha dar hale raftan be BCIT hstam baraye reshteye digital animation, albate vahede 2d animation ham darim ke shamele kargah va kare amali hast va ostademan modaty baraye shobeye disney dar ostoralia kar karde va kholase kheyli galeb hast.
begzarim barayat axi az nemayeshgaham dar "indiana polis" dar america miferestam ke to fekr kardy dar canada boode.
be har hal etefaghe galeby bood
gaye shoma kahali.
be omide didare dobareh

 
تولد دوباره رستم
 

 
 
 
رستم
 
 


 

تولد دوباره رستم يا Rebirth of Rostam اسم انيميشن جديديه که داستان رستم و پهلوانی های اون رو به تصوير می کشه. سعيد قهاری کارگردان و سازنده اين فيلم فوق ليسانس کامپيوتر داره و سالهاست که در بريتانيا زندگی می کنه.

سعيد اين فيلم رو به ياد پدرش استاد علی قهاری مجسمه ساز مشهور ايرانی ساخته که ۷ سال پيش در ايران درگذشت. سعيد که از بچگی از طريق شاهنامه خوانی مادرش با داستانهای اسطوره ای ايران آشنا بوده، هميشه نزديکی خاصی با اشعار فردوسی حس می کرده. و اتفاقا مارش خانم مهين قهاری در تدوين اين انيميشن نقش بزرگی داشتن. سعيد قهاری چند روز پيش اومد به استوديوی بی بی سی و کلی راجع به فيلم و هدفش از ساختن اون گپ زديم.

رستم


سعيد قهاری: من وقتی به نسل ايرانی که خارج از ايران بزرگ شدن نگاه می کردم، جوون هايی رو می ديدم که حتی نمی تونستن فارسی بخونن يا بنويسن. چه برسه بتونن کتاب های شاهنامه و مولوی رو بخونن و متوجه بشن. بنابراين بهترين حالتی که می تونستم اين فرهنگ رو به اين افراد نشون بدم، يک حالت تفريحی بود، مثلاً به صورت فيلم. من هميشه اعتقاد داشتم در فرهنگی که رستم ها و آرش ها رو داره، ما احتياجی به سوپرمن ( Superman ) و بتمن ( Batman ) نداريم! قهرمانان فرهنگ ما بايد هميشه در يادمون بمونن و الگوهايی باشن برای همه ما.

رستم


سعيد جان، داستان رستم و سهراب رو کمابيش همه ميدونن. می خواستم بدونم تو منظورت از درست کردن اين فيلم انيميشن که مقداری هم با داستان شاهنامه فرق داشت چيه؟

پيام اول اين فيلم خيلی مشخصه. شناخت خدا و خود انسان. من زمانی که در ايران بودم ورزش رزمی می کردم و شعار ما اين بود که "گر به خدايی، به خدايی رسی، به خدا" ... کلمه "خدا" در آخر اين جمله خيلی جالبه که هم قسم به خدا می خوره و هم اينکه ميگه به خودت بيا. اين موضوع هميشه توی فرهنگ ما بوده. وقتی آدم شروع کنه به شناختن خودش، شروع می کنه به شناخت خدا.

رستم


پيام دوم هم عشق به خاک و وطنمونه. درسته که ممکنه ما کيلومترها از وطن خودمون فاصله داشته باشيم، اما عشق اون هميشه توی وجود ما هست و ما همه ريشه در خاکمون داريم.

موسيقی اين فيلم رو يک جوان ايتاليايی درست کرده که تقريباً پنج نوع ميزان و حالت مختلف داره. حالت اهريمنی افراسياب و هومن، حال عشق و علاقه پدر و پسر و عشق و علاقه به وطن. کلاً در ساخت اين فيلم از آخرين متدهای روانشناسی استفاده شده. مثلاً در تدوين صحنه ها، رنگ ها و موسيقی. همه اينها طوری تنظيم شده که بتونه بيننده رو مجذوب خودش بکنه و پيغام ها رو بهتر برسونه.

رستم


اتفاقاً يکی از صداهای اين فيلم ها، صدای سالومه، همکار خودمونه!

بله، سالومه صدای قشنگی داره و خيلی هم خوب صحبت کرده.

با بقيه اشخاصی که توی اين فيلم صحبت می کنن چطور آشنا شدی؟

اکثر افرادی که در اين فيلم صحبت کردن، دوستان و افراد خانواده خود من هستن و خيلی هم خوب صحبت کردن. وقتی تصميم به شروع اين فيلم گرفتم، سرمايه خيلی کمی داشتم. در زمان کار خيلی سعی می کردم اون رو به بهترين حالت ارائه بدم ولی در عين حال کار بايد در حد بودجه خودش می موند. با تمام اين حرف ها خرج اين فيلم خيلی بيشتر از اونی شد که فکر می کردم!

رستم


چقدر شد؟

من تصميم داشتم اين فيلم رو به مدت ۲۵ دقيقه درست بکنم. اين انيميشن رو در يک استوديو در هند درست کردم که تکنولوژی خيلی خوبی دارن، اما قيمت اونها به اندازه هاليوود نيست. اما بعداً ديدم ۲۵ دقيقه برای داستان کافی نيست و فيلم در نهايت با ۵۰ دقيقه انيميشن تموم شد. سرمايه و زمان اون هم سه برابر شد!

رستم


يک مقدار از صحنه ها و نقش های اين فيلم بگو و اينکه اونها رو از کجا الهام گرفتی؟

من می خواستم فرهنگ خودمون رو با تاريخمون هماهنگ کنم. جوانان ما که در اين عصر زندگی می کنن، بايد بتونن رابطه ای بين خودشون و اين فرهنگ و تاريخ حس کنن. برای همين قصر پرسپوليس رو من از روی پرسپوليس واقعی طراحی کردم. البته شکل اون رو يک مقدار عوض کردم. مثلاً دژ سپيد رو از روی ارگ بم طراحی کردم که بتونه يک مقداری فرهنگ ما رو نشون بده.

رستم


البته اين فيلم دقيقاً به همون فرمی که حکيم فردوسی نوشته ساخته نشده چون کار بسيار سخت و پر هزينه ای می شد. اين فيلم برداشت من از اين کتابه که فکر می کردم برای فرهنگ الان ما مناسب باشه.

خيلی ممنون.

---------------------------------------------------------------------------------

 پراکندگی و آمار بازدیدها وبلاگ انيميشن از نگاه گلپايگانی در کشورها - همه کشورها
74.4 % 1713 نفر 1877 بازدید  ایران
7.73 % 187 نفر 195 بازدید  کانادا
4.2 % 101 نفر 106 بازدید  آلمان
3.61 % 82 نفر 91 بازدید  آمریکا
2.22 % 48 نفر 56 بازدید  فرانسه
2.06 % 50 نفر 52 بازدید  انگلستان
1.27 % 31 نفر 32 بازدید  امارات متحده عربی
1.19 % 28 نفر 30 بازدید  جمهوري چك
0.52 % 12 نفر 13 بازدید  ایتالیا
0.32 % 8 نفر 8 بازدید  سوئد
2.5 % 58 نفر 63 بازدید  سایر کشورها
100 % 2318 نفر 2523 بازدید  مجموع

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٢:۳٢ ‎ب.ظ ; جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۸٥