انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

پرسش و پاسخ ۲

استاد گرامی

جناب آقای گلپايگانی

سلام

در وبلاگتان خواندم که از اين پس اگر سوالی در زمينه انيميشن داشته باشيم می توانيم آن را مطرح کنيم و شما پاسخگو خواهيد بود. بسيار متشکرمتا قبل از درج اين مطلب در وبلاگتان نيز من بارها با شما از طريق ايميل تماس گرفته بودم و هر بار از راهنمايی های شما بهره ها بردم. اينبار نيز با يک سوال ديگر مزاحمتان می شوم.

من دانشجوی انيميشن دانشگاه تربيت مدرس هستم پ مشغول انجام دادن پروژه پايان نامه هستم. تکنيک عروسکی . ( حتما به خاطر داريد که از شما در باره امکان کار در اين حيطه پرسيدم و شما رسانه فرد را معرفی کرديد. حدودا يک ماهی نيز در آنجا بودم و از آقای يعقوب زاتکه نکات فراوانی را آموختم .) در حال حاضر که مشغول انجام پروژه هستم  جهت ارتقای کيفيت کار و برداشتن اولين قدم جهت ورود به دنيای حرفه ای انيميشن عروسکی در صدد هستم که با تهيه کننده ای وارد مذاکره شوم. تهيه کننده مذکور از من ليست کامل عوامل کار و دستمزدها و هزينه های گروه را خواستار شده. از آنجايی که اطلاعات من در اين  زمينه بسيار محدود است تصميم گرفتم از طريق مکاتبه با شما راهنمايی های لازم را دريافت کنم . بسيار سپاسگزار خواهم شد اگر شماره تلفن يا ايميل آقای زاتکه را در صورت امکان در اختيار من قرار دهيد تا بتوانم سوالات خود را با ايشان  نيز مطرح کنم .

با وجود يک ماه کارآموزی که نزد ايشان بودم اما شماره تماس ايشان يا رسانه فرد را ندارم. البته اگر هنوز ايشان در رسانه فرد مشغول به کار باشند. شما نيز اگر اطلاعاتی در زمينه دستمزدها شامل :‌کارگردان - آهنگساز - طراح صحنه - تدوين - اپراتور کامپيوتر - طراح کارکتر و استوری بورد داريد لطفا من را در جريان بگذاريد . مدت کار حدود ۷ الی ۸ دقيقه می باشد.

در ضمن بسيار ممنون خواهم شد که روز و ساعت پخش و شبکه ای که سريال  خانه ما از آن پخش می شود را به من اطلاع دهيد. من در جريان توليد کار بودم برايم بسيار جالب و جذاب است که نتيجه کار را ببينم.

منتظر جواب شما هستم. ( ببخشيد  که اينقدر طولانی شد ! )

ف - جعفری

 جواب :

خانم جعفری عزيز از اينکه با تاخير پاسخ شمار ا می دهم من را ببخشيد.

 * تلفن آقای ژان يعقوب زاتکه را با ايميل برايتان فرستادم.ايشان همچنان برای شرکت رسانه فرد کار می کنند منتهی در منزل خودشان !

*  اما دستمزدها . همانطور که می دانيد  تعيين قيمت به عوامل مختلفی چون  پيچيدگی داستان . تنوع مکانها - تعداد شخصيتها - زمان کار -  مهارت دست اندرکاران و ... بستگی دارد.  اگر تهيه کننده شما در بخش خصوصی است ( که خيلی کم  هم پيدا می شود ). می توانيد بصورت توافقی به نتيجه برسيد. منظور از توافق به هر حال شرايط و امکانات دو طرف قرارداد است.بودجه تخمينی و عدم تجربه شما در ساخت انيميشن عروسکی. به هر حال به نظر می رسد که اگر بتوانيد گروهی را کنار هم بياوريد و با هر يک در باره حقوقشان  به نتيجه برسيد ميتوانيد به رقم تقريبی هزينه های توليد خود هم برسيد. به هر حال رقم ثابتی  وجود ندارد. اگر  تهيه کننده  دولتی است  تقريا قيمت  ثابتی برای  انيميشن عروسکی دارند!  رقمی بين ۳۰۰ الی ۶۰۰ البته اين رقمها مستند نيست  و از طريق گفته ها و شنيده ها بدست آمده است .دستمزد عوامل هم به صورت توافقی   محاسبه ميگردد.

* روز و ساعت پخش سريال خانه ما  را متاسفانه نمی دانم.

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٧:۳۳ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢٧ بهمن ۱۳۸٤