انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

فرمانروايان مقدس انيميشنی برای بزرگسالان

مجموعه انيميشن «فرمانروايان مقدس» دوبله مي شود

 

images/20060103/animation.jpg
 

يکي از شاخه هاي فيلمهاي انيميشن که امروزه تماشاگران بسياري را در سراسر دنيا جذب خود کرده و به صورت يک مقوله جدي فرهنگي ، هنري و صنعتي درآمده ، توليد انيميشن هاي خاص مخاطب بزرگسال است.
در اين گونه از آثار انيميشن اغلب داستان ها و محتواي آنها پيچيدگي زيادي دارند و برخي از آنها هم داراي صحنه هايي است که نمايش آن به دلايل گوناگون براي کودکان مناسب نيست.
در حال حاضر موسسه فرهنگي و هنري صبا وابسته به صداوسيما که مسووليت پخش و توليد انيميشن در کشور را عهده دار است ، علاوه بر توجه به توليد آثار انيميشن براي مخاطبان خردسال ، به عرصه توليد انيميشن براي مخاطبان نوجوان ، جوان و بزرگسال نيز توجه نشان داده است و با توليد مجموعه انيميشن «فرمانروايان مقدس» با تکنيک انيميشن رايانه اي سه بعدي به اين مهم نزديک شده است.
اين مجموعه با زماني حدود 560 دقيقه در 23 قسمت هم اينک آخرين مراحل فني را پشت سر مي گذارد تا بزودي شاهد پخش آن از تلويزيون باشيم.
اميرمحمد دهستاني ، کارگردان اين مجموعه اميدوار است که اين مجموعه پس از

طي آخرين مراحل ، اولين مجموعه انيميشني باشد که با هدف مخاطب بزرگسال و جوان در ساعتهاي معمول پخش سريال هاي تلويزيوني به نمايش درمي آيد. او مي گويد: در اين مجموعه به مسائل فلسفي ، تاريخي ، اجتماعي و حتي سياسي مرتبط با دوران فرمانروايي الهي حضرت داوود (ع) و حضرت سليمان (ع) به عنوان نمونه هايي موفق و قدرتمند از حکومت اولياي خداوند بر زمين پرداخته مي شود و فکر مي کنم درک کامل بسياري از ابعاد مطرح شده در اين مجموعه ، براي کودکان مقدور نباشد. به نظر من ، ساخت اين مجموعه به دليل بزرگي و عظمت برخي صحنه ها و جلوه هاي ويژه در قالب فيلم زنده با توجه به امکانات سينما و تلويزيون ما ممکن نيست و به همين دليل ما اين فيلمنامه و مفاهيم آن را در قالب نوع خاص انيميشن سه بعدي واقع گرايانه که براي مخاطب بزرگسال مي تواند جذابيت داشته باشد ، به تصوير درآورديم.
دهستاني اميدوار است با همکاري مديران سيما اين مجموعه به اولين انيميشن تلويزيوني کشور تبديل شود که در ساعتهاي خارج از برنامه هاي کودکان به نمايش درآيد و مخاطبان بزرگسال کشور را با اين شاخه از هنر فراگير انيميشن آشنا سازد. در حال حاضر آخرين قسمتهاي اين مجموعه که در موسسه فرهنگي حور تهيه مي شود به سرپرستي خسرو خسروشاهي در آخرين مراحل دوبلاژ به سر مي برد که با همکاري بيش از 30 نفر از بهترين گويندگان کشور انجام مي شود. در اين مجموعه ، هنرمندان ديگري چون ارد پيکان فر ، محمدرضا به منش ، ايان خانچي ، سپهر جعفري ، مجيد امينيان ، حميد عليخاني ، مجيد محمدي ، علي جعفري ، حامد شريفي و... با دهستاني همکاري کرده اند. همچنين مهرداد نبئي کار صدا و موسيقي را به عهده دارد و حميد خادمي نيز تکنسين فني اين کار بوده است. رضا تقدسي و شهاب کسرايي نيز به عنوان مدير توليد و مديرکل طرح فعاليت کرده اند.

«صبا» نبرد طالوت را به تصوير مي کشد

images/20050510/talout.jpg
 

3 قسمت جديد مجموعه انيميشن فرمانروايان مقدس با حضور 40 نفر از هنرمندان عرصه دوبلاژ در مرکز فرهنگي - هنري صبا دوبله شد.
سال گذشته 2 فيلم بلند تلويزيوني از مجموعه انيميشن «فرمانروايان مقدس» که با استفاده از تکنولوژي انيميشن رايانه اي سه بعدي در موسسه فرهنگي حور توليد شده بود از شبکه يک سيما به نمايش درآمد و با استقبال مخاطبان روبه رو شد. علاوه بر ويژگي هاي تکنيکي خاص اين اثر ، يکي از مهمترين عوامل موثر در موفقيت فرمانروايان مقدس را بايد کار دوبلاژ و صداگذاري آن دانست که به صورتي حرفه اي انجام شده بود. اخيرا کار دوبلاژ قسمتهاي جديد نيز به مديريت خسرو خسروشاهي در مرکز فرهنگي - هنري صبا به پايان رسيده است.
مدت زمان هر کدام از قسمتها حدود 80 دقيقه است و گويندگاني چون جلال مقامي ، حسين عرفاني ، ناصر نظامي ، سعيد مظفري ، ناصر ممدوح ، خسرو شمشيرگران ، افشين ذي نوري و... با اين طرح همکاري کرده اند. اميرمحمد دهستاني ، کارگردان اين مجموعه مي گويد: يکي از نکات اجرايي فرمانروايان مقدس که در پيچيده کردن ساخت اين کار موثر بود، تعداد زياد شخصيت هاي اين داستان هاست که کار ساخت را چه به لحاظ مدل سازي و انيميشن و چه از نظر صداگذاري سخت تر از ميزان معمول توليد اين گونه آثار کرده است که البته به همان اندازه بر جذابيت و تنوع فيلمها مي افزايد. در قسمتهاي پيشين اين مجموعه بينندگان شاهد داستان حضرت سموئيل (ع) و فرمانروايي طالوت (س) بوده اند و اين بار در ادامه ماجرا شاهد حضور حضرت داوود(ع) در سنين جواني و سپس به فرمانروايي رسيدن ايشان خواهند بود. تماشاگران در خلال داستان ها با سيره و روش اين پيامبر بزرگ الهي در زندگي ، قضاوت ها و نبردهايشان آشنا مي شوند. در 3 فيلم حاضر نبرد داوود(ع) با جالوت ، فرمانروايي داوود (ع) ، فتح اورشليم و قضاوت هاي ايشان و اعجازهاي اين پيامبر بزرگ به تصوير کشيده شده است و اپيزودهاي بعدي فرمانروايان مقدس در حال حاضر در مرحله توليد قرار دارد. در اين طرح مهرداد نبئي ، محمد گهربخش و رضا فصاحت به ترتيب به عنوان سازنده موسيقي ، صدابردار و امور فني استوديو فعاليت مي کنند و حميد خادمي ، علي بختياري نيا و رضا تقدسي هم به عنوان پشتيباني رايانه اي و مدير توليد همکاري کرده اند. اين مجموعه انيميشن در موسسه فرهنگي هنري صبا آماده مي شود.

 

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱٥ دی ۱۳۸٤