انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

اگر ميخواهی دروغت را باور کنند !!

علی رفیع پور باید رسماً معذرت خواهی کند! مدتی قبل با شخصی آشنا شدم که ادعا میکرد در دیزنی کارگردان بوده اما بزودی حرفش را پس گرفت:«يك سري از آقايان فكس زدند به كمپاني ديزني كه اين جا يك شخصي آمده به نام علي برزو رفيع پور و خودش را به عنوان كارگردان ديزني معرفي كرده. بعد، از ديزني با من تماس گرفتند: تو همچين حرفي زده اي؟ ، گفتم: نه به خدا، من هيچ وقت همچين حرفي نزده ام .»کمی بعد او را در صبا دیدم در حالی که رییس صبا را به گرفتن پورسانت بابت قرار دادها متهم می کرد! مدتی بعد باز او را در صبا دیدم!،مشغول گرفتن وضوع در دستشویی!! و حا لا این مصاحبه در همشهری جوان!که به اینترنت هم راه پیدا کرده را خواندم.ا آ پرت و پلاهای او مرا آشفته و حسابی عصبانی کرد. حيفم مي آيد اينجا راجع به اين پسرک برزو رفيع پور بنويسم اما در جای خودش امکان ندارد...

مصاحبه کننده بی تقصير و صادق است. چون چيزی از انيميشن نميداند ولی خوانندگان حرفه ای تر به راحتی خواهند فهميد که او دروغگويی بزرگ و بی استعداد است. این مقاله توهین آمیز است و به همه انیمیشن کاران ایرانی مستقیم توهین کرده است. او همه را به نادانی متهم کرده و خودش را دانای کل جلوه داده...هی ميگويد نمی فهمند! نمی دانند!...من آوردم...من ساختم!...اصلا انیمیشن را من اختراع کردم!!!!

این موضوع دامنگیر والت دیزنی فقید که موسس دانشگاه معروف و معتبرCalArtsاست و سال ۱۹۶۶ «نابغه آمريکايي» لغب گرفته و چندين دکترای افتخاری از دانشگاهها معتبر جهان به خاطر تحقيقاتش درهنر علم و فن آوری بخصوص هوا-فضا(جالب است نه؟) دريافت کرده و...شده است، دقت کنيد: «ديزني اصلا سواد درست و حسابي نداشت، ديپلمش را هم نتوانسته بود بگيرد. به نظر من ديزني و دار و دسته اش اختراعات زيادي كرده اند كه خودشان هم از آن ها خبر نداشتند.[!!!!!!]»، بله يک سری آدم بی سواد ۸۰ سال پيش بدون انکه بفهمند و نا خود اگاه برای اولين بار در انمیشن :هماهنگی صدا و تصویر را تجربه کردند«۱۹۲۸»،رنگ را استفاده کردند«۱۹۳۰»،فيلم بلند «سفيدبرفی و هفت کوتوله» را ساختند«۱۹۳۷» و هزاران بار به خاطر خدماتشان تشویق شدند و جایزه گرفتند. اما حیف که همه آنها نادانند و منتظر ظهور رفیع پور نابغه بودند تا با دیدن کارهایشان برایشان تئوری در بکند!

در حال حاظر در ایران پروژه های بلند و کوتاهی ساخته شده است که تعدادی از انها کلی جایزه درو کردند و می کنند. شرکت صبا با بیش از ۹۰گروه و شرکت قرار داد بیش ۲۰۰ پروژه را بسته است.(یکی از آنها نیز آقای گلپایگانی است و با خط تولیدش بیش از ۲۰دقیقه در ماه تولید دارد) اما رفیع پور از آنها به شکل بی ادبانه ای انتقاد میکند:« ... اين جا هيچ كس انيميشن را اصولي بلد نيست...اصلا روندي در ايران وجود ندارد، من روند والت ديزني را آوردم ايران...اصلا نظمي وجود ندارد. هركي هركي است. همين جوري هرچي شد، روي كاغذ می كشند...اين جا يونجه را به سگ مي دهند و استخوان را به خر .[!!!!]» ولی نمی توان در گفته های خودش کمی نظم پیدا کرد، در مورد پروژه اش در صبا می گوید:«به جاي فيلم نامه هم همين استوري بوردها را كشيدم. (استوري بوردها را به ما نشان مي دهد). كار، اولش پنج دقيقه بود، بعد 5 دقيقه شد 12 دقيقه، بعد كردنش 15 دقيقه، بعد 15 دقيقه شد 25دقيقه و حالا هم كه ظاهرا قرار است بشود 80دقيقه، ولي فعلا 25دقيقه تصويب شده.»خوب با این نظم! و بدون فیلمنامه معلوم است که باید منتظر چه فیلمی باشیم!

با این حال معتقد به مستعد بودن انیماتور های ایرانی نفهم ایرانی است!می گوید:«...وقتي كه دارم با كارگردان[ایرانی] صحبت مي كنم، اصلا نمي فهمد من چي دارم مي گويم...[اما] آدم بااستعداد كه تا دل تان بخواهد هست، نمونه اش هم همين جشنواره انيميشن اسفند ماه بود. ولي متاسفانه فيلم ها را نديدم،[!!!!]» حالا استعداد ها را از کجا کشف کرده است خدا می داند!. از نمونه کارهایش این گونه نام می برد:«ساخت يك سريال كارتوني بر مبناي داستان هاي شرلوك هلمز، با اين تفاوت كه شرلوك هلمز يك سگ و دكتر واتسن يك گربه بود و تغييراتي در كليت داستان به وجود آمده بود كه بتواند قسمت هاي مختلف سريال را به هم متصل كند. اين انيميشن از تلويزيون خودمان هم پخش شد.[اسمش؟؟؟ سال ساختش؟؟؟، در ضمن این انیمیشن محصول شرکت ژاپنی به اسم Nipponاست!]. خلاصه نمی دانم آين آدم دروغگو و پرت و پلای خل وضع با چه جراتی حرف می زند و اصلا در صبا چکار می کند!! هيتلر می گويد «دروغی گنده تر و شاخدارتر بگو اگر مي خواهی دروغت را راحت باور کنند.»...او باید معذرت خواهی کند!

به انيميشن ايران انتقادهای زيادی وارد است اما از طرف کارشناسش نه يک دروغگو...آنهم نه با آفتابه!!...باز می گويم رقيع پور بايد عذر خواهی کند!

سروش ديانتی

 animation_director@yahoo.com

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٧:٢٦ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٢ آذر ۱۳۸٤