انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

آنکه خيال بافت..آنکه عمل کرد...

مرتضی مميز درگذشت
 
مرتضی مميز
از مرتضی مميز به عنوان بنيانگذار رشته گرافيک در آموزش عالی ايران ياد می شود
مرتضی مميز، گرافيست ايرانی و عضو فرهنگستان هنر ايران که به "پدر گرافيک" اين کشور شهرت يافته بود در نخستين دقايق روز شنبه پنجم آذر (۲۶ نوامبر) در بيمارستان آبان تهران درگذشت.

آن گونه که انجمن گرافيک ايران و خانواده آقای مميز اعلام کرده اند، تشييع جنازه او قرار است بامداد دوشنبه (۲۸ نوامبر) از مقابل خانه‌ هنرمندان ايران صورت گيرد و گورستان خانوادگی وی در باغبان‌کلا، واقع در کردان کرج به عنوان محل دفن او اعلام شده است.

علت مرگ آقای مميز که هنگام مرگ ۶۹ سال سن داشت، بيماری سرطان پروستات و عوارض ناشی از آن اعلام شده است و او دو روز پيش از مرگ به دنبال وخامت بيماری اش به بيمارستان انتقال يافته بود.

مرتضی مميز دانش آموخته دانشکده هنرهای زيبای دانشگاه تهران بود و در مدرسه عالی هنرهای تزئينی پاريس نيز به تحصيل طراحی غرفه و ويترين و معماری داخلی پرداخته بود.

آثار طراحی و گرافيک مرتضی مميز بيش از هنرمندان ديگر هم رشته او در ايران شهرت يافت و طراحی نشانهای بسياری از مؤسسات مهم دولتی و تجاری از او بود و بسياری از پوسترهای رويدادهای مختلف و پوسترهای تبليغاتی تعداد زيادی از فيلمهای سينمايی مهم را طراحی کرده بود.

مرتضی مميز در دانشکده هنرهای زيبای دانشگاه تهران که خود در آن تحصيل می کرد به تدريس پرداخت و از او با عنوان بنيانگذار رشته گرافيک در آموزش عالی ايران ياد می شود.

او همچنين از بنيانگذاران انجمن صنفی طراحان گرافيک ايران بود.

در زمينه مطبوعات نيز وی نشريه ای با عنوان نشان را سردبيری می کرد و مديريت هنری و طراح گرافيک نشرياتی همچون ايران آباد، کتاب هفته، فرهنگ کاوش نگين، فرهنگ و زندگی، رودکی، فصلنامه خاورميانه، گفت‌ و گو و پيام امروز را در دست داشت و طراحی صحنه و لباس چهارده نمايش و دو فيلم سينمايی را انجام داده بود.

تا قبل از ممیز در ایران، عنوان گرافیك معاصر وجود نداشت و در دوره‌ای كه ممیز تحصیل میكرد اصطلاحی به‌نام علامت تجاری یا لوگو شكل نگرفته بود و قبل از این دوره‌ها، پوستر به معنای واقعی آن نداشتیم و پس از دهه 40 و با حضور هنرمندانی مانند ممیز بود كه این خلاءها جبران شد.
ممیز: سالها باید طی شود تا گرافیک ایران به بلوغ برسد...

مرتضی مميز سه فيلم کوتاه را نيز خود کارگردانی کرده بوده و تأليفاتی نيز به جای گذاشت که از جمله آنها می توان به کتابهای طراحی و نقاشی، طراحی روی جلد، طراحی اعلان و نشانه‌ ها، حرفهای تجربه و ساير مقالات اشاره کرد.

وی از چندين مؤسسه و جشنواره هنری بين المللی جوايزی دريافت کرده بود.

 

 

 

 اسکناس های پانصد و هزار تومانی رايج در ايران توسط مميز طراحی شده است

 

 

 

 

 

 

مميز سه فيلم کوتاه انيميشن به نام های « آنکه عمل کرد و آنکه خيال بافت » ، « يک نقطه سبز» و « سياه پرنده » ساخته و فيلم يک نقطه سبز در ۱۹۷۳ ديپلم افتخار فستيوال مسکو را برای او به ارمغان آورده است

 

 

 

گزارش تصويری

:: آخرین دیدار هنرمندان با مرتضی ممیز

1384-09-07 |


تاگور مي گويد هنرمند همچون قطره شبنمي است كه جهان را در انحناي آبگون خود منعكس مي كند.
اگر اين است هنر كه تاگور مي گويد،‌پس امروز در جوار خانه‌ي هنرمندان ايران هزار هزار هنرمند در انحناي قطرات اشك خود تابوت مميز را كه جهاني بود، منعكس كردند.
جاودانه باد آن هزار هزار كفن متبرك كه با هزار هزار قطره اشكي كه چكيد،‌فرو افتاد و خاك او را مكيد.   + سید علیرضا گلپایگانی - ٩:٢٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٦ آذر ۱۳۸٤