انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

خ ب ر

  جشنواره فیلم کوتاه تهران به پایان رسید

مراسم اختتامیه بیست و دومین جشنواره ملی و دهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران در سینما فلسطین به پایان رسید.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در این مراسم که با حضور جمعی از مسئولان فرهنگی، نمایندگان مجلس، مهمانان خارجی، داوران، فیلمسازان، خبرنگاران و مخاطبان جشنواره برگزار شد، برگزیدگان جشنواره در بخش های مختلف معرفی شدند.

هیات داوری دو بخش مسابقه ملی و نگاه نو را رضا میرکریمی، کیانوش عیاری، حبیب الله کاسه ساز، بیژن میرباقری و حمید خضوعی ابیانه تشکیل می دادند.


بخش مسابقه نگاه نو

 تندیس زرین جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 17 میلیون ریال به عنوان بهترین فیلم پویانمایی به اتاق جیغ (شیدا زرین فام).

بخش مسابقه بین الملل

- جایزه ویژه هیات داوری به فیلم پویا نمایی اتاق جیغ (شیدا زرین فام) از ایران.( آفرين به خانم زرین فام )

بخش مسابقه فیلم های معناگرا
- تندیس زرین جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 5 هزار دلار به عنوان بهترین فیلمنامه فیلم معناگرا به مهبد بذرافشان برای فیلم انيميشن گریز از ایران

بهترین فیلم از نگاه هیات داوری دانشجویی
این هیات داوری با تقدیر از فیلم های رستوران متروک، خاکستری و پروانه ها در برف می میرند جوایز خود را به این شرح اهدا کرد:
- تندیس زرین جشنواره، دیپلم افتخار و 5 سکه بهار آزادی به فیلم پویانمایی مترسک (عبدالرضا سعیدنیا).


فیلم های برگزیده کمیته ترویج ستاد ویژه توسعه فن آوری نانو
- لوح تقدیر و 3 سکه بهار آزادی به محمدعلی صفورا برای توازن.

شيدا زرين فام برنده دو جايزه

 

در حاشيه اختتاميه جشنواره فيلم كوتاه تهران

ناصر باكيده- در این مراسم محمدرضا جعفری جلوه  معاون امور سینمایی وزارت ارشاد،محمد مهدی حیدریان معاون سابق امور سینمایی، امیر رضا خادم عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، جعفر صانعی مقدم مدیر عامل اسبق انجمن سینمای جوانان ایران و مدیر کل سابق نظارت و ارزشیابی و مجتبی اقدامی دبیر جشنواره و مدیر انجمن سینمای جوانان و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی حضور داشتند.
- به دلیل گنجایش اندک سالن شماره 1 سینما فلسطین و ناهماهنگی های همیشگی میان مسئولان اجرایی، نحوه ورود مهمانان به داخل سینما شکل عجیب و ناهنجاری داشت و تعدادی از مهمانان عالی رتبه هم پشت در ورودی مانده بودند.
- اکثر فیلمسازان برگزیده روی صحنه از زحمات ناصر باکیده مدیر تولید انجمن سینمای جوانان تشکر کردند.
- تعداد قابل توجهی از برگزیدگان به دلایل مختلف در مراسم حضور نداشتند.
داوران دانشجويي- داوران دانشجويي طي بيانيه اي ابراز اميدواري كردند كه در سال آينده شاهد حضور فيلم هاي مستقل در جشنواره باشيم نه فيلم هاي بلند مثله شده با عنوان فيلم كوتاه.
- بلخاري داور بخش معناگرا در بيانيه اي اعلام كرد،عرصه فيلم هاي معناگرا فقط عرصه فيلم هاي مربوط به مرگ و روح نيست و اين قضيه بايد مورد توجه قرار گيرد.
- امسال براي اولين بار جوايز بخش معناگرا شامل جايزه 5000 يورو براي بهترين فيلمنامه و 10000 يورو براي بهترين فيلم را، شبكه دوم سيما تقبل كرده بود.
- حسن دزواره مدير امور بين الملل انجمن سينماي جوانان ايران،طبق روال سالهاي گذشته نسبت به صلاحديد خود گفته هاي داوران خارجي را به بهانه كمبود وقت ترجمه مي كرد.


 

مهلت ارسال آثار به جشنواره سراسري فيلم‪ ۱۰۰‬تمديد شد

مهلت ارسال آثار فيلمسازان براي شركت در سومين جشنواره سراسري فيلم ۱۰۰ حوزه هنري تا پنجم آذر ماه سال جاري تمديد شد.
به ‌گزارش«پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبري اين جشنواره،كرامت انساني و ارزش‌هاي ديني،دفاع مقدس - فرهنگ بومي و فن‌آوري صنعت و خلاقيت موضوعات جشنواره هستند.
به ‌آثار برتر جشنواره‌ فيلم‪ ،۱۰۰‬لوح تقدير، تنديس جشنواره و سكه بهار آزادي اهدا خواهد شد.
سومين جشنواره سراسري فيلم ‪ ۱۰۰‬حوزه‌ هنري ‪ ۲۲‬آذر ماه به‌ همت حوزه هنري و باهمكاري شبكه ‌سوم ‌سيما به‌ مدت سه روز در شهرستان كرج برگزار مي‌شود.
علاقه مندان براي شركت در اين جشنواره می توانند آثارخود را تا ۵ آذر به دبیرخانه جشنواره،واقع در کرج ، بین میدان نبوت و خیابان مطهری، کوچه میلاد،شماره 25 ارسال نمایند.

منبع:ايسنا

 مجموعه‌ آثار و زندگي‌نامه‌ نورالدين زرين‌كلك منتشر مي‌شود

مجموعه آثار و زندگي‌نامه‌ نورالدين زرين‌كلك منتشر مي‌شود.
اين هنرمند تصويرگر و انيماتور پركار،اين روزها كتاب منتشر مي‌كند،فيلم مي‌سازد و فستيوال هم بر پا مي‌كند.او همچنين پس از مدتها انتظار، كتابي كودكانه را با متني علمي، با عنوان (فيل و فنجان) براي انتشار آماده كرده و به كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان سپرده است.
اين هنرمند 68 ساله از هم‌دوره‌يي‌هاي فرشيد مثقالي،علي‌اكبر صادقي،مرتضي مميز و آراپيك باغداساريان است كه در كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان سبك و سياق ساخت فيلم‌هاي انيميشن را متحول كردند.
او كه قبل از فعاليت در كانون در موسسه‌ انتشاراتي فرانكلين براي كتاب‌هاي درسي نقاشي مي‌كشيد،به پيشنهاد فيروز شيروانلو،از همكاران موسسه‌ فرانكلين، به كانون دعوت شد تا در واحد مصورسازي كتاب‌هاي كودك و نوجوان به كار بپردازد. كلاغ‌ها نخستين كتابي بود كه براي تصويرسازي به او سفارش داده شد.
برگزاري جشنواره ي كودكان و نوجوانان در اواخر دهه‌ي 1340، در ساماندهي به بخش امور سينمايي موثر واقع شد و پس از برگزاري نخستين جشنواره (1348) زرين‌كلك به بلژيك اعزام شد تا در آكادمي هنرهاي زيباي شهر گان در رشته‌ي متحرك‌سازي آموزش ببيند.
وي در بلژيك دو فيلم وظيفه‌اول(1971) و زمين بازي با بوش(1971) را ساخت و پس از بازگشت به ايران (1351) در مركز سينمايي كانون به كار مشغول شد.هر دو فيلم جوايزي در جشنواره‌هاي خارجي كسب كردند.براي كانون فيلم‌هاي اتل متل توتوله(1353)، تداعي(1353)، دنياي ديوانه‌ ديوانه‌ ديوانه (1354)، اميرحمزه‌ دل‌دار و گور دل‌گير (1356)، چشم تنگ دنيادار(1361) و ابرقدرت‌ها(1367) را ساخت.
بسياري از اين فيلم‌ها جوايز عمده‌اي از جشنواره‌هاي داخلي و خارجي گرفتند.
سندباد يكي از آخرين كارهاي زرين‌كلك است كه در هاليوود نيمه ‌تمام رها شد و در آن سمت كارگردان هنري داشت.پس از آن انيميشن 17 دقيقه ‌يي بود را ساخت و براي كتاب داستان‌هاي ملانصرالدين تصويرسازي كرد.اين كتاب نيز اكنون براي چاپ آماده است.

منبع:فارس

تاريخ ارسال: ۲۸ آبان ۱۳۸۴
■ معرفي فهرست نامزدهاي اسكار در بخش بهترين انيميشن سال

والاس و گروميتفهرست نامزدهاي مراسم اسكار امسال در بخش بهترين انيميشن معرفي شدند.
به نقل از خبرگزاري رويترز،فهرست انيميشن‌هاي اين دوره از رقابت‌هاي اسكار در حالي معرفي شد كه دو انيمشن استوپ موشن،والاس و گروميت و جسد عروس نيز از اين جمله‌اند.
اين اولين باري است كه از سال 2001، سال تاسيس بخش انيميشن در اسكار تاكنون انيميشن‌هاي «استوپ موشن» در اين بخش به نمايش درمي‌آيند.
بيشتر آثار شركت‌كننده در اين بخش بر اساس تكنولوژي سي‌دي كامپيوتر ساخته شده‌اند و امسال نيز همانند سال‌هاي گذشته 10 فيلم در اين بخش به رقابت مي‌پردازند كه سرانجام از ميان سه انيميشن و در نهايت يك اثر انتخاب خواهد شد.
از ديگر كانديدهاي اين بخش مي‌توان به فيلم‌هاي جوجه كوچولو، قلعه متحرك هاول، ماداگاسكار،روبات‌ها،دلاور، سفرهاي گاليور، اغفال شده و پسر طوفان اشاره كرد.
آكادمي علوم و هنرهاي سينمايي امسال از 91 كشور جهان براي شركت در بخش فيلم‌هاي خارجي زبان مراسم اسكار سال 2006 دعوت به‌ عمل آورد كه تاريخ نهايي معرفي كانديداهاي هر كشور تا تاريخ سوم اكتبر (11 مهر) اعلام كرد.
نامزدهاي هفتاد و هشتمين دوره از رقابت‌هاي اسكار تا پيش از سحرگاه روز 31 ژانويه اعلام و پس از آن نيز مراسم اهداي جوايز اسكار و فرش قرمز در تاريخ پنجم مارس اعلام خواهد شد.

 

نويسنده: hasan

دوشنبه، 30 آبان 1384، ساعت 23:49

tabrik be khanoome zarrin fam be khatere do jayezeh ke dar jashnvareye filme kootahe tehran gereftand


  

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٧:۱۳ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱ آذر ۱۳۸٤