انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

جشنواره فيلمهای کوتاه

کانديدهای بخش  انيميشن جشنواره اعلام شد :

اتاق جيغ- شيدا زرين فام

بيشه- اصغر صفار خوزانی

ماهی- فخرايی نژاد

چت ايرونی

 

جشنواره  فيلمهای کوتاه تهران

چه خبر !؟

 

برگزاری بيست و دومين جشنواره فيلم کوتاه تهران
 

متأسفانه استقبال از جشنواره سال بمتأسفانه استقبال از جشنواره سال به سال فروکش کرده است . عمدتاً فيلمسازان و دست اندرکاران فيلم کوتاه، خود تماشاگر آثار خود هستند و از مخاطبان و علاقمندان خاص فيلم کوتاه چندان خبری نيست. از اين رو استقبال از آثار عرضه شده در جشنواره، به ويژه در سئانسهای روز، تقريباً سرد و دور از توقع است.

آماتوريسم حاکم بر جشنواره

جشنواره فيلم کوتاه (که پيش از اين به نام جشنواره سينمای جوان شناخته می شد) سالها با ثبات پيگيری شده است.

اين جشنواره می توانست نتايجی درخشان و دگرگون کننده در مسير فيلمسازی ايران در پی داشته باشد، اما سياستهای بسته و خط کشی شده، سوء ظن نسبت به آثار متفاوت و تجربی، و حاکم شدن سليقه و ديدگاه آماتوريسم در متوليان برپايی جشنواره، از چنان رشد و صعودی جلوگيری کرده است.

فيلم کوتاه، ميدان تجربه و شکستن قواعد است. حاصل آن بيش از هر عرصه ای بايد آثاری جسورانه و تجربی باشد. اما ديدگاه آماتوريسم آن را به محلی برای نمايش مشق فيلمسازان نوپا تبديل کرده است.

با آن که به نظر می رسد در جشنواره امسال سختی و شدت چنين ديدگاهی کمی مخدوش شده و راه برای ورود آثار ويژه کوتاه تاحدی هموار شده است، با اين وجود کماکان غالب آثار عرضه شده در جشنواره، به گونه ای آماتوری، يا تقليدی از فيلمهای داستانی متداول، و يا مشق تازه واردان برای ورود به عرصه فيلم بلند است.

به جز معدود آثاری، هنوز کارهايی فراتر از آماتور برای بيان ويژه فيلم کوتاه در جشنواره ديده نمی شود. به نظر می رسد درک فيلم کوتاه، بيان جسورانه اين نوع، و شکل و مضمون ويژه آن از روح محافظه کارانه جشنواره فيلم کوتاه دور است. با اين همه، حضور چند اثر متفاوت، می تواند نويدی باشد برای شکسته شدن ديدگاه آماتوريسم حاکم بر جشنواره.

هيات داوري دانشجويي«جشنواره فيلم كوتاه تهران»

همزمان با آغاز بيست و دومين جشنواره ملي و دهمين جشنواره بين المللي فيلم كوتاه تهران،ده داور دانشجو از دانشگاه ها و دانشكده هاي سينمايي تهران،فيلم هاي بخش «مسابقه ملي» را مورد بازبيني و داوري قرار داده اند.
به گزارش«پايگاه خبري فيلم كوتاه» به نقل از روابط عمومي جشنواره بين المللي فيلم كوتاه تهران،الهام مرتضوي و مهدي رحماني(از دانشكده صدا و سيما)،گلاره كرمي(از دانشكده هنرهاي زيبا)،ايراندخت عسگري و مجتبي طباطبايي(از دانشگاه تهران)،محمد تاميني و آسيه مزيناني(از دانشكده سوره)،فاطمه احمدي و داوود رضايي(از دانشكده سينما-تئاتر دانشگاه هنر) و روح الله جعفري(از دانشكده هنر و معماري دانشگاه آزاد)،10 داور بخش دانشجويي هستند كه در كنار تماشاگران،فيلم هاي بخش «مسابقه ملي» را مورد بازبيني قرار داده تا در آيين پاياني جشنواره«فيلم برگزيده جشنواره از نگاه دانشجويان»را معرفي نمايند.
گفتني است،دانشكده صدا و سيما،اداره كل امور فرهنگي و فوق برنامه دانشگاه تهران و دانشكده سوره،جوايز نقدي بخش دانشجويي جشنواره بين المللي فيلم كوتاه تهران را تقبل كرده اند.

 

 


 

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٧:٢۱ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٧ آبان ۱۳۸٤