انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

دوره کارشناسی انيميشن!

 مجددا بر اساس اعلام معاونت آموزشی بايد خودمان را برای راه اندازی دوره کارشناسی انيميشن در دانشگاه هنر آماده کنيم.

در ساليان  دور زمانيکه اعلام شد که دوره کارشناسی ارشد انيميشن بازگشايی شده است ( در سال ۱۳۷۱) اولين سوالی که در ذهن بوجود می آمد  اين بود که آيا دوره کارشناسی انيميشن وجود دارد که دوره کارشناسی ارشد آن راه افتاده !

نورالدين زرين کلک که از بانيان اين دوره در قبل از انقلاب است  می گويد که اين رشته برای آن دسته از هنرمندانی طراحی شد که دوره مقدماتی طراحی و گرافيک را  در مقطع ليسانس گذرانده بودندو بصورت  تکميلی می توانستند رشته انيميشن را بعنوان ادامه تحصيل انتخاب کنند.

دوره کوتاه کارشناسی ارشد به مدت ۲ سال به نقل از بعضی  فارغ التحصيلان بيشتر به فوق ديپلم شباهت داشت تا فوق ليسانس! علت آن را هم  آشنايی ابتدايی  و همچنين آموزش پايه ای آن در مقطع فوق ليسانس   می دانستند.بعلت عدم آشنايی اغلب پذيرفته شدگان اين دوره در واقع در طول ۲ سال مبانی کارگردانی و طراحی انيميشن آموزش داده ميشود. و فرصت چندانی برای تجربه  و آموختن بيشتر وجود ندارد و بافاصه با ساختن يک فيلم  کوتاه و رساله مکتوب در باره همان آموخته ها! دانشجويان بايد فار غ التحصيل گردند.

دردوره سوم جشنواره پويانمايی از استادی کره ای  که در دانشگاههای آمريکا تدريس می کرد سوال شد که در آمريکا چند دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد انيميشن را  ارائه می کنند . ايشان فقط به دو دانشگاه در سراسر آمريکا اشاره  ميکند و اعلام ميکند که در دانشگاه و بويژه در مقطع کارشناسی  ارشد هنر انيميشن تدريس می شود و نه صنعت توليد انيميشن! تربيت نيروهای صنعت انيميشن بعهده موسست خصوصی همچون ديسنی و هانا باربارا می باشد که برای نياز های خود نيروهای  متخصص انيميشن تربيت می کنند.

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٧:۱٥ ‎ب.ظ ; شنبه ٢۱ آبان ۱۳۸٤