انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

نقش استاد عليدوستی درفيلم سينمايی جمشيد و خورشيد

آقا نادر توقع نداشتيم ! تمام متن خبر زير را امروز  دريافت کردم و تا ته خبر رو خوندم.پس چرا از نقش آقای عليدوستی و همکارانشون که لی اوت و طراحی شخصيت وزمانبندی و استوری برد   فيلم را انجام داده اند در خبر شما ذکر نشده است !!!!!!  خيلی دوست دارم علتش رو بدونم !

نادر یغمائیان در گفت و گو با "مهر":

اولین انیمیشن سینمایی ایران در جشنواره فیلم فجر امسال به نمایش در می آید

اولین فیلم انیمیشن سینمای ایران با عنوان " جمشید و خورشید " به کارگردانی بهروز یغمائیان
 برای شرکت در جشنواره بیست و سوم فیلم فجر آماده می شود که بهمن ماه امسال برگزار خواهد شد.

نادر یغمائیان، تهیه کننده فیلم  " جمشید و خورشید " در گفت و گو با خبرنگار سینمایی "مهر" ضمن بیان این مطلب گفت:  تجربه ساخت فیلم بلند انیمیشنی با فیلم  " خورشید مصر " آغاز شد. البته این فیلم برای مدیوم تلویزیون طراحی و تولید شده بود که با اعمال تغییراتی برای نمایش بر پرده سینما آماده شد. اما فیلم " جمشید و خورشید " از ابتدا برای نمایش بر پرده عریض سینما طراحی شده است و به همین خاطر نخستین اثر انیمیشن سینمای ایران به شمار می رود.
وی در ادامه به روند تولید این اثر اشاره کرد و گفت :  فعالیت برای پروژه  " جمشید و خورشید " از سال 1381 آغاز شده است که البته برای نمایش عمومی نام دیگری برای آن انتخاب می شود. داستان این فیلم درباره چوپان زاده ای به نام جمشید است که عاشق دختر پادشاه می شود. جمشید در راه رسیدن به عشق خود تن به خطر می سپارد و با منجمی که جادوی سیاه را برای شکست او انتخاب کرده است، به مبارزه  بر می خیزد و سرانجام با از بین بردن جادو موفق می شود خورشید را نجات بدهد.
یغماییان در ادامه راجع به شیوه ساخت این فیلم توضیح داد:  فیلم به شیوه انیمیشن دو بعدی ساخته می شود و قابل رقابت با نمونه های خارجی است. در این اثر یک گروه 70 نفری از انیماتورهای کشور به فعالیت می پردازند. از ویژگی های مثبتی که  برای نخستین بار در کشور در تهیه این فیلم به کار برده می شود،  طراحی چهره های مختلف حاضر در این فیلم به وسیله چند گروه مختلف است. یعنی هر کدام از این گروه ها که بین 17 تا 5 نفر عضو دارد،  طراحی چهره شخصیت های فرعی و اصلی را عهده دار شده اند. به این ترتیب که یک گروه به سرپرستی شهرام خوارزمی طراحی شخصیت های فانتزی را انجام می دهند. گروهی به سرپرستی مسعود مومنی شخصیت منجم های این فیلم را طراحی می کند و علی واعظی به همراه اعضای گروهش طراحی خورشید را انجام می دهد. صادق جوادی پور نیز سرپرستی گروهی را برعهده دارد که شخصیت جمشید را طراحی می کنند.
لازم به ذکر است متن این فیلم را علی فیاض منش به تحریر درآورده  و کیوان کیارس موسیقی آن را تصنیف کرده است. همچنین ملودی محمودی ترانه های اثر را سروده است، اما هنوز خوانندگان این فیلم انتخاب نشده اند.

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٩:٢٩ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٤ تیر ۱۳۸۳