انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

تشکر بی بهانه

 

به بهانه نمایش آثار انیمیشن در سینما فرهنگ

نمایش فیلم های کوتاه انیمیشن، که به همت مؤسسه «پیل بان» و با مساعدت «بنیاد سینمایی فارابی» آغاز شده است فرصت و امتیاز بزرگی برای فیلم سازان و دوستداران انیمیشن ایران به شمار می آید.

در روزگار بازار کساد سینمای داستانی ایران، سالن شماره دو سینما فرهنگ مملو از جمعیتی بود که همگی برای دیدن چند فیلم کوتاه و یک فیلم بلند انیمیشن آمده بودند و این نشان دهنده انرژی آزاد نشده این هنر در صنعت سینمای ایران است. امیدواریم که این نمایش ها با تدوین یک برنامه منظم به صورت برنامه ای همیشگی درآید و اطمینان دارم سایر همکاران و دوستانی که فیلم هایشان در نوبت نمایش و نقد و بررسی این برنامه قرار دارد نیز مانند من از این که فرصتی برای نمایش آثار خود با چنین وسعتی به دست می آورند و با مخاطبان فیلم های خود به گفت و گو می نشینند لذت خواهند برد.

این تجربه اما بدون پیگیری و تلاش مؤسسه پیل بان به دست نمی آمد. در روزگاری که از یک سو عمومی ترین مشاغل و حرفه ها، داشتن نشریه یا بولتنی ساده را تفننی غیر ضروری می دانند و از سوی دیگر پیشخوان روزنامه فروشی ها پر از مجلات رنگارنگی است که با تصاویر ستاره های سینما و موسیقی و ورزش از نوع ایرانی و هندی و مجاز و نیمه مجاز مزین شده اند، امیرمسعود علمداری و همکارانش در پیل بان با به خطر انداختن سرمایه شخصی خود، دست به کار بزرگی زده اند. تلاش برای انتشار ماهنامه ای تخصصی در زمینه انیمیشن در چنین شرایطی و با تمام کاستی های موجود، کاری است در خور تقدیر و شایسته حمایت و اگر چه پیلبانی ها به خیر خانواده انیمیشن امیدی ندارند، از شَرِشان نیز بی نصیب نیستند. امید که این یک از هزار حلقه گمشده انیمیشن ایران از حمایت همکارانش بی بهره نماند.

می ماند تشکری ویژه از "  حسین ضیایی  " عزیز که علاوه بر این که با شکیبایی آزار و اذیت افرادی چون من را تحمل می کند، به نیروی جلو برنده در انیمیشن ایران بدل شده است که به شکل نامحسوس و بسیار مؤثری برای پیشبرد انیمیشن ایران تلاش می کند. امید که به این زودی ها خسته نشود!

امیر سحرخیز

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۸:۱٢ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٥ امرداد ۱۳۸٤