انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

استاد امير دهستانی

سلام استاد اين وبلاگ شما خيلي كار جالبيه دستتون درد نكنه. توي اين دوره و زمونه كه بي حوصلگي جزو افتخاراته و افه هنري حساب مي شه واقعا بايد قدر اين جور كارها رو دونست و تقدير كرد...با اين فشردگي وقت اين راه خوبيه كه از حال و احوالات شما دوست عزيز و شريف خبر بگيريم..... خيلي مخلصيم . امير  دهستانی

آقا اين آقا امير و ما خيلی دوست  داريم .. نه فکر کنيين بخاطر  اين کلمات محبت انگيزشه ..بخدا نه...من ايشون رو از سال  ۶۴ يا ۶۵ ميشناسم ..آخر  پشتکار و معرفته..اين رو من تنها نمی گم..اهمه اونهايی که می شناسنش بپرسين..همه بامن  موافقند. من اون روزهايی که به تنهايی و يکنفره از روی عشق و علاقه روی کاغذهای کوچيک انيميشن اکشن می ساخت تا وقتی که به شرکت حور رفت و شد يک ستون محکم برای اونجا فراموش نمی کنم.

کيه که قدر ساختار توليدی که در همين شرکت حور پايه هاش ريخته شد ندونه...توليد انبوه انيمشن برای بزرگان ما يک افسانه بود .اما  تو همين شرکت و به همت امير و دوستانش به حقيقت پيوست وهمه اونهايی که همش نق و نق می کردند که اين کارها توايران نشدنی است رو حيرون کرد.

کار بزرگ  مجموعه انيميشنی با تکنيکهای مختلف يار مهربان  نقطه آغاز بود و در کنارش تيزرهای متفاوت و در خور تحسين با تيمی  که بتدريج مهارت و تجربه شان بيشتر و بيشتر می شد. همکاری مشترک امير دهستانی با رضا تقدسی  و دوستانش چون ايلا سليمانی و بهرام عظيمی و فرخ يکدانه و ... بتدريج منجر به خلق شق القمرهايی چون  وله های راهنمايی و رانندگی - فرمانروايان مقدس ( که نقطه عطف ديگری در توليد  فيلمهای بلند انيميشن ايران است ) و مجموعه جذاب انيميشنی  تاريخ برای آموزش و پرورش (که در حقيقت اولين مجموعه طولانی انيمشنی ايران است ) شد.

آقا بگذارين آخرين نون رو هم به شرکت حور قرض بدهم ! مديریت مهندس کسرايی نقطه ثقل اين حرکته! ميگيد نه!‌از خود من بپرسين..يم دست مريزاد حسابی به ايشون و همه بر و بچه هايی که اونجا مشغول کار هستند..بايد منتظر خبرهای جديد بود...شرکت حور هيچوقت بی خبر نيست ....

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٦ تیر ۱۳۸۳