انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

آخرين خبر امروز

رشد چشمگير انيميشن كشور

عليرضا گلپايگاني، انيماتور و استاد دانشگاه
رشد چشمگير انيميشن كشور شبيه به يك معجزه است

«رشد چشمگير انيميشن كشور در سال‌هاي اخير شبيه به يك معجزه است و شرايط موجود به هيچ وجه قابل مقايسه با دو دهه گذشته نيست.»
به گزارش روابط عمومي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، عليرضا گلپايگاني، انيماتور و استاد دانشگاه با بيان اين مطلب، افزود: «زماني كه در سال 63 وارد دانشگاه شدم، حتي راجع به واژه انيميشن مي‌بايست براي ديگران توضيح دهم. در آن دوران توليد آثار انيميشن كل كشور در طول سال حدود يك يا دو ساعت بود؛ اما در حال حاضر بين 3500 تا 4000 دقيقه اثر انيميشن در كشور توليدمي‌شود.»
وي با بيان اينكه مقايسه آثار داخلي با آثاري كه خارج از كشور توليد مي‌شوند عادلانه نيست، تصريح كرد:‌ «شرايط توليد آثار انيميشن براي آنها بسيار متفاوت است. جشنواره انيميشن كشور نيز شايد تنها جشنواره‌اي باشد كه آثار داخلي و بين‌المللي در آن جداگانه داوري مي‌شوند. اين سياست‌گذاري درست نشان مي‌دهد كه جشنواره به دنبال حمايت، تشويق و جهت دادن به انيميشن كشور است. به جاي مقايسه آثار ايراني با كشورهاي خارجي، شايد بهتر باشد آثار خودمان را با چند سال قبل مقايسه كنيم.»
وي افزود: «خوشبختانه در داخل كشور، آثار انيميشن آنقدر خلق مي‌شوند كه جشنواره، مجله تخصصي و بحث‌هاي فراواني در باره اين‌ آثار وجود دارد. اين روزها در باره توليد فيلم‌هاي انيميشن سينمايي در كشور صحبت مي‌كنيم كه اتفاق بزرگي براي ما محسوب مي‌شود. واقعيت اين است كه زماني، هيچ‌كدام از اينها در كشور وجود نداشت.»
اين عضو هيأت علمي دانشگاه هنر در باره كيفيت آثار انيميشن تبليغاتي و تيزرهاي تلويزيوني عنوان كرد: «اگر به تاريخ انيميشن دنيا نگاه كنيم، مي‌بينيم كه در همه كشورها آثار تبليغاتي،‌ مقدمه تحولي بزرگ بودند. تبليغات به دليل بودجه مناسبي كه در اختيار دارند مي‌توانند باعث توليد آثاري خلاقانه شوند. بسياري از هنرمندان خلاق نيز وارد اين عرصه مي‌شوند و رشد علمي و تكنيكي خوبي نيز به اين ترتيب روي مي‌دهد.»
داور دوره گذشته جشنواره انيميشن تهران، در باره آثاري كه در اين حوزه گرفتار چرخه تكرار مي‌شوند، تصريح كرد: «كامپيوتر موجب ايجاد سرعت و سهولت در كار مي‌شود و در هر عرصه‌اي كه به كار گرفته شود برخي بي‌راهه‌ها را پديد مي‌آورد. در خلق آثار انيميشن نيز اين اتفاق روي داده است. اما چنين آثاري با اهميت پيدا كردن ايده و فكر، از دور خارج مي‌شوند و آثار بديع و خلاقانه جايگاه خود را پيدا مي‌كنند.»

0


توليدات دانشكده سينما و تئاتر

در چهارمين جشنواره بين‌المللي انيميشن تهران
توليدات دانشكده سينما و تئاتر مرور مي‌شوند

16 اثر از توليدات دانشكده سينما و تئاتر دانشگاه هنر در بخش چشم‌انداز چهارمين جشنواره بين‌المللي انيميشن تهران به نمايش گذاشته مي‌شوند.
به گزارش روابط عمومي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، اين آثار روز 19 اسفند در سالن اصلي و موزه كودك مركز آفرينش‌هاي فرهنگي و هنري به نمايش در مي‌آيند.
دانشكده سينما تئاتر وابسته به دانشگاه هنر، از معدود نهادهاي علمي آموزش انيميشن در كشور است كه امكان تحصيل اين هنر در دوره كارشناسي ارشد را براي دانشجويان فراهم مي‌كند. فعاليت‌هاي اين دانشكده كه پيش از انقلاب اسلامي آغاز شده بود، هم‌زمان با انقلاب فرهنگي به طور موقت تعطيل شد. اما از سال 1370 پس از برنامه‌ريزي‌هاي لازم، گروه انيميشن دانشكده سينما و تئاتر فعاليت‌ خود را از سر گرفت و تاكنون 80 نفر از دانشجويان در مقطع كارشناسي ارشد انيميشن از اين مركز فارغ‌التحصيل شده‌اند.
كارگاه تخصصي ساخت عروسك مفصلي، كارگاه تخصصي كامپيوتر و كارگاه تخصصي طراحي و انيميشن از جمله امكانات اين دانشكده محسوب مي‌شوند
 

سايت :

http://www.irananimation.com

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٧:٠٢ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٢ اسفند ۱۳۸۳