انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

جشنواره پويانمايی

امسال مثل هر سال که جشنواره برگزار ميشه حرف و حديث  در باره نحوه انتخاب فيلمها و داوری اونها برقرار ميشه.لازم نيست از الفاظ نامناسب استفاده کرد.بی عدالتی  و سليقه ای  برخورد کردن  .کج سليقگی.پارتی بازی و ....تقريبا و تحقيقا هميشه بوده .هست و خواهد بود. اينکه مثلا  هيئت انتخاب امسال که شامل :

خانمها: تجويد ( کارگردان انيميشن صبا ) - فاطمه گودرزی ( کارگردان فيلم انيميشن کشاورز و گاو  در سومين دوره جشنواره پويانمايی)

آقايان :‌محمد رضا شريفی( استاد عکاسی و فيلمبرداری ) - جمال پيرخدری ( فارغ التحصيل  انيميشن و فيلمساز) - رحماندوست ( نويسنده و شاعر)- بهزاد فراهت ( کارگردان و انيماتور)- بيژّّن ميرباقری ( کارگردان انيميشن )

تا چه اندازه  تونستند به عدالت فيلمها را انتخاب کنند و يا مثلا آيا در زمينه فيلمهای تبليغاتی هم که همين هيئت مسئول انتخاب بوده چقدر با اين وادی آشنا بوده اند هميشه می تواند مورد سوال قرار بگيرد..حتی اگر گروه ديگری نيز انتخاب ميشد هم سوالها باقی بود.

بر خلاف صحبت دوستان امسال من هيچ مسئوليتی در برگزاری جشنواره نداشتم.دو سال  قبل هم فقط بعنوان داور بخش داخلی انتخاب شدم .که خودش باعث شد همون چند دوستی هم که داشتم از دست بدهم.و برای هميشه مهر کج سليقگی رو بر روی پيشانيم حک شده ببينم!.

دوست دارم قصه ای بگم: در دور اول  جشنواره که قرار بود فيلمهای انيميشن ساخته شده از بعد از انقلاب تا اون موقع مورد  ارزيابی قرار بگيرد من فيلمی را به سفارش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می ساختم به نام ؛ حکايت مرد و دريا ؛ در اون موقع فيلم خوبی بود ( به نظر من‌! ) يک انيمشن   هنری با گرافيک مدرن الهام از مينياتور  و داستانی از مولوی .فيلم  در مراحل صدا گذاری بود.فيلم را بدون صدا به بخش داوری دادم که استاد عالمی  و رازانی  و  توکليان و  ... هم هيئت انتخاب بودند! و هم هيئت داوری ! ( شما بودين چقدر احتمال می دادين که اون همه فيلم رو بعد از يکبار ديدن دوباره ببينند برای داوری! ( می بينين من هم  سياه بين هستم :) ).به هر حال آنان دوستان من بودند و به آنها گفتم که دو روز ديگه فيلم را با صدا به آنها می دهم. و اين کار را نيز کردم. اما بعد معلوم شد که به علت ازدياد فيلمها  فيلم من بعلت نداشتن صدا رد شده و اون نسخه با صدا را هم اصلا نديدن! و فيلم من به جشنواره اول راه پيدا نکرد. در جشنواره دوم مجددا شرکت دادم اما طبق قانون داخلی جشنواره بعلت رد شدن اين فيلم در مرحله انتخاب اولين دوره حق شرکت در دوره های بعد نيز  از فيلم سلب شده بود. و فيلم  حکايت مرد و دريا هيچوقت نتوتنست در جشنواره پويانمايی تهران شرکت کند!!! فيلم در سال ۷۹ برنده جايزه اول بخش ويديويی جشنواره  کودک اصفهان شد. اما  هميشه در حسرت نمايش آن  در جشنواره موندم.در دور سوم بعنوان داور انتخاب شدم...داستان جگر سوزی برای خودم است.اما ياد گرفتم که شرايط هميشه بر وفق من نيست.و من  همچنان بر همان چيزی که بهش اعتقاد دارم هستم. من اون کاری را که درست است انجام ميدهم...صبر می کنم و به تلاشم ادامه  می دهم . هميشه موفق نبوده ام و هميشه هم نخواهم بود.اما کاری را انجام می دهم که  به آن علاقه دارم. فيلم  می سازم و در ساخت فيلمهای انيمیشن  مشارکت می کنم.

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۸:٠٦ ‎ق.ظ ; شنبه ۳ بهمن ۱۳۸۳