انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

جادوی کميک استریپ فرانسه

 
جادوی کميک استریپ در فرانسه
شايد باورتان نشود که اینجا چطور از کودک شش - هفت ساله تا پیرمرد هفتاد ساله در حال ورق زدن کتابهای کميک استريپ هستند و چه سالن های بزرگی در کتابخانه ها به اين بخش اختصاص داده شده است. تا آنجا که معمولا در کتابفروشی ها نيز مشتری ها قبل از هر چیز به سراغ کميک استريپ ها می روند و حتی اگر نخرند همانجا مشغول خواندن می شوند. پيرمرد ۶۸ ساله ای را می شناسم که تقريبا هر روز به کتابخانه می رود و ساعت ها وقت خود را در سالن کتابهای کميک استريپ می گذراند. خودش ميگويد: اين تنها سرگرمی من است. عین اینکه دارم فيلم می بينم. فيلمی که من بايد ورقش بزنم تا جلو بره.
تنوع محتوايی کتابهای کميک استريب در فرانسه بسيار زياد است و تقريبا برای هر قشر و سنی (حتی برای کسانی که حوصله چندانی به خواندن ندارند) کتاب مناسبی پيدا ميشود.
اما به راستی راز جادوی کمیک استریب در جامعه امروز آنهم با وحود رسانه های سرگرم کننده  و جذابی مثل تلویزیون و سینما در چیست؟ از خودم می پرسم چرا این کشش و جذابیت در بین خواننده ایرانی دیده نمی شود؟ آیا واقعا هرگز بستر مناسبی برای رشد این شکل خاص هنری توده ای (اگر آنرا به عنوان رسانه ای هنری بپذیریم) ایجاد نشده یا ایجاد شده ولی ذایقه خواننده ایرانی آنرا نپذیرفته است؟
فائزه فيض

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۸:۳٤ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٠ آبان ۱۳۸۳